מדינת הסלובנים, הקרואטים והסרבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

 

מדינת הסלובנים, הקרואטים והסרבים
Flag of the State of Slovenes, Croats and Serbs.svg  
דגל  
יבשת אירופה
שפה רשמית סרבו-קרואטית, סלובנית
עיר בירה בלגרד
ישות קודמת האימפריה האוסטרו-הונגרית
ישות יורשת Flag of the Kingdom of Yugoslavia.svg ממלכת יוגוסלביה
Flag of Italy (1861-1946).svg ממלכת איטליהState of Slovenes, Croats and Serbs blank map.svg

מדינת הסלובנים, הקרואטים והסרבים (סרבו-קרואטית: Država Slovenaca, Hrvata i Srba, סלובנית: Država Slovencev, Hrvatov in Srbov) היא מדינה קצרת ימים באזור הבלקן בדרום מזרח אירופה שהוקמה על ידי העמים הסלובנים, הקרואטים והסרבים בשטח הדרום מזרחי של האימפריה האוסטרו הונגרית לאחר שזו התפרקה בתום מלחמת העולם הראשונה. יש לציין כי ה"סרבים" שהקימו את המדינה היו סרבים תושבי בוסניה הרצגובינה, קרואטיה וסלובניה ולא האוכלוסייה הסרבית של ממלכת סרביה, ממלכת מונטנגרו ווויוודינה.

המדינה הוקמה באופן רשמי ב-29 באוקטובר 1918, והגוף הממשלתי שניהל אותה היה "מועצת העם" (Narodno vijeće), ובראשה עמד הנשיא - דר. אנטון קורוסק.

מטרתה של המדינה היה להכליל את כל השטחים של האימפריה האוסטרו הונגרית בה ישבו העמים הסלובנים, הקרואטים והסרבים. ואולם הסרבים בוויוודינה התנגדו לזה והתאחדו תחת שלטון משלהם. מאוחר יותר הם החליטו להצטרף לממלכת סרביה והדבר התבצע ב-25 בנובמבר 1918. יום קודם לכן, ב-24 בנובמבר 1918, מחוז סרם שהיה תחת שלטון מדינת הסלובנים, הקרואטים והסרבים פרש מהמדינה והצטרף גם כן לממלכת סרביה.

הקיסר האוסטרי הוריש את כל הצי האוסטרו-הונגרי והצי הסוחר של האימפריה, יחד עם כל הנמלים, שדות התעופה, מצבורי נשק, והביצורים השונים שלו לידי המדינה החדשה של הסלובנים, הקרואטים והסרבים. עקב כך, המדינה החדשה שלחה תזכירים דיפלומטים לצרפת, בריטניה, איטליה, ארצות הברית ורוסיה כי מועצת העם השתלטה על כל הצי של האימפריה וכי היא לא נמצאת במצב מלחמה עם אף אחת מהמדינות האלה. אולם הצי הותקף ופורק במהרה על ידי האיטלקים.

מבחינה בינלאומית, המדינה לא הוכרה עד שמועצת העם החליטה על ההצטרפות לממלכת סרביה (שכבר התאחדה עם ממלכת מונטנגרו, עם וויוודינה וועם מחוז סרם), לעל ידי כך נוצרה ממלכת הסרבים, הקרואטים והסלובנים ב-1 בדצמבר 1918.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]