לורד ספיקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממשל ופוליטיקה של
הממלכה המאוחדת
סמל הממלכה המאוחדת

הלורד ספיקראנגלית: Lord Speaker) הוא יושב ראש בית הלורדים - הבית העליון של הפרלמנט הבריטי. תפקידו מקביל לתפקיד יו"ר בית הנבחרים הבריטי. הברונית הלן היימן הייתה הראשונה שנבחרה לתפקיד זה, ב-4 ביולי 2006. היימן כיהנה בתפקיד עד 31 באוגוסט 2011. מ-1 בספטמבר 2011 מכהנת בתפקיד פרנסס ד'סוזה.

עד יולי 2006 שימש בתפקיד יושב ראש בית הלורדים הלורד צ'נסלור.

במסגרת חוק הרפורמה החוקתית 2005 הופרד תפקיד יושב ראש בית הלורדים, כמו התפקידים השיפוטיים, מיתר תפקידי הלורד צ'נסלור. הפרדה זו בוצעה במסגרת הרפורמות שנעשו בתפקידי בית הלורדים ובסמכויותיו, אולם בעיקר על מנת למנוע מצב בו הלורד צ'נסלור עמד הן בראש הרשות השופטת ויכל לשבת כשופט בפועל בערעורים, כשר בממשלה היווה חלק מהרשות המבצעת, ובהיותו יו"ר בית הלורדים כיהן למעשה כראש הרשות המחוקקת.

בעוד שעל פי המשפט המקובל האנגלי ושיטת השלטון באנגליה הפרדת רשויות לא הייתה חלק מהשיטה המשפטית, הצטרפותה של הממלכה המאוחדת לאיחוד האירופי, ובעקבות הצטרפות זו חקיקת חוק זכויות האדם 1998, הביאה לכך שהיותו של בעל תפקיד אחד בתפקידים בכירים בשלוש רשויות סתר את כללי המשפט האירופי ואת כללי זכויות האדם באיחוד האירופי.

תארים ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן מסורתי, יושב ראש בית הלורדים פעיל פחות בדיונים מאשר יושב ראש בית הנבחרים - הפעיל בדיוני בית הנבחרים, קובע את סדר הדוברים ואת משך נאומם. בעוד שבבית הנבחרים נדרש היושב ראש פעמים רבות בכל דיון לקרוא את הבית לסדר, לקבוע מי ינאם כאשר חברים רבים רוצים להגיב בו זמנית לנואם, ולמנוע קריאות ביניים, יושב ראש בית הלורדים אינו נדרש לפעולות אלה - שכן הן מבוצעות על ידי כל חברי הבית יחד (כאשר כמה לורדים רוצים לדבר יחד, הם מחליטים על סדר הדוברים או שנעשית הצבעה על כך). הבדל נוסף בין בית הנבחרים לבית הלורדים הוא בכך שבבית הנבחרים הנואמים פונים ליושב ראש ומדברים אליו, בעוד שבבית הלורדים הנואמים פונים לכל חברי הבית.

תוארו של "הלורד ספיקר" נדון בשנת 2003 בוועדת בדיקה שבדקה תארים אפשריים. הוועדה הגישה המלצותיה לוועדה של בית הלורדים שבראשה עמד הלורד לוייד, לורד ברוויק אשר ב-12 ביולי 2005 החליטה על תוארו של תפקיד זה ועל סמכויותיו - שהן למעשה הסמכויות שהיו ללורד צ'נסלור בתפקידו כיושב ראש בית הלורדים, לרבות התפקידים הטקסיים שלו בטקס פתיחת הפרלמנט. הוחלט כי הלורד צ'נסלור ימשיך להיות מחזיק החותם הגדול של המדינה - וסמכות זו לא תועבר ללורד ספיקר.

הלורד ספיקר נבחר לתקופה של חמש שנים, ויכול לכהן לכל היותר שתי תקופות כהונה. שכרו של הלורד ספיקר הוא כשל לורד שהוא שר בממשלת בריטניה (102,685 ליש"ט לשנה (2006)).

עוד הוחלט שבגדיו הטקסיים של הלורד ספיקר יהיו זהים לאלה של הלורד צ'נסלור - גלימת משי שחור במהלך הדיונים, וגלימת משי שחור עם תחרה מוזהבת במהלך טקסים רשמיים. בניגוד ללורד צ'נסלור, הלורד ספיקר אינו נדרש ללבוש פאה.

נקבע כי במהלך הדיונים יישב הלורד ספיקר על שק הצמר.

בדומה ליו"ר בית הנבחרים, ובניגוד ללורד צ'נסלור המכהן כשר משפטים, ללורד ספיקר אין שיוך מפלגתי, ועליו לפעול מבלי להעדיף מפלגה אחת על אחרת. עם בחירתו על הלורד ספיקר להתפטר מהמפלגה אליה הוא משתייך.

בצו מלכותי שהוצא על ידי המלכה אליזבת השנייה ב־4 ביולי 2006 נקבע כי הלורד ספיקר יהיה בתפקיד ובמעמד מיד אחר יושב ראש בית הנבחרים.

בחירת הלורד ספיקר הראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־6 ביולי 2006 הוצעו תשעה מועמדים לתפקיד זה: שלושה שמרנים: הלורדים רודני אלטון, ג'אנט פוקס, ניוקלס לוות'ר, שני מועמדי מפלגת הלייבור: הלורדים הלן היימן ואייבור ריצ'רד, ליברל דמוקרטי: הלורד רופרט מיטפורד, שני קרוסבנצ'רס: הלורדים טרנס בוסטון ומרגרט ממר, והלורד ג'וליאן גרנפל שאינו משויך לאף מפלגה. ב־4 ביולי 2006 הוכרז על בחירתה של הלן היימן בתור הלורד ספיקר הראשונה, אישור המלכה (באמצעות מיופה כוח) ניתן מיד למינוי, והיא תפסה את מקומה על שק הצמר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]