מיכל ושינסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שנת 1937. צולם בכניסה לבית הקולנוע העירוני "אכספרס" שברחוב מיצקביצ'ה בקובל. נכבדי יהודי העיר קובל עם ושינסקי, העומד במרכז למעלה, שהגיע לעיר לביקור משפחתי.

מיכל ושינסקי (וקס) (Michał Waszyński; ‏1904 - 1965) או משה וקס, במאי סרטים בארץ הולדתו פולין, ומאוחר יותר באיטליה, ואחר כך (כמיכאל ושינסקי) מפיק של סרטים אמריקניים ידועים, בעיקר בספרד. בשל האלגנטיות והנימוסים ללא רבב שלו, הוא כונה על ידי מכריו "הנסיך". במשך חייו שימש במגוון תפקידים בקולנוע: במאי, תסריטאי, עורך, שחקן, מפיק.

מיכל ושינסקי נולד ב-29 בספטמבר 1904 כמשה וקס (Mosze Waks) למשפחה פולנית יהודית בעיר קובל, עיר מחוז בווהלין (כיום באוקראינה), אשר באותה תקופה השתייכה לאימפריה הרוסית. הוריו, פיוטר וססיליה לבית פלץ, התגוררו ברח' לוצק 26, רחובה הראשי של העיר קובל.

כשגרמניה כבשה במלחמת העולם הראשונה את החלק הזה מאירופה, משה וקס עבר בתחילה לוורשה ומאוחר יותר לברלין. בעודו גבר צעיר, עבד כעוזר במאי לבמאי הגרמני האגדי פ.וו. מוראנו. עם שובו לפולין הוא שינה את שמו למיכל ושינסקי, והתנצר.

בשנות ה-30 ושינסקי הפך לבמאי הסרטים הפורה ביותר בפולין: הוא ביים 37 מתוך 147 הסרטים שנעשו בפולין באותו עשור. לצד הסרטים הפופולריים בפולנית, אותם ביים לקהל הרחב, הוא ביים גם סרט חשוב ביידיש: "הדיבוק", הנחשב כיום לאבן דרך בחיי התרבות העשירים של יהדות מזרח אירופה טרם השואה.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, בזמן הפלישה הנאצית למערב פולין, והפלישה למזרח פולין על ידי הרוסים, ושינסקי נמלט מוורשה אשר הופצצה על ידי מטוסים גרמניים לביאליסטוק. עיר זו נכבשה על ידי הגרמנים בספטמבר 1939, אך תוך שבועות מספר, כתוצאה מהסכם מולוטוב-ריבנטרופ, העיר ניתנה לסובייטים ונכבשה על ידי הצבא הסובייטי. ושינסקי החל קריירה חדשה כבמאי תיאטרון, בתחילה בביאליסטוק ומאוחר יותר במוסקבה.

בקיץ 1941, לאחר שגרמניה פלשה לשטחים הסובייטים, ושינסקי הצטרף לצבא הפולני שאורגן מחדש על ידי הגנרל ולדיסלב אנדרס (שהיה מנאמני הממשלה הפולנית שהוגלתה ללונדון) ובסופו של דבר הועבר לפרס (איראן), ומאוחר יותר כחייל בגיס השני של הצבא הפולני הוצב במצרים, ובאיטליה. כחלק מיחידת הסרטים של הצבא הוא צילם את "הקרב של מונטה קסינו" אשר בו הצבא הפולני ספג אבידות רבות בנפש, אך קרב זה גם סייע להם לנצח בסופו של דבר.

לאחר מלחמת העולם השנייה, הוא נשאר באיטליה, שם ביים סרט בשפה הפולנית אודות הקרב במונטו קסינו, ושלושה סרטים באיטלקית.

מאוחר יותר לאורך הקריירה שלו, ושינסקי עבד כמפיק עבור האולפנים האמריקניים הגדולים באיטליה ו (בעיקר) בספרד, שם קיבל את הקרדיט תחת השם מייקל וושינסקי. בין הסרטים עליהם עבד: "האמריקני השקט" (1958) (מפיק שותף), "אל סיד" (1961), ו"נפילת האימפריה הרומית" (1964) (מפיק בכיר ומפיק שותף). עבד עם סופיה לורן, אורסון וולס, סמואל ברונסטין.

ושינסקי היה במאי של למעלה מ- 52 סרטים (1929-1948), ומפיק של 6 סרטים (1964- 1956). כתב תסריטים, שיחק בשני סרטים, ושימש בתפקידים נוספים הקשורים לקולנוע ולטלוויזיה.

הוא נפטר מהתקף לב ב-20 בפברואר 1965 במדריד, ונקבר בטקס הלוויה קתולי ברומא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]