מוחמד סלמן חמדני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שמו של מוחמד סלמן חמדני חקוק על האנדרטה הלאומית לפיגועי 11 בספטמבר

מוחמד סלמן חמדניאנגלית: Mohammad Salman Hamdani‏; 28 בדצמבר 1977 - 11 בספטמבר 2001) היה אמריקאי מוסלמי שנהרג במרכז הסחר העולמי בפיגועי 11 בספטמבר כשהגיע לשם על מנת להציע סיוע. על כך הוא צוין בחוק הפטריוט שחוקק הקונגרס האמריקאי, כדוגמה לאמריקאי מוסלמי שפעל בגבורה בפיגועי 11 בספטמבר.

נעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמדני נולד בקראצ'י, פקיסטן ועבר לארצות הברית עם הוריו כשהיה בן 13 חודשים. היו לו שני אחים צעירים שנולדו בארצות הברית. אמו לימדה אנגלית בחטיבת הביניים בקווינס ואביו היה בעלים ומנהל של חנות מצרכים בברוקלין.

חמדני שיחק בקבוצת הפוטבול של בית הספר התיכון שלו בבייסייד, קווינס, שם הוא גר. הוא התמחה בכימיה בקולג' של קווינס וסיים את לימודיו ביוני 2001. ביולי החל לעבוד כטכנאי מחקר במרכז הטכנולוגי פרוטאין/ד.נ.א במוסד הרפואי ע"ש האוורד יוז של אוניברסיטת רוקפלר. בנוסף החזיק במשרה חלקית כנהג אמבולנס. הוא היה טכנאי רפואי מוסמך וצוער של משטרת ניו יורק והתכוון להירשם ללימודי רפואה.

פיגועי 11 בספטמבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבוקר ה-11 בספטמבר 2001 היה חמדני כנראה בדרכו לעבודה באוניברסיטת רוקפלר. הוא הבחין בעשן המיתמר ממגדלי התאומים ומיהר למקום לסייע לקורבנות, תוך שימוש בתעודתו כעובד המשטרה וטכנאי רפואת חירום על מנת להגיע על אף ההגבלות על התנועה. הוא נהרג במגדל הצפוני במרכז הסחר העולמי.

תחילה חמדני נחשב כנעדר והיו ידיעות בתקשורת לפיהן הוא נמצא תחת חקירה בחשד למעורבות בפיגועים. באוקטובר 2001 נמצאה גופה לא מזוהה לצד התיק הרפואי ותעודה מזהה של חמדני בגראונד זירו, האתר של הריסות מרכז הסחר העולמי. באותה עת גופתו טרם זוהתה בוודאות. הוא הוכרז כגיבור על ידי הקונגרס באוקטובר אותה השנה, 45 ימים לאחר הפיגועים. שמו של חמדני מצוין בסעיף 102 של חוק הפטריוט שתוכנו:

"...ערבים-אמריקאים ומוסלמים-אמריקאים רבים פעלו בגבורה במסגרת התקיפות כלפי ארצות הברית, בכללם מוחמד סלמן חמדני, תושב ניו יורק בן 23 ממוצא פקיסטני, אשר סוברים כי הלך למרכז הסחר העולמי על מנת להציע סיוע והוא עתה נעדר...".

במרץ 2002 זוהו שרידי גופתו. ב-5 באפריל 2002 הוא הונצח כגיבור על ידי ראש העיר בלומברג, השריף קלי, חבר הקונגרס אקרמן, וחמש מאות אנשים נוספים, בטקס במרכז האיסלאמי התרבותי של ניו יורק. מלגת לימודים נוסדה על שמו על ידי אמו באוניברסיטת רוקפלר ב-2002 עבור תלמידים מצטיינים אמריקאים-פקיסטנים. הסרט "11 בספטמבר" משנת 2002 כולל קטע בן 11 דקות שהוא דוקו-דרמה המבוסס על דמותו של חמדני ומשפחתו.

שמו של חמדני נחרת על גבי לוח S-66 באנדרטה הלאומית לפיגועי 11 בספטמבר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוחמד סלמן חמדני בוויקישיתוף