מיקרו-בלוגינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מיקרו-בלוגינג הוא שירות באתרי אינטרנט ותוכנות המאפשר למשתמשים לשלוח עדכוני טקסט קצרים, תמונות, קטעי קול וקליפים ולפרסם אותם לצפייה של כל הגולשים, או לקבוצה מוגבלת שתיבחר על ידי המשתמש. ההודעות מועלות לרשת באמצעים שונים כגון הודעות טקסט, מסרים מיידים, אימייל, קובצי קול וכמובן האתר עצמו.

התוכן של מיקרו-בלוג שונה מזה של הבלוג המסורתי בכך שהוא בדרך כלל קטן יותר בגודל הממשי וגם בגודל הקובץ. התוכן יכול להכיל משפט בודד או קטע, תמונה או קטע וידאו קצר. אך עדיין, המטרה דומה לזו של הבלוג המסורתי. המיקרו-בלוג של המשתמשים עוסק בנושאים שונים כגון מה עושים ברגע נתון, עדכונים כללים על תחומי עניין ואירועים בחייהם, התייחסות לנושאים אקטואליים, ועד למיקרו-בלוגינג עסקי העוסק בעדכונים לגבי מוצרי ושירותי החברה.

ישנם מאות אתרי מיקרו-בלוגינג ברחבי העולם. בין המפורסמים ביותר הוא אתר טוויטר, אשר ההודעות בו מוגבלות ל-140 תווים. אתרים נוספים הם identi.ca הפועל על בסיס קוד פתוח, Jaiku וטאמבלר.

לוגו טוויטר

החל מיוני 2009 פותחו שירותים שונים ותוכנות עם אפשרות למיקרו-בלוגינג. רשתות חברתיות כגון פייסבוק ומייספייס, שילבו באתריהם אפשרות למיקרו-בלוגינג, הידועה גם בשם עדכון סטטוס.

עם הגידול בפופולריות השימוש במיקרו-בלוגינג, משתמשים רבים רוצים לשמור על נוכחות ביותר מרשת חברתית אחת. שירותים כגון profilactic מאפשרים לאחד מיקרו-בלוגים מרשתות חברתיות רבות לרשימה אחת. שירותים כגון ping.fm יכולים לשלוח מיקרו-בלוג של המשתמש למספר רשתות חברתיות בהם הוא פועל.

דאגות לגבי פרטיות וביטחון מעסיקות רבים החוששים משימוש לרעה באינפורמציה הרבה אשר גולשים חושפים ברשתות חברתיות, בלוגים ומיקרו-בלוגים. בקרב ארגונים קיימות דאגה לגבי פרסום מידע עסקי רגיש באמצעות מיקרו-בלוגינג, שיהיה חשוף לכלל הציבור.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]