כלבי אשמורת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
כלבי אשמורת
Reservoir Dogs.jpg
כרזת הסרט
שם במקור: Reservoir Dogs
בימוי: קוונטין טרנטינו
הפקה: לורנס בנדר
תסריט: קוונטין טרנטינו
שחקנים ראשיים: הרווי קייטל,
טים רות',
סטיב בושמי,
כריס פן
חברת הפצה: מירמקס
הקרנת בכורה: 23 באוקטובר 1992
משך הקרנה: 99 דקות
שפת הסרט: אנגלית
תקציב הפקה: 1,200,000‏$
הכנסות: 14,500,000‏$
דף הסרט ב-IMDb

כלבי אשמורת (באנגלית: Reservoir Dogs) הוא מותחן פשע משנת 1992, אשר מהווה סרטו הראשון של במאי הקולנוע קוונטין טרנטינו, שכתב את התסריט ושיחק בסרט. הסרט זכה להצלחה מסחרית ונחשב לסרט קאלט בזכות ההומור השחור, האלימות המסוגננת ואיכות המשחק שבו.

הסרט מגולל את סיפורם של כנופיית שודדים המתאספת במחסן נטוש לאחר שביצעו שוד יהלומים שהסתבך והפך למרחץ דמים. רובו של הסרט מתרחש באותו מחסן, אך הוא כולל גם פלאשבקים לתכנוני השוד ולשוד עצמו.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בשיחת חולין שבו נמצאות כמעט כל הדמויות המשתתפות בסרט בבית קפה קטן בלוס אנג'לס, הדמויות מדברות על משמעות השיר של הזמרת מדונה "Like A Virgin" ("כמו בתולה"). השודדים בסרט לבושים בחליפות מחויטות זולות עם עניבה שחורה. לאחר יציאתם מהמסעדה מתחיל פתיח הסרט, סצנה מפורסמת, בה כל הדמויות הולכות בסגנון "הליכת הגיבורים" (Hero walk).

לאחר סצנת הפתיחה נראה מיסטר אורנג' (טים רות') במושב אחורי של מכונית מכוסה בדם מפצע ירייה בבטנו. במכונית נוהג מיסטר ווייט (הארווי קייטל) והוא מסיע אותו להאנגר נטוש שבו קבעו השודדים להיפגש לאחר שוד היהלומים שהסתבך. ניתן להבחין שישנה ידידות עמוקה בין מיסטר אורנג' למיסטר ווייט, מעין יחסי אב ובן. מיד לאחר שהם מגיעים למחסן הבטוח, מגיע גם מיסטר פינק (סטיב בושמי) למקום. תגרה מתפתחת בינו לבין מיסטר ווייט לאחר שהוא טוען שיש "חפרפרת" בין חברי החוליה, והוא חושד שהחפרפרת הוא מיסטר אורנג'. מיסטר ווייט תוקף אותו פיזית ומגן על מיסטר אורנג', לאחר מכן נראה מיסטר בלונד (מייקל מדסן) מביט באותה מריבה, מיסטר בלונד הוא חבר ותיק של מתכנן השוד ואף ישב במקומו בבית הסוהר. הוא מתואר על ידי מיסטר ווייט ומיסטר פינק כאדם בעל לקות נפשית חמורה בעקבות התנהגותו במהלך השוד. מיסטר בלונד מוביל את מיסטר ווייט ומיסטר פינק למכוניתו, שם הוא חושף בפניהם שוטר כפות בחבלים בתא המטען. השלושה לוקחים את השוטר להאנגר, קושרים אותו לכיסא ומתעללים בו. לאחר מכן מגיע אדי "נייס גאי" קאבוט (כריס פן), בנו של מתכנן השוד ולוקח איתו את מיסטר ווייט ומיסטר פינק לחפש רופא למיסטר אורנג', מחוסר ההכרה, ולקחת את המכוניות הגנובות החונות ליד הבית הבטוח כדי שהשוטרים לא ישימו לב למקום.

באותו זמן מתחילה הסצנה המפורסמת ביותר בסרט – כשמיסטר בלונד נשאר לבד עם השוטר, הוא מתחיל להתעלל בו, לכרות לו את האוזן לצלילי השיר "Stuck In The Middle With You" ולשפוך עליו בנזין על מנת לשרוף אותו. כשמיסטר בלונד בא לשרוף את השוטר, יורה בו מיסטר אורנג' בהכרה מעורפלת.

עד לשובם של אדי "נייס גאי", מיסטר ווייט ומיסטר פינק מתוודה מיסטר אורנג' בפני השוטר החבול והכפות על כך שהוא שוטר סמוי במשטרת לוס אנג'לס והוא החפרפת שגרמה לכישלון השוד. בעקבות הוידוי מסתבר כי השוטר המוכה מכיר את מיסטר אורנג' ועובד איתו באותה תחנת משטרה. לאחר מכן מראים את העבר של מיסטר אורנג' (שמו האמיתי הוא פרדי נונדייק), שהתאמן להיות חפרפרת אצל אותה חבורת פשע, הוא מספר להם סיפור כיסוי שהוא סוחר סמים והשאר מאמינים לו. אט אט משתלב מיסטר אורנג' באותה חבורה ונהיה אהוב על חבריו. באותו "פלאשבק" רואים את מתכנן השוד מסביר לשודדים את תכנונו, ונותן שמות של צבעים לאותה חבורת פשע, כדי שאם תהיה חפרפרת ביניהם או שחלק יתפסו לא ידעו את שמם האמיתי. לאחר מכן, ביום השוד, רואים את חלק מהשודדים נמלטים מהשוטרים באמצעות מכונית קטנה וישנה, שבה נוהג מיסטר בראון (קוונטין טרנטינו) שנורה בראשו מאש המשטרה. הנסיעה לא אורכת זמן והם מגיעים לסמטה קטנה, בה המכונית מתנגשת במכונית חונה כתוצאה מערפול חושיו של מיסטר בראון בעקבות הירי. מיסטר ווייט ומיסטר אורנג' שהיו במכונית יוצאים ממנה, משאירים את מיסטר בראון המת כתוצאה מהכדור מראשו בתוכה, ובורחים לאחר שמיסטר ווייט ירה בשני שוטרים שנסעו אחריהם. לאחר זמן קצר הם עוצרים אישה נוהגת ברחוב שומם על מנת לגנוב את רכבה, כשמיסטר אורנג' בא להוציא אותה מן הרכב היא יורה בבטנו מתוך הגנה עצמית ופוצעת אותו. בשארית כוחותיו מיסטר אורנג' יורה בה למוות, ומכאן מגיע הסרט לאותו הקטע מתחילתו בו מיסטר אורנג' מוצף בדמו, ומיסטר ווייט נוהג במכונית בדרך לבית הבטוח.

הסרט חוזר להווה בו רואים את מיסטר ווייט, מיסטר פינק ואדי "נייס גאי" חוזרים לבית הבטוח ומוצאים את מיסטר בלונד ירוי. מיסטר אורנג' אומר שהוא ירה בו משום שהוא רצה לשרוף את הבית הבטוח ולקחת את תיק היהלומים שגנבו בשוד. אדי "נייס גאי" יורה בשוטר למוות מתוך זעם על הירצחו של מיסטר בלונד. לאחר מכן מגיע מתכנן השוד, ג'ו קאבוט (לורנס טירני), ומספר לנוכחים שמיסטר בלו (אדי בנקר) נורה למוות על ידי שוטרים בשוד. הוא אומר לנוכחים שהחפרפרת הוא מיסטר אורנג', משום שהוא היחיד שהוא לא יכול לסמוך עליו באופן מלא, אך מיסטר אורנג' מכחיש זאת.

מתוך הגנה על מיסטר אורנג', מיסטר ווייט מתעמת גם עם ג'ו קאבוט, ושולף אקדח ומאיים איתו על ג'ו קאבוט. אדי, בנו, נחלץ לעזרתו ומאיים על מיסטר ווייט באקדח, מה שגורם לתיקו מקסיקני, שבסופו כל אחד מהם יורה באחר באותו הזמן, ג'ו קאבוט ואדי "נייס גאי" מתים במקום, ומיסטר ווייט נפצע קשה. כשכולם נמצאים שרויים על הרצפה, מיסטר פינק שנשאר שלם – משום שלא התערב במריבה – לוקח את התיק עם היהלומים ובורח, באותו רגע המצלמה עוברת על האנשים השרויים בחלקם פצועים ובחלקם מתים על הרצפה .

מיסטר ווייט הגוסס בא בשארית כוחותיו לחבק את מיסטר אורנג' הגוסס גם הוא, ובאותו זמן מיסטר אורנג' מספר לו שהוא באמת השוטר הסמוי. מיסטר ווייט הבוכה מכוון אקדח לראשו, אז שומעים את השוטרים נכנסים לבית הבטוח ואומרים למיסטר ווייט להוריד את האקדח, אך מיסטר ווייט יורה בראשו של מיסטר אורנג' והשוטרים במיסטר ווייט.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קובי ניב, תסריטאות (2004) – מכיל ניתוח של הסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]