לואיז, נסיכת באטנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לואיז פון באטנברג
(13 ביולי 1889; הייליגנברג, הסה, האימפריה הגרמנית - 7 במרץ 1965; סטוקהולם, שבדיה) (בגיל 75)
Drottlouise2.jpg
שם בשפת המקור Louise Mountbatten
שם מלא לואיז אלכסנדרה מארי אירן
מדינה האימפריה הגרמנית, שבדיה
מקום קבורה סטוקהולם, שבדיה
בן-זוג
שושלת בית באטנברג (ענף של בית הסה)
תואר מלכת שבדיה
אב לודוויג פון באטנברג
אם ויקטוריה, נסיכת הסה
מלכת שבדיה
תקופת כהונה 29 באוקטובר 1950 - 7 במרץ 1965 (14 שנים)
המלכה לואיז והמלך גוסטב אדולף באחד מטיוליהם ברחובות סטוקהולם.

לואיז פון באטנברג (Louise Mountbatten, ‏13 ביולי 1889 - 7 במרץ 1965), הידועה גם בשם לואיז מאונטבאטן, הייתה רעייתו השנייה של גוסטב השישי אדולף, מלך שבדיה.

משפחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיז אלכסנדרה מארי אירן פון באטנברג נולדה בארמון הייליגנברג, בדוכסות הגדולה של הסה שבאימפריה הגרמנית. היא הייתה בתם השנייה של לודוויג פון באטנברג, נכדו של לודוויג השני, הדוכס הגדול של הסה, ורעייתו ויקטוריה, נסיכת הסה, נכדתה של ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת.

לואיז בילתה את ילדותה בלונדון, הסה ומלטה, שם אביה, שהיה קצין בצי הבריטי, היה מוצב למשך מספר שנים. בשנת 1917, במהלך מלחמת העולם הראשונה, ויתר הנסיך לודוויג לבקשתו של המלך ג'ורג' החמישי על כל תאריו הגרמנים ושינה את שם משפחתו למאונטבאטן. בתמורה העניק לו המלך את התואר מרקיז מילפורד-הייבן, והנסיכה לואיז הפכה לליידי לואיז מאונטבאטן. לואיז הייתה אחותו של האדמירל לואי מאונטבטן, דודתו של פיליפ, דוכס אדינבורו ואחייניתה של קיסרית רוסיה אלכסנדרה פיודורובנה.

במהלך מלחמת העולם הראשונה שירתה לואיז במשך שנתיים כאחות בבית חולים צבאי בצרפת, על כך קיבלה את עיטור הצלב האדום המלכותי.

נישואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1909 קיבלה הנסיכה לואיז, שהייתה אז בת 20, הצעת נישואים ממנואל השני, מלך פורטוגל, אולם היא סירבה לה. דודה הגדול, אדוארד השביעי, מלך הממלכה המאוחדת רצה מאוד שאחייניתו תינשא למלך פורטוגל וביקש מהוריה שישכנעו אותה, אולם לואיז לא הסכימה לשנות את דעתה בטענה שלעולם לא תינשא למלך או לאלמן.

למרות הצהרתה נישאה לואיז ב-3 בנובמבר 1923 לגוסטב אדולף, נסיך הכתר של שבדיה, שהתאלמן שלוש שנים קודם לכן מרעייתו הראשונה, מרגרט, נסיכת קונוט. לנסיך הכתר היו חמישה ילדים מאשתו הראשונה שהיו גם הם, כמו הנסיכה לואיז, נינים של המלכה ויקטוריה. נישואי הזוג היו מאושרים אך עקרים, שכן בתם היחידה, שנולדה בשנת 1925, מתה עם לידתה. למרות זאת לואיז הייתה קרובה לילדיה החורגים ובילתה עימם רבות.

החיים בשבדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1939, במהלך מלחמת החורף בין ברית המועצות לפינלנד נשלחו ילדים פינים רבים לשבדיה והנסיכה לואיז ארגנה להם מעון בארמון אולריקסדאל, בית האביב של מלכי שבדיה מצפון לסטוקהולם. לואיז נהגה להגיע בעצמה למעון ולשחק עם הילדים. לאחר המלחמה המשיכה הנסיכה לשמור על קשר עם הילדים הפינים, שקיבלו את השם "ילדי אולריקסדאל", ושנים לאחר מכן ביקרה אותם בהלסינקי.

בשנת 1950 נפטר גוסטב החמישי, מלך שבדיה ולואיז הוכתרה כמלכת שבדיה. המלכה הייתה אהובה מאוד על ידי העם השבדי בשל האקסצנטריות וחוש ההומור שלה. לואיז וגוסטב אדולף היו מאוד עממיים ולעתים הסתובבו לבדם ברחובות סטוקהולם, ללא שומרים, ובירכו את העוברים ושבים. המלכה לואיז אהבה מאוד לצאת מהארמון ולערוך קניות בעיר ותושבי סטוקהולם התרגלו לראות אותה מסתובבת בחנויות.

מותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלכה לואיז נפטרה ב-7 במרץ 1965 בבית חולים בסטוקהולם לאחר ניתוח שעברה. ההופעה הפומבית האחרונה שלה הייתה בטקס הענקת פרסי נובל בדצמבר 1964. היא קבורה לצד בעלה, שנפטר שמונה שנים מאוחר יותר, בבית הקברות המלכותי שבסטוקהולם.

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואיז, נסיכת באטנברג לודוויג, נסיך באטנברג אלכסנדר, נסיך הסה לודוויג השני, הדוכס הגדול של הסה
וילהלמינה, נסיכת באדן
יוליה פון האוק האנס מוריס פון האוק
סופי לפונטן
ויקטוריה, נסיכת הסה לודוויג הרביעי, הדוכס הגדול של הסה קארל, נסיך הסה-דרמשטט
אליזבת, נסיכת פרוסיה
אליס, נסיכת הממלכה המאוחדת אלברט, נסיך סקסה-קובורג-גותה
ויקטוריה, מלכת הממלכה המאוחדת