לואיג'י פיראנדלו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי, משפטים לא בהירים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
לואיג'י פיראנדלו

לואיג'י פּירַאנְדֶלּוֹ (איטלקית: Luigi Pirandello‏; 28 ביוני 1867 - 10 בדצמבר 1936), סופר ומחזאי איטלקי.

פיראנדלו נולד באַגְרִיגֶ'נְטוֹ (Agrigento) שבסיציליה. אביו היה קבלן אמיד ושלח אותו ללימודים תיכוניים בבית ספר קלאסי. לאחר מכן התמחה פיראנדלו בבלשנות רומית באיטליה ובאוניברסיטת בון, בה הוכתר בתואר דוקטור בשנת 1888. זמן קצר שימש כמרצה באוניברסיטה הזו. בשנת 1890 חזר לאיטליה ועסק זמן מה בעסקי אביו.

בשנת 1893 נשא אישה. ב-1904 חל משבר גדול בחייו: אביו פשט רגל ולא יכול היה לתמוך בו עוד, ואשתו חלתה במחלה קשה. הוא התחיל לעסוק בהוראה בסמינר למורות.

בשנת 1934 הוענק לו פרס נובל לספרות. בנימוקים נכתב שהפרס מוענק לו "על חידוש נועז ומזהיר של הדרמה ושל הבימה".

הוא היה חבר באקדמיה האיטלקית מיום היווסדה ועד מותו.

פיראנדלו נפטר ברומא בשנת 1936.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתחלה כתב שירים ולאחר מכן הרחיב את תחומי כתיבתו גם לרומנים, נובלות ומחזות. בספריו השתדל לתת תיאור של החיים הבורגניים. כתיבתו טבולה בלא מעט מרירות המשמשת אותו להצגת החיים באור ריאליסטי. הוא השתדל להבליט את ההישגים האישיים ואת האופי של הטיפוסים שתיאר. יצירותיו סבבו את נושא הפרובלמטיקה הפסיכולוגית של האדם, אחדות האישיות והתפוררותה, הגבולות בין הזיה למציאות. בשנת 1904 יצא לאור הידוע ברומנים שלו, מתיא פסקל המנוח, שתורגם לשפות רבות מאוד.

פיראנדלו כתב מחזות שהוצגו על במות אירופה ואמריקה (גם על ידי להקת שחקנים שייסד בעצמו בשנת 1925). מחזותיו עשו רושם רב והיו מוקד לוויכוחים סוערים. מחזותיו יצאו לאור ב-31 כרכים בין השנים 1922 - 1936. המחזה שש נפשות מחפשות מחבר תורגם והוצג בישראל בשנת 1957.

מחזותיו מצטיינים בהמצאות מוזרות, הן בתחום הנושא והן בתחום הטכניקה של הכתיבה. במקרים רבים חורג המחזאי מהמסגרת המקובלת, דבר המכביד על קהל שאינו מוכן לכך. ניכרת במחזותיו השפעתו של ג'ורג' ברנארד שו.

בין מחזותיו הנודעים:

על פי חלק מסיפוריו הוסרטו סרטים (כאוס).

ספריו ומחזותיו של פיראנדלו בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזותיו שהוצגו בארץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]