לליבלה, קיסר אתיופיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור מהמאה ה-15 של הקיסר.

גברה מסקל לליבלהאנגלית Lalibela תרגום מאגאווית: הדבורים מקיימים את הריבונות שלו) היה קיסר אתיופיה וחבר בשושלת זאגווה, קיסר זה נחשב כקדוש ידי הכנסייה האתיופית. על פי טאדסה טמרת, הוא היה בנו של הקיסר ג'אן סאיום ואחיו של הקיסר קאדוס חארב. על פי המסורת האתיופית הוא שלט כ-40 שנה[1]. על פי ההיסטוריון האתיופי גאטאצ'אוו מקונן חסן שנות מלכותו היו בין 1189 - 1229[2]. קיסר זה ידוע בעקבות הכנסיות החצובות שבנה הנמצאות בעיירה לליבלה.

הקיסר לליבלה נולד בעיר אדאפה[3] הנמצאת כיום בפלך בוגנה. על פי המסורת שמו ניתן לו מכיוון שכאשר נולד נחיל דבורים הקיף אותו, ובעקבות זאת אמו ראתה שזהו סימן שבנה יהיה הקיסר הבא. המסורת גורסת שלליבלה יצא לגלות בעקבות ריב בין דודו הקיסר קאדוס חארב לבין הקיסר לשעבר טאטדים ולליבלה כמעט הורעל למוות על ידי אחותו למחצה. טאדסה טמרת כותב שלליבלה עלה לשלטון בהפיכה צבאית[4].

על פי המסורת לליבלה ראה את ירושלים בחלומו ולכן בנה ירושלים חדשה שתשמש כבירתו בתגובה לכיבוש ירושלים על ידי המוסלמים ב-1187. כתוצאה מכך רבים משמות המופעים בעיירה לליבלה הם שמות תנ"כיים, אפילו הנחל העובר בעיירה ידוע בשם נחל הירדן. לליבלה שימשה כעיר בירה מסוף המאה ה-12 עד לאמצע המאה ה-13.

אשתו של קיסר זה נקראה מסקל קיברה והיא הייתה אשה משפיעה שהשפיעה בעיקר מבחינה דתית כאשר גרמה לאבונה מיכאל למנות את אחיה חיראן לבישוף וכמה שנים אחרי כך האבונה עזב את אתיופיה למצרים מכיוון שהבישוף שמינה מרד בו ולקח את סמכותו[5].

מסורת נוספת מצינות שאשתו של לליבלה שיכנעה את בעלה לוותר על הכתר ולמנות את אחינו נאקוטו לאב לקיסר אך כעבור 18 חודשים היא חזרה בה. שלא כמו קיסרי שושלת זגאווה האחרים כתבים רבים שרדו מתקופתו, חוץ מהגאדלה לליבלה[6].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Taddesse Tamrat, Church and State in Ethiopia (Oxford: Clarendon Press, 1972), p. 56n.
  2. ^ Getachew Mekonnen Hasen, Wollo, Yager Dibab (Addis Ababa: Nigd Matemiya Bet, 1992), p. 22.
  3. ^ נקראת כיום לליבלה על שמו של קיסר זה.
  4. ^ Taddesse Tamrat, p. 61.
  5. ^ Taddesse Tamrat, p. 59.
  6. ^ Taddesse Tamrat, p. 62.
הקודם:
קאדוס חארב
קיסר האימפריה האתיופית
1141 - 1181
הבא:
נאקוטו לאב