מוטת כנפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המרחק AB הוא מוטת הכנפיים של המטוס איירבאס A320

בתעופה, מוטת כנפיים של כלי טיס היא המרחק מקצה הכנף השמאלית לקצה הכנף הימנית. לדוגמה, מוטת הכנפיים של מטוס בואינג מדגם 777 היא 60 מטר. המונח נמצא בשימוש גם בתעשיית טילים.

המונח מוטת כנפיים משמש גם בעולם החי, באופן דומה. בדרך כלל, נעשה שימוש במונח עבור עופות, עטלפים או פרפראים. בעל החיים בעל מוטת הכנפיים הגדולה ביותר הוא האלבטרוס הנודד (Diomedea exulans), שמוטת כנפיו יכולה להגיע ליותר מ-3.5 מטרים. אך בעבר היה זוחל מעופף גדול, ה-Quetzalcoatlus(אנ'), שמוטת כנפיו הגיע לאורך של 15.9 מטרים.

מוטת הכנפיים של מטוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטת הכנפיים של מטוס נמדדת בקו ישר, מקצה כנף אחד לשני, ללא תלות בצורת הכנף או בזווית שבה היא משוכה.

המשמעות בתכנון מטוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטוסים בעלי מוטת כנפיים ארוכה הם לרוב יעילים יותר, מפני שהם סובלים פחות מהתנגדות מושרית והמערבולות בקצות כנפיהם אינן משפיעות רבות על הכנף. עם זאת, כנפיים ארוכות משמען שלמטוס יש מומנט התמדה גדול יותר בציר האורך שלו ולכן הוא אינו יכול לפנות ולתמרן במהירות. לפיכך, למטוסי קרב ולמטוסי אירובטיקה יש מוטת כנפיים קצרה יחסית וזאת במטרה לשפר את יכולת התמרון.

מאחר וכוח העילוי שכנף מייצרת פרופורציוני לשטח הכנף, במטוסים בעלי כנפיים קצרות נדרש רוחב הכנף להיות גדול יותר. יחס אורך הכנפיים של מטוס לרוחבן חשוב מאוד בקביעת מאפייני טיסתו. מהנדסי תעופה מכנים ערך זה "יחס אורך-רוחב של הכנף".

מוטת הכנפיים של בעלי חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי למדוד את מוטת הכנפיים של עוף, העוף מונח על גבו, כנפיו נתפסות במפרק כף היד והמרחק נמדד בין הקצוות של הנוצות הארוכות ביותר בכל כנף.