מידע רוצה להיות חופשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"מידע רוצה להיות חופשי" הוא ביטוי המשמש את התומכים בהפיכת המידע בעולם בכלל ובאינטרנט בפרט לחופשי, חינמי ונטול הגבלות.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביטוי "מידע רוצה להיות חופשי" (Information wants to be free) הוטבע על ידי סטיוארט ברנד בכנס ההאקרים הראשון ב- 1984. דבריו של ברנד:

Cquote2.svg

מידע רוצה להיות חופשי. מידע גם רוצה להיות יקר... המתח הזה לא צפוי להסתיים

Cquote3.svg

נחשבים לדו-משמעיים. בשל כך, הסיסמה הזאת יכולה לשמש בטיעוניהם את אלו התומכים במידע חופשי ופתוח כמו גם את אלו התומכים במידע מנוכס.

משמעות המילה Free[עריכת קוד מקור | עריכה]

למילה האנגלית "Free" המהווה מרכיב מרכזי במשפט "Information wants to be free", יש כמה פירושים בעברית. הבולט בהם הוא "חופשי" ולכן רבים רואים במשפט זה כביטוי להפיכת המידע לנטול זכויות קניין ויוצרים, סוגיה בעייתית שקשה להאמין כי תמומש באופן אוניברסלי, מסיבות כלכליות ומסיבות פוליטיות. פירוש נוסף הוא "ללא רסן", מה שיכול לרמוז בדבר הרצון בהפיכת המידע לחופשי מתכתיבים. הפירוש השלישי הוא "חינם" ואכן ישנם אנשים רבים, בעיקר בעידן ה- Web 2.0, שמבקשים להפוך את המידע לחינמי או לכל הפחות להורדת מחירי התכנים.

שימושים בשפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך השנים, הביטוי שימש כסיסמה עבור כל אלו התומכים בהנגשת חופש המידע ובהחזרת האינטרנט למצבו הטבעי, כפי שהיה נהוג בשנות השישים והשבעים, בהם מפתחי הרשת העתיקו את הרעיונות האוטופיים של שיתוף מהקומונות ההיפיות לתוך המרחב הדיגיטאלי שזה עתה נולד, פיתחו יישומים שונים, קובצי עזרה ותוכן מבלי לדרוש כסף עבור כך. הסיסמה מבטאת החירות של ברנד אומצה על ידי ענף בתנועת הסייברפאנק, שחבריו מצדדים בהשקפות פוליטיות אנרכיסטיות ושונתה ל:

Cquote2.svg

.Information Should Be Free

Cquote3.svg

תחת הלך מחשבה זה, חלק נרחב מההאקרים, הקראקרים ואפילו הפריקינגים לוחמים בשם החירות נגד גופים "המחזיקים במידע כשבוי ומבקשים כסף עבור שחרורו", לדבריהם. תוכניתנים שונים מפתחים תוכנות בחינם וקודים פתוחים תחת הסיסמה הזאת.

בכנס RSA (כנס למצפינים ומאבטחי מידע) שנערך בשנת 2008, השתמשו בביטוי המקורי של ברנד תוך שיבוש קל:

Cquote2.svg

‏‏Information Wants To Be Free, and Code Wants To Be Wrong

Cquote3.svg

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]