מוזיאון האקרופוליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
החפירות הארכאולוגיות במקום בו נבנה לאחר מכן המוזיאון

מוזיאון האקרופוליס הוא מוזיאון ארכאולוגי מרכזי באתונה שביוון. המוזיאון מציג את כל עתיקות שנמצאו באקרופוליס באתונה.

מבנה המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התכנון והבנייה של המוזיאון עברו גלגולים רבים. תחרות אדריכלים ראשונה לתכנונו נערכה בשנת 1976, ותחרות שנייה ב-1979. אלה לא הניבו תוצאות. בשנת 1989 זכו האדריכלים ניקולטי ופסרלי בתחרות תכנון שלישית. או אז התברר שכל האזור שבו נועד המבנה להבנות זרוע עתיקות שיש לחפור ולשמר ירדה גם תוכנית זו לטמיון. בשנת 1994 נערכה תחרות אדריכלים רביעית. זכה בה האדריכל השווייצרי ברנרד טשומי, בסיועו של היווני מיכאל פוטיאדיס. תוכנית זו הוצאה לפועל. מוזיאון האקרופוליס נחנך ביוני 2009.

המוזיאון ממוקם סמוך מאוד לקצה הדרומי-מזרחי של האקרופוליס, ולמבנה המחזיק את המכון לחקר האקרופוליס, הידוע כבניין ויילר (שנבנה ב 1836 כבית חולים). מן המוזיאון (בעיר מקומתו העליונה) יש מראה נרחב של חזיתו הדרומית של האקרופוליס ושל מקדש הפרתנון שבראשו.

בניין המוזיאון עושה שימוש בבטון חשוף, זכוכית, מתכת, וריצופי שיש כהה ובהיר. המוזיאון מחזיק שטח תצוגה של כ-14000 מ"ר ועוד כ-9000 מ"ר שטחי מסחר ומנהל.

התצוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקומת המרתף חשובים שרידי רובע מגורים על מתקניו שנחפרו לפני בניית המוזיאון. כיום ניתן להשקיף על השרידים מבעד לרצפת זכוכית. בעתיד תוסדר כניסה לתצפית בלתי אמצעית. מרבית השרידים הנראים שייכים לתקופה הביזנטית הקדומה.

קומת הכניסה מביאה את השרידים שנחשפו בחפירות על המורדות המצוקיים של צוק האקרופוליס. רוב המוצגים כאן הם כלי חרס, מאז התקופה הנאוליתית ועד לתקופה הרומאית. כאן מוצגים גם ממצאים ממקדש הנימפות, הוא מקדש קטן שנחשף מחוץ לאקרופוליס ליד תיאטרון הורדוס אטיקוס, ומן האסקלפיון שנחשף מדרום לאקרופוליס, ליד תיאטרון דיוניסוס.

בקומה השנייה מוצג האקרופוליס של התקופה הארכאית, זו של המאה ה-6 לפנה"ס. מצויים כאן יצירות הפיסול של מקדש הפרתנון הקדום, שנהרס בידי הפרסים. הפסלים מאופיינים ב'חיוך הארכאי' הקפוא. גם העובדה שיצירות הפיסול שנקבעו בגמלוני המקדשים היה צבוע בחלקו ניכר כאן היטב. בקומה זו מצוי גם אוסף גדול של פסלי שיש (בעיקר פסלי נערים-קורוס, ונערות-קורה) שהוקדשו למקדש הקדום.

הקומה העליונה היא קומת הפרתנון היא גולת הכותרת של המוזיאון. למרות העובדה שמרבית הפריטים החשובים המקוריים נמצאים במוזיאון הבריטי, התצוגה מראה את כל מה שידוע, בין באמצעות העתקים, בין בהצגת מה שבכל זאת נותר ביוון. המוזיאון מאפשר למתעניין להקיף את הקומה מבפנים ולראות, במקומם הנכון את המטופות המפוסלות וגם את האפריז הרצוף המפוסל שהקיף את הפרתנון, וגם מה ששרד מפסלי הגמלונים. היתרון כאן שהתבליטים ניתנים מעט מעל גובה העיניים, לעומת הגובה הרב שבו היו קבועים במבנה המקורי, שבוודאי מנע מהתבוננות פרטנית בתבליטים.

בקומה הזו ניתנים גם פרטי פיסול ממנה הפרופיליאה, מקדש הארכתאון ומקדש אתנה ניקה. ראויה לציון העובדה שחמש מששת פסלי הקריאטידות (השישית ניצבת במוזיאון הבריטי), שעיטרו את המרפסת הדרומית של הארכתאון הועברו לכאן (באתר מצויים העתקים). זו פעם ראשונה שהקהל יכול להתבונן בפסלי נשים אלה מכל הכיוונים, ומקרוב.

פתיחת המוזיאון נתנה משנה תוקף לתביעה של ממשלת יוון והעם היווני להשיב למולדת (רה-פטריאציה) את כל תבליטי השיש הרבים שהוציא מן המקום על ידי הלורד אלגין הבריטי, ואשר מצויים מאז בתצוגה במוזיאון הבריטי. יש לציין כי אם אי-פעם יקרה הדבר, יכול מוזיאון האקרופוליס לקלוט כל אחד מן התבליטים החסרים ולשבצם במקומם הנכון בתצוגה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Katerina Servi, The Acropolis, The Acropolis Museum, Ekdotike Athenon, Athens,2011; ISBN: 978-960-213-452-8

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוזיאון האקרופוליס בוויקישיתוף