מחוז עבר הבאיקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עבר הבאיקל (זבאייקלסקי)
דגל זבאייקליה סמל זבאייקליה
דגל סמל
המנון: המנון מחוז צ'יטה
מיקום זבאייקליה
מיקום זבאייקליה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית
עיר בירה צ'יטה
סטטוס פוליטי קראי
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של סיביר
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של מזרח סיביר
נשיא / מושל רביל גניאטולין
תאריך הקמה 1 במרץ 2008
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-10 ברוסיה
431,500 קמ"ר
0.2
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-47 ברוסיה
1,107,000 נפש
2.6 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+10
www.obladm.chita.ru
(למפת מחוז עבר הבאיקל רגילה)

מחוז עבר הבאיקלרוסית: Забайкальский край, זבאייקלסקי) הוא אחד מ-83 הסובייקטים המרכיבים את רוסיה. המחוז נמצא בסיביר והוא גובל בסין ובמונגוליה. המחוז נוסד בשנת 2008, תוך איחוד של מחוז צ'יטה והמחוז האוטונומי הבוריאטי אגינסקויה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרוסים גילו מכרות כסף ובנו ערים ראשונות שפרחו החל המאה ה-19. עיר מרכזית במחוז עד מחצית המאה ה-19 הייתה נרצ'ינסק לאחר צ'יטה.

לאחר מהפכת אוקטובר ארגן ההטמאן גריגורי סמיונוב מרד נגד בולשביקים בתחנת הרכבת ברזובקה. לאחר שלא זכה לתמיכה עזב את עבר הבאיקל (זבאיקליה) למנצ'וריה על מנת להתארגן מחדש. ב-26 באוגוסט 1918 הצליח סמיונוב לכבוש את מחוז צ'יטה מידי הבולשביקים בסיוע חיל המשלוח הצ'כי. ב-9 במאי 1919 הכריז על עצמו סמיונוב כהאטמאן של הקוזאקים הזבאיקליים בעיר צ'יטה. הוא לא שלח את חייליו לעזרת האדמירל אלכסנדר קולצ'אק ואף ניסה ליצור קשרים טובים עם הקומוניסטים.

ב-4 בינואר 1920 קיבל מאדמירל קולצ'אק את התואר "מושל האזורים הרחוקים של האימפריה הרוסית", אך לא הצליח להתמודד עם הפרטיזנים הקומוניסטיים במחוזו שערכו 3 מבצעים גדולים בתקופה בין אפריל לנובמבר 1920 כדי לכבוש את צ'יטה. בסוף אוקטובר 1920 נאלץ סמיונוב לסגת מצ'יטה. באפריל 1920 הקימו הקומוניסטים את רפובליקת המזרח הרחוק וצ'יטה הפכה לבירתה. בנובמבר 1922 הרפובליקה הוכנסה לתוך ברית המועצות. בשנת 1937 הוקם מחוז צ'יטה. המחוז מחולק ל-31 נפות.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשטח המחוז, בעיירה זבאיקלסק נמצאת נקודת מעבר לעיר מנג'ואולי שבסין. דרך נקודה זו עבורות כ-60% מייצוא הסחורות של סין למזרח אירופה.

עוד בשנת 1861 נמצאו מרבצי זהב. באזור זה הוקמה עיירה וירשינו-דרסונסקיי בה פועל גם היום מפעל לעיבוד זהב המייצר כ-4.5 טון זהב בשנה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כ-63% מאוכלוסיית המחוז מתגוררת בערים. בעיר הגדולה - צ'יטה מתגוררים כ-310 אלף תושבים (2005). הרוסים מהווים כ-90% מאוכלוסיית המחוז, הבוריאטים - כ-6.1%, האוקראינים - כ-1%.

יהדות עבר הבאיקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

היהודים הראשונים הגיעו יחד עם האסירים הדצמבריסטים, חלקם היו אסירים, ורבים מהם נשארו לגור בסיביר. לאחר שנת 1851, יהודים רבים הגיעו לצ'יטה. היהודים היו פעילים בחייה של העיר, ורבים מהם שימשו בתפקידים חשובים בתעשייה ובמסחר. לאחר מלחמת האזרחים ברוסיה רוב יהודים עזבו את מקומותם ועברו לסין. כיום נותרו במחוז כמה מאות יהודים שהגיעו לעיר מאוקראינה ובלארוס.

מוסדות השכלה גבוהה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמעט כל מוסדות ההשכלה הגבוהה נמצאים בצ'יטה ביניהם:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]