לצ'חומי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקומה של לצ'חומי בגאורגיה

לֶצ'חוּמיגאורגית: ლეჩხუმი) הוא חבל היסטורי קטן במערב גאורגיה. גבולותיו: סוואנתי מצפון, רצ'ה ממזרח, אימרתי מדרום וסמגרלו ממערב. החבל משתרע על השטחים לאורך קטע זרימתם האמצעי של הנהרות ריוני וצחניסצק'אלי ועל ערוץ נהר הלאג'אנורי.

הלצ'חומים הם אחת הקבוצות האתניות שמרכיבות את העם הגאורגי ודוברים בניב מקומי של גאורגית.

בחלוקה המנהלתית של גאורגיה אחרי עצמאותה ב-1991, לצ'חומי צורף אל חבל רצ'ה שממזרחו ואל חלקו הדרומי של שכנו הצפוני סוואנתי (סוואנתי תחתית) ליצירת המחוז רצ'ה-לצ'חומי וסוואנתי תחתית. בתחומו של מחוז זה, לצ'חומי משתרעת על נפת צאגרי ועל חלק מן השטחים של נפת אמברולאורי (שרובו רצ'אי). שטחים דרומיים יותר של החבל כלולים בנפת צק'לטובו שבמחוז אימרתי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת העתיקה ובראשית ימי-הביניים לצ'חומי היה ידוע בשם תאקוורי, ואילו במקורות ביזנטיים נקרא סקימניה. בנוסף לכך, תאקוורי היה גם שמה של הנסיכות המשותפת לרצ'ה וללצ'חומי, נסיכות תאקוורי, שהייתה חלק מממלכת אגריסי שבמערב גאורגיה. במאה ה-8, תוך ניצול היחלשותה של אגריסי במאבקיה עם האימפריה הביזנטית, שני החבלים שהיוו את הנסיכות של תאקוורי פרשו יחד מן הממלכה ויסדו את דוכסות רצ'ה-לצ'חומי. בסוף המאה ה-10 לצ'חומי נותר לבדו, אחרי שברצ'ה נוסדה דוכסות עצמאית. במאה ה-11 לצ'חומי הצטרף לממלכה הגאורגית המאוחדת, אך ללא כל סמכויות לאציליו; במקום זאת, לצ'חומי הוכפף במשך קיומה של הממלכה לדוכסויות אחרות במערבה - תחילה לדוכסות סוואנתי ולאחר מכן לרצ'ה.

עם התפרקותה של הממלכה הגאורגית המאוחדת במאה ה-15, לצ'חומי סופח לממלכת אימרתי שנוסדה אז במערב גאורגיה. אצילי לצ'חומי, בהנהגתה של שושלת הדוכסים צ'יכובאני, נאבקו עם ממלכת אימרתי על סמכויותיהם בחבל הקטן; עם הזמן, הם השיגו אוטונומיה נרחבת. ב-1714, דוכס לצ'חומי, בז'אן צ'יכובאני, הפך באמצעות ברית-נישואים גם לשליטה של דוכסות סמגרלו השכנה; הוא עבר לסמגרלו ואימץ לעצמו את שם המשפחה של שושלת הדוכסים המגרלית - דאדיאני. כך הפך לצ'חומי באמצעות הדוכס שלה לשעבר לחלק מדוכסות סמגרלו.

מלך אימרתי סולומון השני (1810-1792), שרצה לאחד את כל מערב גאורגיה תחת שלטונו, ניסה להשיב לממלכתו גם את הדוכסות של סמגרלו. שושלת דאדיאני המגרלית, שבאותה תקופה הונהגה על ידי צאצאיו של בז'אן הלצ'חומי, הגיבה בכך שבשנת 1803 חתמה עם האימפריה הרוסית על הסכם, שהפך אותה לבת-חסותו של הצאר. כאשר סולומון השני התמיד במאמציו לספח את דוסכות סמגרלו (ולצ'חומי בתוכה), הרוסים ניצלו את הקרע הפנימי בקרב הגאורגים, העניקו סיוע צבאי למגרלים ובשנת 1810 אף כבשו את ממלכת אימרתי. הדוכסות של סמגרלו המשיכה להתקיים תחת החסות הרוסית עד 1857 וסייעה לאימפריה הרוסית להשתלט על חבלים אחרים במערב גאורגיה. ב-1857, כאשר הדוכסות מיצתה את תפקידה, הרוסים ביטלו אותה והפכו לשליטים הבלתי-אמצעיים של סמגרלו. כך הפך לצ'חומי, יחד עם סמגרלו, לחלק מן האימפריה הרוסית. אחרי תום השליטה הרוסית והסובייטית בגאורגיה ב-1991, לצ'חומי הוא חלק מן הרפובליקה של גאורגיה.


מחוזות היסטוריים של גאורגיה
אבחזיה · אג'ריה · גוריה · אימרתי · קאחתי · סוואנתי · הרתי · ג'אוואחתי · כארתלי · חבסורתי · לצ'חומי · מתיאולתי · מסחתי · פשאבי · רצ'ה · סמגרלו · טאו-קלארג'תי · תושתי מחוזות היסטוריים של גאורגיה