כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 78°14′23″N 15°29′43″E / 78.239722°N 15.495278°E / 78.239722; 15.495278

כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד היא מבנה תת-קרקעי שמטרתו לשמור על מגוון הזרעים בעולם, בדגש על צמחי מזון, למקרה של הכחדה. הכספת ממוקמת באי שפיצברגן, חלק מארכיפלג סבאלברד, הקרוב לעיר לונגיירביאן, צפונית לנורבגיה.

לוגו הכספת
הכניסה לכספת בפתח מכרה מס' 3
מנהרת הכניסה
ארגזי אחסון

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם קיימים כ-1,400 מאגרי גנים צמחיים, אולם חלק גדול מהם ממוקמים במדינות הסובלות מחוסר יציבות פוליטית או מסביבה עוינת אשר עלולים להשפיע לרעה על יציבות המאגר הגנטי לטווח הארוך.

בנק הגנים הנורדי משמר זרעי צמחים מקומיים, הנתונים במצב של קיפאון, במכרה פחם נטוש באי סבאלברד מאז 1984. במקום נשמרות דוגמאות של 10,000 זרעים, המשויכים ל-2,000 סוגי צמחים מובחנים של 300 מינים שונים. בנוסף לכך נשמרות בו גם דוגמאות של זרעים מדרום אפריקה. בעתיד אמור מאגר הזרעים כולו להצטרף למאגר בכספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד.

מטרת כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד היא לקיים "רשת ביטחון", מפני אירוע הכחדה של מאגר גנים מסורתי של צמחי מזון. בעוד אמצעי התקשורת מדגישים את חשיבות המאגר במקרה של אסון אזורי או אף עולמי, הרי שהוא יהיה כנראה שימושי בהרבה דווקא באירועים מקומיים, שחלקם מעשי ידי אדם.

האתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיקום נבחר לאתר בזכות העובדה כי לא נרשמה בו פעילות טקטונית והוא מתאפיין באקלים של קרח-עד, תנאים הנחשבים כמסייעים לשימור. עובדה זו הייתה נכונה במועד הקמת הכספת עד אשר השתנתה המציאות בשנת 2008, כאשר פקדה את נורבגיה רעידת האדמה החזקה בתולדותיה, שהורגשה גם בסבאלברד.‏[1]גובה האתר, כ-130 מטר מעל פני הים, אמור להגן עליו גם במקרה של עליית מפלס הים כתוצאה מתהליך ההתחממות הגלובלית והמסת קרחוני הקטבים.

הבניה החלה בנוכחות ראשי ממשלות המדינות הנורדיות בחודש יוני 2006. עלות הבניה עמדה על כ-9 מיליון דולר. המבנה חצוב בעומק של 120 מטר בתוך הר העשוי מאבן חול, ומוגן במספר שכבות אבטחה. הפתיחה הרישמית של האתר נערכה ב-26 בפברואר 2008.

הזרעים נשמרים בתוך אריזה מיוחדת בת ארבע שכבות אטומה ללחות, בטמפרטורה של 18- מעלות צלזיוס, הנדרשת לצורך שימור ארוך טווח. מעריכים כי גם במקרה של הפסקת פעילות מערכות הקירור יעברו מספר שבועות עד שהטמפרטורה תעלה ל-3- מעלות, המאפיינת את סלעי המכרה.

התכולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממחקר שנערך עולה כי בכספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד ישתמרו זרעים של רב צמחי המזון במשך מאות שנים ואחדים אף לאלפי שנים. על פי הערכות קיימות דוגמאות של כ-1.5 מליון סוגי זרעים חקלאיים של צמחים המשמשים למזון. הכמות שתישמר בכספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד תלויה במספר המדינות אשר ישתתפו בפרויקט השימור. יכולת הקיבול של האתר עומדת על 4.5 מליון דוגמאות.

כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד מתנהלת למעשה בשיטת "השמירה הכפולה". עבור כל אחת מדוגמאות הזרעים, נשמרת דוגמה אחת בכספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד ודוגמה נוספת במאגר פתוח. כאשר נדרשת גישה לאחת הדוגמאות על ידי חוקרים או מסיבה אחרת, היא נעשית מתוך המאגר הפתוח, בכפוף לתנאים שנקבעו באמנת השימור הבינלאומית.

מבחינה משפטית, הדוגמאות המופקדות בכספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד שייכות באופן בלעדי למפקיד, בדומה לכספת אישית בבנק, ולאף אחד מלבדו אין זכות גישה אליה. ממשלת נורבגיה, בעלת הריבונות בשטח, מספקת את השירות של שמירה בלבד וללא זכות נוספת על הפקדון.

המימון השוטף לתחזוקת האתר ניתן על ידי "הקרן לשימור המגוון העולמי" (Global Crop Diversity Trust), שהינה שותפה מרכזית בתכנון האתר ובתפעולו, וממשלת נורבגיה. תרומות של ארגונים ואנשים פרטיים מסייעות גם הן לפיתוח והרחבת המאגר הקיים בעיקר ממדינות מתפתחות ומכוני מחקר חקלאיים.

המצב הנוכחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה לאחר הקמת כספת הזרעים הגלובלית של סבאלברד, עמד מספר דוגמאות הזרעים המופקדים על 400,000, ונכון לחודש יולי 2012 מופקדים בכספת דוגמאות של כ-750,000 זרעים שונים. בסך הכל מופקדים בכספת יותר מ-20 מליון זרעים, וההערכה היא כי מדובר ביותר משליש ממגוון הזרעים של צמחי המזון בעולם.

בשנת 2011 פורסם‏[2] כי מדענים פרואנים יעבירו פקעות וזרעים של כ-1500 זנים שונים של תפוחי אדמה לשימור בכספת. כיום מוכרים למדענים כ-2800 זנים שונים של תפוחי אדמה אולם ההערכה היא כי במהלך ההיסטוריה התקיימו בהרי האנדים יותר מ-4000 זנים שונים של תפוחי אדמה אשר חלקם נכחדו בדורות האחרונים כתוצאה מזיהומים סביבתיים ושינויים במזג האויר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]