לאופולד השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הקיסר ליאופולד השני

ליאופולד השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושהגרמנית: Leopold II Heiliger Römischer Kaiser5 במאי 1747 וינה - 1 במרץ 1792 וינה) היה קיסר האימפריה הרומית הקדושה במשך שנתיים מ-1790 ועד 1792.

ליאופולד היה בנה של מריה תרזה ופרנץ הראשון, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, לאחר מות הקיסר שימשה אימו כעוצרת ולאחר מותה עלה לשלטון בנה הבלתי אהוד יוזף השני שסיבך את אוסטריה במלחמה עם האימפריה העות'מאנית ובמלחמת הבלקן וגרר מרידות בהונגריה ובארצות השפלה. לאחר מותו עלה לשלטון ליאופולד אחיו, הקיסר החדש היה אהוד בהרבה מאחיו. ליאופולד סיים את המלחמה עם העות'מאנים הרגיע את המרד בהונגריה והסדיר הסכם שלום עם פרוסיה.

בזמן שלטונו של ליאופולד השני התרחשה המהפכה הצרפתית, ליאופולד התנגד למהפכה על אף שהיה סימפטי לנאורות משום שאחותו מרי אנטואנט מלכת צרפת הייתה בסכנה, ולכן ארגן הצהרה בין אוסטריה פרוסיה וסקסוניה שנועדה לפקוח עין על המתרחש בצרפת. הצהרה זו למעשה נועדה לחזק את ידי גיסו של ליאופולד לואי השישה עשר. אולם על אף שליאופולד ניסה ככל האפשר להימנע ממלחמה בצרפת הוא נכשל וכחודש לאחר מותו הכריזו הצרפתים מלחמה על בנו חסר הניסיון פרנץ השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה.

ליאופולד נישא לאינפנטה מריה לואיזה, נסיכת ספרד ביתו של קרלוס השלישי מלך ספרד לבית בורבון אחד מבניו הארכידוכס קרל, דוכס טשן היה למצביא אוסטרי מפורסם שנצח את נפוליאון בונפרטה בקרב אספרן אסלינג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]