כריסטופר פייק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

כריסטופר פייק

default

ג'פרי האנטר ככריסטופר פייק.
סרט "סטארטרק, האויב בתוכנו - סטארטרק"
הופעה ראשונה "The Cage", הפיילוט הראשון של סדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", שנוצר בשנת 1964 (אך לא הוקרן עד לשנת 1988).
הופעה אחרונה סרט הקולנוע "האויב בתוכנו - סטארטרק", 2013.
שחקן/ית ג'פרי האנטר (בפרק "The Cage")
שון קני (בפרק הכפול "The Menagerie")
ברוס גרינווד (בסרטים "סטארטרק" ו- "האויב בתוכנו - סטארטרק")
מידע
גזע אנושי
מין זכר
מקצוע קצין בצי הכוכבים
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת

כריסטופר פייקאנגלית: Christopher Pike) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים". הוא מגולם על ידי השחקן ג'פרי הנטר בפרק הפיילוט הראשון של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", ששמו "The Cage" (שנת 1964), כקפטן ספינת החלל אנטרפרייז. הפיילוט נדחה, ובמהלך התפתחותו של הפיילוט השני הדמות הושלכה, כאשר האנטר החליט שהוא לא רוצה להמשיך עם הסדרה.[1][2] שון קני מגלם את פייק בקטעים חדשים שצולמו עבור הפרק הכפול "The Menagerie" (שנת 1966), שגם עושה שימוש מחדש בחומר המקורי של "The Cage" בהשתתפותו של האנטר. בשנת 2009 ברוס גרינווד מגלם את דמותו של פייק בסרט הקולנוע "סטארטרק", בבימויו של ג'יי ג'יי אברהמס, וכך גם בסרט ההמשך משנת 2013, האויב בתוכנו - סטארטרק.[3]

תיאור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט מאוד ידוע על חייו האישיים של כריסטופר פייק. על פי דיאלוג בפרק "The Cage", הוא מהעיר מוהאבי, קליפורניה שעל פני כדור הארץ וכי בעבר היה בבעלותו סוס "טנגו".

פייק הוא הקפטן הראשון של ספינת החלל "USS אנטרפרייז NCC-1701" בקאנון של מסע בין כוכבים אשר נראה על המסך. עם זאת, על פי "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה", קפטן רוברט אפריל קדם לפייק, כך גם על פי ספרים, וחומרים מודפסים אחרים, של "מסע בין כוכבים".[4][5]

The Cage[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הפרק "The Cage", פייק והצוות שלו מתאוששים ממשימתם אל רייגל 7, בה מספר מחברי חוליית הנחיתה נהרגו על ידי התושבים המקומיים.[6] האירוע ממלא את פייק עם כל כך הרבה רגשות אשם, והוא שוקל להתפטר ממשרתו.

בינתיים, האנטרפרייז נמצאת בדרכה אל מושבת וגה כדי להשאיר שם מספר אנשי צוות פצועים, כאשר היא מקבלת קריאת מצוקה מספינת החלל קולומביה (Columbia), אשר נחשבת לאבודה בחלל מזה כ-18 שנים. פייק מוביל את ספינתו אל כוכב הלכת טאלוס 4, על מנת להציל את השורדים.

פייק לומד במהרה כי כולם, מלבד אחד מהניצולים, הם אשליות שנוצרו על ידי הטאלוסיאנים כדי לפתות את אנשי צוות האנטרפרייז אל כוכבם טאלוס 4. הטאלוסיאנים עושים כל מאמץ על מנת לספק פנטזיות מיניות, אשר הם מקווים ימצאו חן בעייני פייק, תוך שהם משתמשים בווינה (Vina), ניצולת הקולומביה היחידה והאמיתית, כמושא תשוקה. זמן קצר לאחר שפייק מצליח להימלט מהכלא שלו, בעזרתם של הקצינה הראשונה שלו מספר 1 והשליש ג'יי.מ. קולט, הטאלוסיאנים חושפים בפני פייק את המראה האמיתי של וינה - כאישה מבוגרת ומעוותת. הטאלוסיאנים הצילו את חייה לאחר התרסקות הקולומביה, אך לא היה להם את המידע הנדרש על מנת לתקן את גוף האדם. פייק מבקש מהטאלוסיאנים לשחזר את אשליית היופי של וינה והאנטרפרייז עוזבת את טאלוס 4.

The Menagerie[עריכת קוד מקור | עריכה]

שון קני ככריסטופר פייק; מתוך "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", 1966.

בנקודת זמן מסוימת, טרם האירועים המתרחשים בפרק "The Menagerie", פייק מקודם לתפקיד מפקד צי [7]. הוא נפצע באורח קשה, בזמן שהציל מספר צוערים במהלך אימון, וכתוצאה מחשיפה לקרינת דלתא נותר משותק, אילם ומצולק, תלוי בכסא גלגלים המופעל על ידי גלי המוח. האמצעי היחיד שלו לתקשורת הוא נורה המוצבת במרכז הכיסא שלו: הבהוב אחד משמעותו "כן", ושני הבהובים מציינים "לא".

בפרק "The Menagerie", האנטרפרייז, כעת תחת פיקודו של קפטן ג'יימס ט' קירק, מגיעה אל תחנת חלל 11. ספוק, ששירת תחת פיקודו של פייק במשך "11 שנים, 4 חודשים ו-5 ימים", עושה סידורים חשאיים על מנת לקחת את פייק בחזרה אל טאלוס 4, למרות שהגעה לכוכב זה הינה עבירה פלילית, היחידה בצי הכוכבים עם עונש מוות. ספוק מועמד למשפט צבאי, כאשר הראיות המוצגות במהלך ההליכים כוללת קטעים מצולמים מתוך הפרק "The Cage". בסיומו של הפרק הכפול, פייק מתאחד עם וינה, כאשר שניהם תחת האשליה שבריאותם מושלמת.

אזכורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פייק מוזכר בפרק "Mirror, Mirror": על פי דיווחים, גרסת יקום המראה של קפטן קירק התנקשה בחייו של פייק, על מנת שקירק יקודם לתפקיד קפטן האנטרפרייז.

התייחסות קצרה לפייק מתרחשת בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9", בפרק "Tears of the Prophets", בו לקפטן בנג'מין סיסקו מוענקת "מדלית גבורה על שם כריסטופר פייק" על מעשיו והישגיו במהלך מלחמת הפדרציה-דומיניון.[8]

בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא", בפרק "The Most Toys", השם "פייק" נראה בקצרה על צידה של מעבורת חלל, אותה לוטננט-קומנדר דאטה מתכוון להטיס, בתחילת הפרק.

סטארטרק (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוס גרינווד ככריסטופר פייק ; מתוך "סטארטרק", 2009.
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סטארטרק

דמותו של קפטן פייק משתתפת בסרט הקולנוע "סטארטרק" משנת 2009, הפעם בגילומו של ברוס גרינווד.

בסרט אתחול זה, פייק מעודד את ג'יימס ט' קירק הצעיר (כריס פיין) ללכת בדרכו של אביו, ומאתגר אותו להתגייס לצי הכוכבים.[9] פייק הוא הקפטן הראשון של האנטרפרייז, עם קירק על הסיפון. פייק נלקח בשבי על ידי נירו, קפטן רומולאני, ועונה לצורך הגשת מידע על מערכות ההגנה של כדור הארץ. מאוחר יותר הוא מחולץ על ידי קירק וספוק. בסוף הסרט, פייק מקודם לדרגת אדמירל. בסצנת הסיום של הסרט הוא מופיע בכיסא גלגלים. בהפקה זו היא מסוגל לדבר ולהשתמש בפלג גופו העליון, בניגוד למוצג בפרק "The Menagerie", ופייק מוותר בגאווה על פיקוד האנטרפרייז לטובת קפטן קירק, בזמן שהוא מתאושש מהפציעה.

גרינווד חזר לגלם את תפקידו של פייק בשנת 2013, בסרט "האויב בתוכנו - סטארטרק".[10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ David Alexander, Star Trek Creator: The Authorized Biography of Gene Roddenberry, p. 244. Letter from Gene Roddenberry to Jeffrey Hunter, April 5, 1965:
  I am told you have decided not to go ahead with "Star Trek". This has to be your own decision, of course, and I must respect it. You may be certain I hold no grudge or ill feelings and expect to continue to reflect publicly and privately the high regard I learned for you during the production of our pilot.
 2. ^ Herbert F. Solow and Robert H. Justman, Inside Star Trek, p. 63.
 3. ^ Hollywood Reporter Star Trek announcement
 4. ^ Carey, Diane (1995). Best Destiny. Pocket Books. ISBN 0-517-13905-7. 
 5. ^ Okuda, Mike; Denise, Okuda; Mirek, Debbie (1999). The Star Trek Encyclopedia. Pocket Books. ISBN 0-671-53609-5. 
 6. ^ "The Cage". Star Trek.
 7. ^ "The Menagerie". Star Trek.
 8. ^ "Tears of the Prophets". Star Trek: Deep Space Nine.
 9. ^ RadioFree.com: Star Trek film clip
 10. ^ Room for Greenwood in Star Trek XII « TrekToday


מסע בין כוכבים