לילה מוראד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לילה מוראד עם השחקן והבמאי יוסף ואהבי

לילה מוראד (ערבית: ليلى مراد, תעתיק מדויק: לילה מראד) (17 בפברואר 1918 - 21 בנובמבר 1995), שחקנית וזמרת מצרייה.

מוראד נולדה ברובע עבאסיה בקהיר למשפחה יהודית. אביה, זאכי מוראד, שהגיע למצרים מעיראק, היה מוזיקאי וזמר מפורסם בשנות העשרים ונחשב לאחד הזמרים האחרונים אשר שר לפי אסכולת המוזיקה הערבית הישנה.[דרושה הבהרה] אמה, ג'מילה, הייתה ממשפחת סלומון שמוצאה בפולין. למוראד היו עוד שלושה אחים ואחות. אחד מאחיה, מוניר מוראד, התפרסם בפעילות בימתית והיה שחקן.

דאוד חוסני עזר לה להתחיל צעדיה הראשונים בקריירה כאשר הלחין עבורה את שירה הראשון. עם זאת, פריצתה הראשונה התרחשה כאשר עבד אל-והאב, אחד המלחינים החשובים במצרים, שמע את שירתה ונתן לה תפקיד בסרטו "יַחיא אל-חֻבּ" (يحيا الحب - "תחי האהבה") בשנת 1938.

שמועה על ביקור של מוראד בישראל ומתן תרומה למדינה הציבה אותה כחשודה בריגול ואף גרמה למספר תחנות רדיו ערביות להחרימה. היא הכחישה בתוקף את ההאשמות הללו, ואף קיבלה תעודה מכוחות הביטחון של מצרים המזכה אותה מן ההאשמות.

מוראד חדלה לשחק לקראת סוף שנות החמישים של המאה העשרים, והפסיקה לשיר לאחר 1973, אך השאירה מורשת מוזיקלית של מעל ל-1200 שירים.

היא נישאה לאנוור וג'די בשנת 1945, ובעקבות זאת גם המירה את דתה לאסלאם. וג'די ומוראד התגרשו ב-1953. לאחר מכן נישאה למוחמד ואג'י אבאזה, קצין ממשפחת אבאזה המפורסמת וגם ממנו התגרשה לאחר מספר שנים. אחר כך התחתנה בשלישית עם במאי הסרטים פאטין עבד אל-והאב, ממנו התגרשה ב-1969. לשניים נולד בן - זאכי פאטין עבד אל-והאב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]