מארי אל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת מארי אל
דגל מארי אל סמל מארי אל
דגל סמל
המנון: המנון מארי אל
מיקום מארי אל
מיקום מארי אל בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, מארי
עיר בירה יושקר-אולה
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של הוולגה
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של וולגה-ויאטקה
נשיא / מושל לאוניד מרקלוב
תאריך הקמה 4 בנובמבר 1920
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-72 ברוסיה
23,200 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-66 ברוסיה
698,300 נפש
30.1 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+4
gov.mari.ru
(למפת מארי אל רגילה)
מיקום מארי אל במפת מארי אל
 
וולז'סק
וולז'סק
קוזמודמיאנסק
קוזמודמיאנסק
מדבדבו
מדבדבו
זבניגובו
זבניגובו
סובטסקיי
סובטסקיי
מורקי
מורקי
מארי אל

רפובליקת מארי אלרוסית: Республика Марий Эл, במארי: Марий Эл Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. שטחה 23,200 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 727,979 תושבים (נכון ל-2005). בירת הרפובליקה היא יושקר-אולה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שבטי מארי עתיקים מוכרים מאז המאה ה-5. מאוחר יותר היה אזור מארי אל כפוף לאימפריה הבולגרית הראשונה (בולגריה שעל הוולגה) ולהורדת הזהב, ובשנות ה-40 של המאה ה-15 היא הייתה לחלק מחאנת קאזאן. ב-1554 נכבשה חאנת קאזאן בידי איוואן האיום נסיך מוסקבה. המארי, שהיוו עד אז את לשון המאזניים בין הטטרים לרוסים ותמכו בדרך כלל בטטרים, עברו לשלטון רוסי. מאחר שלא הייתה למארי מדינה משלהם, הם לא התנגדו באופן פעיל לשלטון החדש, אך כשהשלטון הרוסי התחיל לנצר אותם בכפייה, נמלטו רבים מהם ליערות וכפרים שלמים התרוקנו מיושביהם.

ב-1918 התאחדו כל הרפובליקות בין הרי אורל לוולגה למדינת אידל-אורל, שהכריזה על עצמאותה מרוסיה. בשנת 1919 כבשו הכוחות הקומוניסטיים את המדינה הצעירה, חילקו אותה לרפובליקות והפכו את מארי אל למחוז אוטונומי ב-1920. ב-1929 צורף המחוז האוטונומי של מארי אל מחוז ניז'ני נובגורוד. ב-1936 פורק המחוז, והמחוז האוטונומי הפך לרפובליקה אוטונומית בפדרציה הרוסית. בשנות השלושים חיסל השלטון הרוסי את האינטליגנציה המקומית והביא לאזור מתיישבים רוסיים, ומאז 1939 הם מהווים את הרוב באוכלוסייה.
ב-1990 הפכה הרפובליקה האוטונומית לרפובליקה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה נמצאת במזרח החלק האירופי של הפדרציה הרוסית, והיא ה-60 בגודלה בפדרציה. היא גובלת מצפון וממזרח במחוז קירוב, מדרום - ברפובליקת טטרסטן ובצ'ובשיה, וממערב - במחוז ניז'ני נובגורוד.

הנהרות החשובים של הרפובליקה הם וולגה ויובליו האזוריים, שהארוך מביניהם הוא קוגשגה הגדולה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוכלוסייה כוללת רוסים, המהווים 47.5% מהאוכלוסייה, בני עם המארי המהווים 42.9% מהאוכלוסייה, טטרים, המהווים 6% מהאוכלוסייה, ועמים נוספים, בהם צ'ובשים (1%) ואוקראינים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]