מכון מאיר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 31°47′07.46″N 35°11′41.06″E / 31.7854056°N 35.1947389°E / 31.7854056; 35.1947389

הרב דב ביגון, מייסד המכון והעומד בראשו

מכון מאיר הוא בית מדרש ומרכז תורני בירושלים הממוקם בשכונת קריית משה. משתייך לזרם הדתי לאומי, להעמקת היהדות על פי דרכו של הרב קוק, המיועד בעיקר לחוזרים בתשובה.

המכון קרוי על שם אליעזר מאיר ליפשיץ[1] שנפל במלחמת יום כיפור. הוא הוקם בשנת תשל"ד (1974) על ידי הרב דב ביגון הממשיך לעמוד בראשו. במכון קיימות מחלקות לדוברי עברית, רוסית, אנגלית, ספרדית וצרפתית. במכון לומדים כיום כארבע מאות תלמידים. כמו כן ישנו במכון אולפן גיור, מסגרת נפרדת לבנות הנקראת מכון אורה שבה לומדות כשישים בנות, ואולפן לעולים חדשים בשיתוף עם משרד החינוך.

דרכו החינוכית של המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכון מאיר יש שני מסלולי לימוד עיקריים: אמונה וגמרא. לצד לימודי גמרא במתכונת ישיבתית רגילה, מתקיימים במכון גם לימוד האמונה, כלומר, לימוד מחשבת ישראל. הדגש העקרי בלימודי האמונה במכון הוא על לימוד משנתו של הרב קוק.

בנוסף ללימודים בעלי אופי כללי, כל תלמיד יושב עם רבו לפחות פעם בשבוע להוראה ולמידה אישית.

במכון מתבצעת פעילות חברתית ענפה הכוללת טיולים, מסיבות ראש חודש, ימי עיון ושבתות. אופיו של המכון מושפע במיוחד על ידי המחלקה הישראלית המונה כמאתיים תלמידים. רוב רבני מכון מאיר הינם בוגרי המכון עצמו או ישיבת מרכז הרב. המכון פועל להחזרה בתשובה בדרך הציונות הדתית. בוגריו משתלבים בכל קהילות הציונות הדתית ברחבי הארץ וחלקם אף משמשים כרבנים במכון עצמו.

פרסומיו של המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערוץ מאיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערוץ מאיר
פרטי הערוץ
קטגוריה: יהדות
תאריך השקה: חנוכה תשס"ה
בעלות: מכון מאיר
שפה: עברית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית וגרמנית.
מדינה: ישראל
אזור קליטה: ערוץ 96 ב"HOT" וב"YES"


אתר האינטרנט

למכון אתר אינטרנט שבו ניתן לקרוא ולצפות בשיעורים הניתנים במכון בשידור ישיר.

הערוץ נוסד בחודש טבת ה'תשס"ה כדי לאפשר לציבור המעוניין בכך להעמיק שורשיו ביהדות ולחזק את יסודות האמונה. הערוץ משדר לאורך כל היום שיעורי תורה מכיתות מכון מאיר, ומציע שיעורי תורה במבחר נושאים: אמונה, הלכה, מוסר, תנ"ך, פרשת השבוע ונושאים אקטואלים. השיעורים מועברים לפי משנתו של אהרון הכהן "אוהב את הבריות ומקרבן לתורה" מתוך נקודת מבט על הדור כדור של גאולה. בערוץ מועברים שיעורים מפי עשרות רבנים שונים. חלק משיעורי הערוץ מופקים על גבי תקליטורים ומופצים לציבור.

ערוץ מאיר מאפשר לצפות לאורך כל היום בשידורים חיים של שעורי תורה ואף הוא מאפשר לצופיו להיות שותפים מלאים בשיעור ולשאול שאלות בשידור חי, בארכיון השיעורים הגדול בעולם, לקרוא את "באהבה ובאמונה" (עלון פרשת השבוע שמופץ ב־80,000 עותקים בבתי כנסת) או לקבלו בדואר אלקטרוני, לקבל עדכונים שוטפים באמצעות RSS ועוד.

בערוץ מאיר ניתן לצפות בשיעורים גם לאחר ששודרו; בארכיון מעל 10,000 שעורי תורה בוידאו בעברית, וכן שעורי תורה רבים בחמש שפות שונות: אנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית וגרמנית.

בערוץ מאיר מועברים שיעורים בנושאים הבאים:

ב-2010 זכה הערוץ בפרס אגרסט "על פעילות בהכנת תוכניות במגוון נושאים ביהדות,על התמסרות להנחלת מורשת תורת ישראל וארץ ישראל בקרב הציבור, על הרחבת אופקים והעמקה באוצרות הרוח של ישראל ועל בניית אלטרנטיבה תרבותית ערכית והפיכת הרגלי הפנאי של אוכלוסייה מגוונת"‏[2].

ערוץ מאיר בטלווזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2013 החלו (במקביל לערוץ מאיר באינטרנט) שידורי הערוץ גם בטלוויזיה בכבלים - בערוץ 96 של חברת HOT לאחר מכן התחיל הערוץ לשדר גם בחברת yes. הערוץ בנוי ממספר רצועות שידור רחבות רצועת בית המדרש בה משודרים שיעורים של רבני המכון וכן הפקות מיוחדות של שיעורים לערוץ הטלווזיה ,רצועת שיעורים בשפות שונות ברוסית, צרפתית, אנגלית, וספרדית רצועת שידורי ילדים המציגיה תכניות מערוץ מאיר לילדים ורצועת שידורי מקור של הערוץ.

תכניות המקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשביל ישראל-תכנית טיולים ומפגש עם אנשים ברחבי ארץ ישראל בגלל הרוח-תכנית ראיונות אישית עם אנשים מעוררי השראה בא בזמן-תכנית סביב מעגל השנה עם הזמר יצחק מאיר ניגון של הלב-תכנית מוזיקה ומפגש עם אומנים רוח נשית-תכנית ראינות אישית עם נשים מתחיל בחינוך-תכני על חינוך עם הרב יונ גודמן

ערוץ מאיר לילדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערוץ מאיר משדר משנת תשס"ז תוכניות ילדים באתר תחת השם ערוץ מאיר לילדים.

"אנשי אמונה בעולם המעשה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תש"ע החל ערוץ מאיר בשידור תוכנית ראיונות, בה מראיין הרב חגי לונדין דמות אמונית אחרת שפעלה והשפיעה על חיי החברה בישראל. מבין המרואיינים ניתן למנות את ח"כ לשעבר תא"ל (מיל') אפי איתם, ח"כ לשעבר הרב חנן פורת, ד"ר גבי אביטל (מרצה מן החוץ לשעבר לאווירונאוטיקה וחלל בטכניון), רס"ן דוד שפירא, הקצין שחיסל את המחבל בפיגוע בישיבת מרכז הרב ועוד.

באהבה ובאמונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכון מאיר מוציא לאור מידי שבוע עלון שבועי בשם באהבה ובאמונה המופץ ברוב בתי כנסת בארץ המשתייכים לזרם הדתי לאומי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]