מיק צ'ק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מיק צ'ק (באנגלית "בדיקת מיקרופון"- mic check) הנו סוג של פעולת מחאה שפותח על ידי תנועת המחאה של קיץ 2011 ברחבי העולם. בפעילות מיק צ'ק הקהל חוזר על דבריו של דובר, משפט אחר משפט, ובכך גם מספק אמצעי הגברה טבעי ללא שימוש במיקרופון ומגברים האסור במקומות ציבוריים (למשל בתקנון עיריית ניו יורק) וכן מדגיש את כוחו של ההמון המתלכד סביב מסר‏[1].

פעולות מיק צ'ק נערכות לעתים קרובות כשיבוש של אירועים ציבוריים ונאומים של אנשי ממשל בנסיון להסב את תשומת לבם ואת דעת הקהל הציבורית לנושאים ועוולות אשר לדעת המוחים נמצאים בתחום אחריותם. המקרה הידוע הראשון של פעולה כזו תועד בפעולה מקומית יחסית עת קבוצת פעילים שיבשה שימוע ציבורי של ועדת החינוך של דרום מנהטן, אולם עד מהרה הגיעו לכותרות גם פעולות דומות מול בחירים בשלטון ואף הנשיא ברק אובמה נחשף לתופעה‏[2].

פעילי המחאה נוהגים לתעד פעולות אלו בוידאו ולהפיצן באמצעות רשת האינטרנט. כך זכו פעולות אלו לתפוצה רחבה ברשתות חברתיות מקוונות ובמדיה.

מיק צ'ק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהשראת המוחים מניו יורק, פעולות מסוג זה השתלבו משמעותית גם בפעילות המאוחרת של קבוצות ממחאת האוהלים בישראל, אשר אימצו שיטת פעולה זו כדי להעביר מסר של צדק חברתי בפעולות בקניונים, אירועים ציבוריים ונאומים.

בצורה זו פעלו פעילי מחאה בוועידת ישראל לעסקים 2011 עת שיבשו את הועידה בהקראת "הכרזת העצמאות של מדינת ישראל החדשה"‏[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]