מיקי רוזנטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משה מיכאל רוזנטל
מיקי רוזנטל, 2006
תאריך לידה 4 בפברואר 1955 (בן 59)
כנסות 19
סיעה מפלגת העבודה
עיסוק קודם עיתונאי

משה מיכאל (מיקי) רוזנטל (נולד ב-4 בפברואר 1955) הוא חבר כנסת מטעם מפלגת העבודה בכנסת ה-19. עד להיבחרו לכנסת היה עיתונאי, עורך, מפיק ומגיש תוכניות בטלוויזיה.

רוזנטל עסק בעיתונאות חוקרת, בתחומים של זכויות עובדים, עוולות כלכליות וחברתיות של השלטון ושל חברות גדולות. כמה מתחקיריו עוררו הדים בציבור וחלקם התגלגלו גם לפתחו של בית־המשפט.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקי רוזנטל, 2010

מיקי רוזנטל גדל בשכונת בורוכוב, גבעתיים, כבן לפעיל לח"י (שהיה שותף בשוד בנק אנגלו-פלשתינה), בעל מפעל לציוד חקלאי שקרס בתקופת המיתון של שנת 1966. אביו נפטר בעודו כבן 10, וכשהיה כבן 13 אמו נישאה מחדש ועזבה אותו. מגיל זה גדל לבדו בישראל‏[1]. לרוזנטל אח הגדול ממנו בשנתיים. בילדותו חלה במחלת הפוליו, דבר אשר גרם לצליעתו.‏[2]

רוזנטל, בעל תואר ראשון בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב, היה ממקימי העיתון "חדשות" ורכז המערכת במקומון התל אביבי "העיר". בשנים 1986-1999 שימש בעיתון "ידיעות אחרונות" בתפקידים שונים, בהם: ראש מערכת החדשות וסגן עורך העיתון. בעקבות הדחת העורך אילון שליו והחלפתו במשה ורדי עזב רוזנטל את העיתון.

אחרי פרישתו מ"ידיעות אחרונות" שימש סמנכ"ל תוכן של חברת החדשות של ערוץ 2 והגיש תוכניות טלוויזיה, בהן "בולדוג" בערוץ 8 ו"בולדוזר" בערוץ 2, וכן את סדרת הדרמה-תיעוד "המפצחים" בערוץ 2.

רוזנטל היה שותף להפקת סרטים דוקומנטריים בכמה מהתוכניות שהגיש, וכן ב"10 הכי" עם גדי סוקניק וב"גברים בשחור" אותה הנחה יחד עם רונאל פישר.

באפריל 2010 התמנה להגיש את "השבוע עם מיקי רוזנטל", מגזין החדשות של ערוץ 10 בערבי שבת, אך פרש מהנחייתו בספטמבר 2010,‏[3] והוחלף על ידי גיא זהר.

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 הצטרף למפלגת העבודה והתמודד בפריימריס של המפלגה. לאחר הפריימריס הוצב רוזנטל במקום ה-12 ברשימת המפלגה לכנסת ונבחר לכנסת.

רוזנטל נשוי, אב לשלושה ומתגורר בגבעתיים.‏[4]

שיטת השקשוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שיטת השקשוקה

בשנים 2005–‏2008 ביים אילן עבודי את הסרט התיעודי "שיטת השקשוקה", בו התחקה רוזנטל אחר טיב קשריהם של אילי ההון ממשפחת עופר עם מערכות השלטון בישראל. חברת yes, שהייתה שותפה להפקתו, נמנעה מלשדרו. לטענת החברה עמדו ביסוד אי שידור התוכנית חילוקי דעות מקצועיים עם רוזנטל, אך לטענת רוזנטל נבע הסירוב מאיומים בתביעה מהאחים עופר.‏[5] ערוצים 2 ו-10 והערוץ הראשון סירבו אף הם לשדר את הסרט.

מנהל סינמטק תל אביב, אלון גרבוז, הודיע כי הסרט יוקרן בסוף אוגוסט 2008 והכריז כי הסינמטק מתנער מאחריות לתוכנו, וכי הקרנתו נובעת משיקולים קולנועיים, אמנותיים וציבוריים בלבד. בעקבות הודעתו הודיעו האחים עופר שיגישו תביעת דיבה נגד גרבוז ואחרים אם יקרין את הסרט.‏[6] בתגובה פורסמה באינטרנט יוזמה תחת הכותרת "גם אני מיקי רוזנטל", בה הוחתמו אנשים על התחייבות לשאת בחלק קטן מתשלום הפיצויים שיושת על רוזנטל, אם אכן יושת. בסוף אוגוסט 2008 הוקרן הסרט בסינמטק תל אביב, ואחר כך גם בסינמטקים אחרים בישראל. בעקבות ההצלחה, הוקרן הסרט בסינמטקים משך כמה חודשים.

כשנה לאחר הקרנת הבכורה של הסרט, ב-28 ביולי 2009, שודר הסרט בערוץ הראשון[7], ולאחריו הוצג סרט תגובה מטעם החברה לישראל של האחים עופר. שיטת השקשוקה זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר ובפרס התחקיר בטקס פרסי הקולנוע הדוקומנטרי לשנת 2009.‏[8]

פעילותו בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הבחירות קרבות, זו לא סיבה לכתיבה פרסומית וחסרת מקורות. יש להבחין בין הצעת חוק לחוק שאושר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

רוזנטל נבחר לכנסת ה-19 ברשימת מפלגת העבודה והוא פעיל במשכן בעיקר בתחום הכלכלי חברתי. חבר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ובועדה לביקורת המדינה. הוא מרבה לבקר את השלטון על מחדליו, בעיקר סביב נושא הפערים הכלכליים בחברה הישראלית ובתחום הטוהר המידות של נבחרי הציבור. רוזנטל חבר בשדולה לצמצום העוני ולצמצום פערי הבריאות בפריפריה ויו"ר השדולה למאבק בשחיתות.

בכנסת ה-19 השלים רוזנטל חקיקה המחזקת את מעמדם של חושפי שחיתויות במגזר הציבורי ומרחיבה את השקיפות במוסדותיו:

 • חוק הענקת סיוע משפטי לחושפי שחיתויות.[דרושה הבהרה] החוק קובע כי המדינה תממן סיוע משפטי חינם לחושף שחיתות שנקלע להתנכלויות במקום עבודתו.  
 • חוק נוסף שחוקק מיקי רוזנטל בתחום הגנה על טוהר המידות מרחיב את המונח שחיתות, כך שיאפשר למבקר המדינה להעניק צווי הגנה של חושף שחיתות גם לעובד שהתריע על "התנהלות בלתי תקינה" או "מעשה שלא כדין" במקום עבודתו. החוק מגדיל בעשרות אחוזים את מספר העובדים שיקבלו צווי הגנה מן המבקר ויגביר את מעמדם של שומרי הסף במוסדות ציבוריים.[דרוש מקור]  
 • רוזנטל קידם בכנסת שורה של תיקונים לחוק חופש המידע על מנת שיחולו גם על מוסדות כמו קרן קיימת לישראל ואחרים. עד כה אושרה יוזמתו של רוזנטל לתיקון חוק חופש המידע כך שמוסדות אקדמיים שממן הציבור יהיו חייבים בשקיפות מלאה.[דרוש מקור]
 • רוזנטל הגיש עתירות לבג"צ נגד התנהלותה האיטית של חקירה אביגדור ליברמן ואי פתיחת חקירה בפרשת ביביטורס.[דרוש מקור]  
 • תיקון לחוק ההגבלים העסקיים מונע מבעלי רשתות השיווק הגדולות לשמש גם סיטונאי ירקות. ניגוד עניינים שנוצל לרעה. החוק מוזיל לצרכנים את מחיר הירקות והפירות באופן משמעותי.[דרוש מקור]  
 • הצעת חוק הקובעת שמעסיק שבמקום עבודה מעל 20 עובדים יודיע למועמד לעבודה בתוך פרק זמן של 10 ימים מיום שנבחנה מועמדותו האם התקבל לעבודה או נדחה.[דרוש מקור]

       חוקים שיזם והומרו לצווים או אושרו כהחלטת רשויות:·        

 • הגדרה מחודשת לניצולי שואה המרחיבה את זכאותם של ניצולים  לקצבה מינימלית בת 4,800 ₪.[דרוש מקור]
 • הוזלת מחיר העמדת רכב למבחן נהיגה (טסט) ל-299 ₪ (במקום 400-500 ₪ לפני כן).[דרוש מקור]

פעילות נוספת:

 • רפורמה שטרם אושרה, היא חוק הגבלת שכר טרחה בייצוג בפני המוסד לביטוח לאומי .  הרפורמה דואגת לכך, שמירב הקיצבה של נכים וחולים תגיע לידי הנזקקים ולא יתאפשר יותר מצב שמתווכים או עורכי דין יגזרו לכיסם רבע מקצבתו של נכה.[דרוש מקור]  
 • מאבק בגזענות: רוזנטל פועל למען חיזוק ערכי הדמוקרטיה והדו-קיום בין יהודים לערבים; נגד החקיקה, שאותה הוא רואה כגזענית ולאומנית, של מפלגות הימין ומנהל מאבק נחוש להוצאת ארגון להב"ה אל מחוץ לחוק. כחלק מן המאבק, פנה רוזנטל ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והציג בפניו שלל ראיות המצביעות על הפעילות הפלילית של ארגון להב"ה, הכולל קריאה לגזענות ולאלימות כנגד ערבים וכנגד יהודים הנמצאים בקשר עם ערבים.[דרוש מקור]

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוזנטל זכה בכמה פרסים על פועלו בתחום התקשורת:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דברי מיקי רוזנטל בתוכניתו של רוני קובן, "שטרודל", 17 בפברואר 2014
 2. ^ ירון קלנר, מיקי רוזנטל: חליתי כילד בפוליו, לכו להתחסן, באתר ynet‏, 26 באוגוסט 2013
 3. ^ חגי קראוס, בול עץ: על פרישתו של מיקי רוזנטל ממהדורת שישי של ערוץ 10, באתר וואלה!, 16 באוגוסט 2010
 4. ^ קלמן ליבסקינד ואליק מרגלית, בבית מזכוכית: קומת המרתף האסורה של מיקי רוזנטל, באתר nrg‏, 4 בינואר 2013
 5. ^ [1]
 6. ^ סמי עופר נגד סינמטק ת"א, באתר עכבר העיר
 7. ^ לי-אור אברבך, ערוץ 1 ישדר את "שיטת השקשוקה", באתר nrg‏, 16 ביולי 2009
 8. ^ ‏ynet, הוכרזו הזוכים בפרסי הקולנוע הדוקומנטרי, באתר ynet‏, 3 בספטמבר 2009
 9. ^ פרס תקשורת ע"ש Pratt
 10. ^ זוכי פרס סוקולוב מתוך אתר עיריית תל אביב יפו
 11. ^ אביר איכות השלטון לשנת 2007