כלב, קיסר אקסום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטבעות כלב

כלב, מלך בשנים 520-540 לערך. הוא הקיסר האקסומי המתועד ביותר. פרוקופיוס מקיסריה מכנה את כלב "הלאסטיאוס" כנראה גרסה שונה של שם הכתרתו אלה-אצבחה.‏[1]

בכתובות שהוא השאיר באקסום ובמטבעות שהוא טבע וכן ברשימות השליטים הוא מכנה את עצמו בנו של טאזנה.‏[2]

בסביבות 520 כלב פלש לתימן וזאת לאחר שמלכה האחרון של חימיאר יוסף ד'ו נואס התייהד וכנקמה על רדיפת היהודים בביזנטיון נקט צעדים לדיכוי הנוצרים בדרום ערב .מהלך זה גרר תגובות של יוסטינוס קיסר ביזנטיון וכלב מלך אקסום(אתיופיה) כשזה האחרון מצא עילה והיזדמנות להיפרע על רדיפת הנוצרים ולהישתלט על המפתח לסחר עם הודו.

לאחר שהביס את צבאו של יוסף הוא מינה את סומופא אשווה, נוצרי יליד המקום כסגנו בחימיר. השליטה האקסומית נמשכה עד שסמופא אשווה הודח על ידי הגנרל החבשי אברהא (אברחה)‏[3] והמליך את עצמו חד צדדית בשנת 525 לערך, ניסיונותיו של כלב להחזיר לו את השליטה לא צלחו. יורשו של כלב ניהל משא ומתן ובסופו אברהה העלה מיסים לאקסום.

ניסיונו הכושל של אברהה לכבוש את מכה בתקופה הטרום איסלאמית מתוארת בקוראן בסורת אל-פיל.

בשנת 570 החמירים פנו לעזרת האימפריה הסאסאנית שיעזרו להם לגרש את הנוצרים, החימירים הביסו את הנוצרים האתיופים ומאז התדרדרה ממלכת אקסום. בתמורה לעזרת הפרסים הסאסאנים היוו החימריים כוח תומך להם בדרום חצי האי ערב עד לשנת 638 ולאחריו בה קיבלו עליהם החימירים את דת האסלאם. אט אט איבדה אקסום את אחיזתה בים סוף ומלכיה החלו לטפח אוריינטציה דרומית ללב הממלכה תוך וויתור על השטחים הפריפריאלים.

מאנרו-האי סבור שאקסום מתחה את כוחה יתר על המידה ושההתערבות האחרונה מעבר לים האדום, "הייתה שירת הברבור של אקסום כמעצמה אזורית".‏[4]

בין ההיסטוריונים שמדווחים על תקופת מלכותו: איבן הישאם, איבן איסחאק וטאברי.

הקודם:
אוסאס
קיסר אקסום
520 - 540
תאריך משוער
הבא:
אלה אמידאס

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ געז: "מעלה השחר"
  2. ^ סטוארט מאנרו-האי, אקסום: ציוויליזציה אפריקנית לקראת סוף העת העתיקה, עמוד 84
  3. ^ המוכר על ידי הערבים בשם אברהא אל-אשראם דהיינו "המצולק" וזה עקב הצלקות שהיו לו בפנים.
  4. ^ סטוארט מאנרו-האי, אקסום: ציוויליזציה אפריקנית לקראת סוף העת העתיקה, עמוד 88
P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.