כנופיית הארבעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

כנופיית הארבעהסינית: סי-רן-באנג 四人帮) בסין הייתה קבוצת מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בסין אשר נעצרו והועברו מתפקידיהם בשנת 1976, לאחר מותו של מאו דזה דונג. הארבעה היו אלמנתו של מאו - ג'יאנג צ'ינג (שהייתה אשתו הרביעית) ושלושת עוזריה הקרובים: זאנג צ'ונצ'יאו, יאו וניואן וואנג חונגוון. יחד עם הארבעה הואשמו בחברות ב"כנופיה" גם קאנג שנג ושיה פוג'י אשר מתו לפני מעצר חבריהם.

העברת הקבוצה ממוקדי השלטון סימנה את סופה של מהפכת התרבות בסין, שהחלה על ידי מאו בשנת 1966 כחלק ממאבק כוחות בינו לבין אישי מפתח אחרים במפלגה. ג'יאנג, אשתו של מאו, שעד 1966 לא שימשה בתפקיד פוליטי כלשהו, מונתה כאחראית על מהפכת התרבות. שלושת עוזריה היו מנהיגי המפלגה הקומוניסטית בשנגחאי אשר פעלו רבות בתקופת המלחמה על מנת לתפוס את העיר עבור צבאו של מאו. מנהיג הצבא לין ביאו היה גם הוא בקבוצה השנגחאית, עד למותו הפתאומי והבלתי מוסבר בשנת 1971.

לאחר מותו של לין, מפקדי הצבא החדשים דרשו להחזיר את הסדר במדינה לקדמותו, לנוכח המצב המסוכן שהשתרר לאורך הגבול עם ברית המועצות, וכך החלה מהפכת התרבות, שהאטה את כלכלת המדינה והביאה את התרבות העממית ואת מערכת החינוך למצב של תוהו ובוהו, לאבד מכוחה ומתנופתה.

ראש הממשלה באותו זמן, זוו אנלאי, אשר הסכים לביצוע מהפכת התרבות אך מעולם לא תמך בלב שלם ברעיון, נעזר בהיחלשותה של המהפכה כדי להחזיר להנהגת המפלגה את דנג שיאופינג במהלך הקונגרס העשירי של המפלגה ב־1973.

כיום נשמעות טענות בסין לפיהן מאו, בשנותיו האחרונות, פנה נגד אשתו ועמיתיה, ושלאחר מותו של מאו ב־9 בספטמבר 1976 הם ניסו להשתלט על תפקידיו במפלגה. אולם גם לאחר השנים הרבות שחלפו מאז לא ניתן לדעת אם כך היה הדבר, למרות שכנראה שכוחה של החבורה דעך לקראת מותו של מאו וכשזוו אנלאי, ראש הממשלה, נפטר, מי שהחליפו היה חווא גוופנג האלמוני ולא אחד מארבעת הרדיקלים.

בתחילת ימי שלטונו ניסה חווא לבוא לקראת ה"כנופיה" אך לאחר שהאחרונים יצאו נגדו בפומבי, הוא הפעיל את הבולשת שהביאה למעצרם ב־6 באוקטובר 1976 תוך השקת קמפיין תקשורתי אגרסיבי המאשים את הארבעה במחדלי מהפכת התרבות.

משפטם של הארבעה החל רק 4 שנים לאחר מכן, בשנת 1980, והוא שימש המשך תיאטרלי להתקפה התקשורתית על הארבעה כאשר התובע מציג את הנאשמים כאשמים הבלעדיים במהפכת התרבות. על שניים מארבעת הנאשמים נגזרו עונשי מאסר של 20 שנה ועל ג'יאנג קינג וזאנג צ'ונקיאו נגזר עונש מוות, שלאחר מכן הוקל למאסר עולם. ג'יאנג קינג ריצתה מאסר זה עד להתאבדותה בתלייה בשנת 1991.

שימוש בכינוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנופיית הארבעה (באנגלית: Gang of Four, או בקיצור GoF) הוא גם הכינוי שניתן לאריך גאמה, ריצ'רד הלם, רלף ג'ונסון וג'ון ויליסידס, מחברי הספר החשוב בהנדסת תוכנה: Design Patterns - Elements of Reusable Object-Oriented Software. הם קיבלו את שמם, כמובן, מ"כנופיית הארבעה" המקורית. בהקשר שונה, ניתן הכינוי גם לארבעת פורשי הלייבור בבריטניה בתחילת שנות ה-80: דיויד אוון, רוי ג'נקינס, ויליאם רוג'רס ושרלי ויליאמס.