מוטת כנפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוטת כנפיו של הקוואצלקואטלוס
מוטת כנפיו של הקוואצלקואטלוס
מוטת כנפיו של הקוואצלקואטלוס.

מוטת כנפיים הוא מונח המתאר את גודל המרחק בין קצה כנף אחת לקצה הכנף שנייה, המופיע בעולם התעופה וחקר עולם החי.

תעופה: מוטת הכנפיים של מטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתעופה, מוטת הכנפיים של מטוס נמדדת בקו ישר, מקצה כנף אחד לשני, ללא תלות בצורת הכנף או בזווית שבה היא משוכה. לדוגמה, מוטת הכנפיים של מטוס בואינג מדגם 777 היא 60 מטר. המונח נמצא בשימוש גם בתעשיית טילים.

המרחק AB הוא מוטת הכנפיים של המטוס איירבאס A320

המשמעות בתכנון מטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסים בעלי מוטת כנפיים ארוכה הם לרוב יעילים יותר, מפני שהם סובלים פחות מהתנגדות מושרית והמערבולות בקצות כנפיהם אינן משפיעות רבות על הכנף. עם זאת, כנפיים ארוכות משמען שלמטוס יש מומנט התמדה גדול יותר בציר האורך שלו ולכן הוא אינו יכול לפנות ולתמרן במהירות. לפיכך, למטוסי קרב ולמטוסי אירובטיקה יש מוטת כנפיים קצרה יחסית וזאת במטרה לשפר את יכולת התמרון.

מאחר וכוח העילוי שכנף מייצרת פרופורציוני לשטח הכנף, במטוסים בעלי כנפיים קצרות נדרש רוחב הכנף להיות גדול יותר. יחס אורך הכנפיים של מטוס לרוחבן חשוב מאוד בקביעת מאפייני טיסתו. מהנדסי תעופה מכנים ערך זה "יחס אורך-רוחב של הכנף".

בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעולם החי, בדרך כלל נעשה שימוש במונח עבור עופות, עטלפים או פרפראים. כדי למדוד את מוטת הכנפיים של עוף, העוף מונח על גבו, כנפיו נתפסות במפרק כף היד והמרחק נמדד בין הקצוות של הנוצות הארוכות ביותר בכל כנף. בעל החיים בעל מוטת הכנפיים הגדולה ביותר הוא האלבטרוס הנודד (Diomedea exulans), שמוטת כנפיו יכולה להגיע ליותר מ-3.5 מטרים. אך בעבר היה זוחל מעופף גדול, הפטרוזאור קוואצלקואטלוס (Quetzalcoatlus), שמוטת כנפיו הגיע לאורך משוער של 10–11 מטרים לפחות.