מוזיאון וירטואלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: זקוק להשלמה וויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מוזיאון וירטואלי הוא מוזיאון הקיים באינטרנט בלבד. כמו מוזיאון ממשי, מוזיאון וירטואלי עשוי להיות אוסף פריטים (כגון מוזיאון לאמנות, מוזיאון לידיעת הטבע, ארכיון) או מעוצב לתצוגות שנוצרו במיוחד עבורו (כגון במוזיאונים למדע). הוא עשוי להציג יצוגים דיגיטליים של עצמים ממשיים או להציג תכנים ייחודיים למדיום הדיגיטלי כגון אמנות דיגיטלית או מציאות מדומה.

מקומו של המוזיאון הווירטואלי בחברת המידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחברת המידע המוזיאון הווירטואלי הפך מזה שנים אחדות לכלי תרבותי-חברתי בעל חשיבות רבה ביותר. המוזיאון הווירטואלי הלימודי הוא מוזיאון באינטרנט, הכולל אוסף בעל משמעות תרבותית ומוצג באופן קבוע לציבור הגולשים, ויש לו מאפיינים מוזיאליים כגון פרוגרמה, תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות, והסברים (כיתוביות) לפריטי האוסף. מוזיאונים וירטואליים לימודיים יכולים לשקף מוזיאון פיזי או להיות מוזיאונים אינטרנטיים בלבד.

כוחו של המוזיאון הווירטואלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאפיינים משמעותיים בהם ניחן המוזיאון הווירטואלי:

  1. נגישות – המוזיאון הווירטואלי נגיש לכל, בכל שעה משעות היום בכל יום מימות השבוע, וכמובן בכל אתר על פני הגלובוס. המבקר במוזיאון אינו חייב להגיע אל המוזיאון אלא המוזיאון מגיע אל המבקר/גולש.
  2. דינמיות – המוזיאון הווירטואלי הוא כלי דינאמי. תערוכותיו עשויות להשתנות לפרקים, בהתאם לחומרים או המידע החדש המגיע ליוצריו. הדינמיות של המוזיאון הווירטואלי הופך אותו למוסד חינוכי/לימודי המסוגל להגיב על התפתחויות ולהתאים עצמו לשינויים בעולם המדעי והחינוכי.
  3. אינטראקטיביות. המוזיאון הווירטואלי מאפשר למבקר/הגולש להיות גורם פעיל ביצירתו של המוזיאון. הגולש הוא בו זמנית צופה פאסיבי ושותף אקטיבי ליצירת המוזיאון הווירטואלי. ראשית בעזרת שליחת פריטים שונים להעשרת תכני המוזיאון הווירטואלי, הדרך השנייה היא שותפות פעילה בשיחות, דיונים, מפגשים וכדומה שיתקיימו במוזיאון הווירטואלי בבית הקפה ובספר האורחים.
  4. מדורת השבט – המוזיאון הווירטואלי יוצר תהליכים חברתיים ברמה הווירטואלית, וברמה הפיזית. הוא מפגיש אנשים הן בעזרת עבר משותף או יצירה משותפת, הן בהופכו למעין "מדורת השבט" עבור הקהילה ההולכת וגדלה סביב המוזיאון הווירטואלי.במילים אחרות המוזיאון הווירטואלי עשוי להפוך לכלי חשוב לקידום הקהל בעל העניין, להוות "חלון הראווה", והעצמת תחושת הגאווה והביטחון שלו. דוגמה לתפקידו של המוזיאון הווירטואלי כמדורת השבט היא הדוגמה של המוזיאון הווירטואלי "אלומות שלנו"‏[1]. קהילת אנשים שנאלצה לנטוש את ביתה, בגבעת אלומות היפהפייה, מצאה במידה רבה במוזיאון הווירטואלי כלי לשימור מורשתה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]