מיכה בר-עם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

מיכה בר-עם (נולד ב-1930 בברלין) הוא צלם ישראלי, חתן פרס ישראל לאמנות, מקים המחלקה לצילום במוזיאון תל אביב לאמנות וחבר סוכנות מגנום.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1936 עלה בר-עם עם משפחתו לישראל. הוא גדל בחיפה ובקריית ביאליק. בשנת 1948 התגייס לחטיבת הראל של הפלמ"ח ולחם בהרי ירושלים ובנגב. בר-עם היה ממייסדי מלכיה (1949) ואחר מראשוניי חברי גשר הזיו, שם החל לצלם את חיי הקיבוץ במצלמות ששאל מחברים. בשנת ,1956 באמתלה של חבר צוות הוואי, הצטרף לכוחות הלוחמים במבצע קדש. הוא תעד את המלחמה ואת נופי סיני. התוצאה היא ספרו הראשון נופי סיני. הספר הקנה לבר-עם פרסום, בזכותו התקבל בשנת 1957 כצלם לעיתון במחנה, שם עבד כשמונה שנים. בשנת 1959 זכה בר-עם בפרס הראשון בתחרות הצילום על שם רוברט קאפה ודוד סימור. בשנות השישים הוא צילם ואצר יחד עם קורנל קאפה, אחיו של רוברט, מספר תערוכות וכן הוציא לאור כמה ספרים, בהם הספר Israel: the Reality. ב-1967 סיקר את מלחמת ששת הימים. ב-1968 נתקבל כחבר סוכנות מגנום ובמקביל התמנה לצלם הניו-יורק טיימס במזרח התיכון; הוא כיהן בתפקיד זה כעשרים וחמש שנה. ב-1977 הקים בר-עם את המחלקה לצילום במוזיאון תל אביב לאמנות ושימש אוצר ראשי לצילום עד 1992. תצלומיו של בר-עם כלולים באוספי חשובי המוזיאונים בעולם וכן באוספים פרטיים נבחרים. בר-עם נשוי לציירת והפסלת ארנה בר-עם. לזוג שני בנים: ברק ונמרוד.

פרס ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכה בר-עם זכה בפרס ישראל לצילום לשנת 2000 התש"ס. מנימוקי השופטים: "מפעלו הנרחב והיוצא-דופן של מיכה בר-עם כצלם מתפרס על פני שנים ארוכות. עבודתו הייחודית מלווה את תולדותיה של המדינה והתהוותה ומשקפת בעוצמה וברגישות פרקים במלחמות ישראל. במשך שנות פעילותו כיוצר הצליח מיכה בר-עם להתמודד עם זיהוי הרוח הישראלית, והוא מבטא את התרבות הישראלית לעומקה כתרבות בעלת אתגרים רוחניים ואנושיים ובכך תורם להבנה מעמיקה של החיים בישראל".

בר-עם הוא יקיר רמת גן לשנת 2000.


לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיכה בר-עם - קו מפריד: תצלומים ממלחמת יום הכיפורים, תל אביב: מוזיאון תל אביב לאמנות, 2013 (ספר תערוכה)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.