מחוז לנינגרד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחוז לנינגרד
דגל לנינגרד סמל לנינגרד
דגל סמל
המנון: המנון מחוז לנינגרד
מיקום לנינגרד
מיקום לנינגרד בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית
עיר בירה סנקט פטרבורג
סטטוס פוליטי אובלסט
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי הצפון-מערבי
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי הצפון-מערבי
נשיא / מושל אלסנדר דרוזדנקו
תאריך הקמה 1 באוגוסט 1927
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-39 ברוסיה
85,300 קמ"ר
12.8
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-27 ברוסיה
1,712,000 נפש
20.4 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+4
www.lenobl.ru
(למפת מחוז לנינגרד רגילה)
מיקום מחוז לנינגרד במפת מחוז לנינגרד
 
גאטצ'ינה
גאטצ'ינה
ובורג
ובורג
טיחבין
טיחבין
קירישי
קירישי
סרטולובו
סרטולובו
וולחוב
וולחוב
מחוז לנינגרד

מחוז לנינגרדרוסית: Ленинградская область; תעתיק: לנינגרדסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז, הנמצא בשטחו של המחוז הפדרלי הצפון-מערבי, נקרא על שם העיר לנינגרד (ששמה שונה לסנקט פטרבורג). עיר זו היא גם המרכז האדמיניסטרטיבי של המחוז, למרות שהיא עצמה לא נכללת במחוז ומהווה סובייקט פדרלי נפרד.

המחוז הוקם ב-1 באוגוסט 1927. המחוז גובל באסטוניה במערב ובפינלנד בצפון-מערב.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטח המחוז עברה דרך מסחר עתיקה מסקנדינביה ליוון. התיישבות רוסית באזור מוכרת מהמאה ה-8. במהלך המאה ה-12-15 שליטה על השטחים באזור חולקה בין שבדיה לנובגורוד. המחוז היה מאוכלס בהתיישבות רוסית ופינית. הגבול באזור הוזז כתוצאה ממספר מלחמות. אחרי מלחמת הצפון, בתקופת פיוטר הגדול הרוסים התבססו סופית באזור והעבירו את עיר הבירה ממוסקבה לסנקט פטרבורג שהוקם לצורך זה. במהלך מלחמה עם פינלנד בשנת 1939 סופחו למחוז חלקים משמעותיים תוך פינוי האוכלוסייה המקומית.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כ-67% מאוכלוסיית האזור מתגוררת בערים. בעיר הגדולה - גטצ'ינה- מתגוררים כ-90 אלף תושבים. הרוסים מהווים כ-90% מאוכלוסיית המחוז. בנוסף לכך קיימות קהילות משמעותיות של אוקראינים (כ-2%) ובלארוסים (כ-1.6%). במהלך שנת 1939 אוכלוסייה פינית פונתה לשטחים בתוך פינלנד ולמקום הובאה אוכלוסייה מתוך רוסיה. כתוצאה מכך הפינים מהווים עתה רק כ-0.5% מאוכלוסיית המחוז. כתוצאה ממלחמת החורף כל אוכלוסיית ויבורג שהייתה העיר השנייה בגודלה בפינלנד פונתה ועתה העיר מאוכלסת ברוסים שהגיעו לעיר לאחר מלחמת העולם השנייה.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת המחוז קשורה באופן הדוק ביותר עם העיר סנקט פטרבורג. חלק הארי של תושבי המחוז עובדים בסנקט פטרבורג. תחנות הרכבת התחתית של סנקט פטרבורג מגיעות ליישובי המחוז ומהוות אמצעי תחבורה יעיל ונוח.

בשטח המחוז נמצאת תחנת כוח גרעינית.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפקיד הפוליטי הבכיר ביותר במחוז לנינגרד הוא מושל מחוז לנינגרד, הממונה לתפקיד על ידי האסיפה המחוקקת של המחוז בהצעת נשיא רוסיה, לתקופת כהונה בת 5 שנים. המושל הראשון היה אלכסנדר בליאקוב, כיום זהו אלסנדר דרוזדנקו, מאז מאי 2012.

הרשות המבצעת במחוז היא ממשלת מחוז לניגרד ובראשה המושל וסגניו המכהנים כחברי ממשלת המחוז. הרשות המחוקקת האסיפה המחוקקת של המחוז, מורכבת מ-50 נציגים הנבחרים בבחירות כלליות יחסיות אחת ל-5 שנים.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]