מכון מנדל למנהיגות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכון מנדל למנהיגות, שהוקם בירושלים בראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 בידי קרן מנדל בשיתוף עם משרד החינוך, פועל כדי להכשיר מנהיגות חינוכית וחברתית לחברה הישראלית ולקהילות יהודיות ברחבי העולם. מנהל המכון מאז 2007 הוא ד"ר אלי גוטליב, והמנהל האקדמי של מכון מנדל למנהיגות הוא ד"ר דניאל מרום.

הרעיון המכונן של המכון הוא לטפח מנהיגים מונחי חזון, שיהוו סוכני שינוי המובילים ארגונים ומיזמים חינוכיים בישראל ובקהילות יהודיות בעולם. על פי רוב, המשתתפים בתוכניות מכון מנדל למנהיגות מגיעים עם רקע מקצועי מגוון, במגזר הציבורי, ביזמות חברתית, בארגונים ללא כוונות רווח ובצה"ל.

תוכניות המנהיגות של מכון מנדל[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תוכנית עמיתי ירושלים מיועדת ליזמים חינוכיים וחברתיים הפועלים בקהילות ומוסדות יהודיים ברחבי העולם. במשך שנת הלימודים, בירושלים, העמיתים מתעמקים באתגרי החינוך והעיסוק הקהילתי בעולם היהודי עם התייחסות רחבה וביקורתית לניסיונם המקצועי הרב. בתום לימודיהם במכון מנדל למנהיגות, עמיתי ירושלים יוצאים לשלב הבא בקריירה שלהם, ורבים מהם השפיעו על עיצוב החינוך היהודי בצפון אמריקה. בין בוגרי התוכנית: יולי אדלשטיין, שר ההסברה והתפוצות; הרב פרופ' נריה גוטל, נשיא מכללת אורות ישראל; ועוד.
  • תוכנית מנדל לפיתוח מנהיגות חינוכית בצה"ל נועדה להבהיר עבור המשתתפים בה את משמעות הביטוי "המפקד כמחנך", לעמת את הקצינים המשתתפים בה עם ממדים שונים של זהותם כיהודים, כישראלים, כקצינים בצה"ל ואנשי חינוך. ולדון במערכת יחסי הגומלין בין צבא לחברה בישראל. התוכנית השנתית כוללת הרצאות, דיונים קבוצתיים, הנחיה אישית, ביקורי שטח ומפגשים עם בכירי האקדמיה, הממשל וצה"ל. במהלך התוכנית העמיתים מכינים פרויקטים יישומיים המשפיעים על עבודתם ועל משימותיהם הצבאיות.
  • היחידה לפיתוח חזון בחינוך עוסקת בפיתוח תכנים ושיטות שנועדו להעמיק את המומחיות של מכון מנדל למנהיגות ולהעשיר את פועלו בהכשרת מנהיגות חינוכית מונחית חזון.
  • תוכנית מנדל באר שבע רבתי עוסקת בפיתוח תכנים ושיטות שנועדו להעמיק את המומחיות של מכון מנדל למנהיגות ולהעשיר את פועלו בהכשרת מנהיגות קהילתית מונחית חזון.

סגל אקדמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סגל מכון מנדל למנהיגות נמנים דמויות מובילות מהאקדמיה ומהשדה המקצועי. ביניהם: פרופ' חיים אדלר, חתן פרס ישראל; פרופ' משה הלברטל; פרופ' דוד דרי מקים בית הספר למנהל ציבורי באוניברסיטה העברית; פרופ' מיכאל רוזנק; אהרון דיטשר; פרופ' מרדכי ניסן; פרופ' פיליפ וקסלר; ועוד. עד שלהי 2006, עמד בראש מדור רוח ויהדות של המכון הפרופ' אביעזר רביצקי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]