מכונית רובוטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכונית רובוטית או מכונית ללא נהג היא תפיסה חדשה יחסית שבאה בעקבות הצלחת המטוס ללא טייס. הכוונה במכונית כזאת היא למכונית אוטונומית, המסוגלת לנווט בעצמה ולהתגבר על מכשולים, ללא צורך בעזרה של מפעיל אנושי. תפקידו של המפעיל האנושי הוא רק להגדיר לרכב את יעדיו.

DesertToCity.jpg

עשרות חברות וקבוצות מחקר מנסות לפתח כיום מכוניות אוטונומיות כאלה, שיוכלו לנווט באמצעות מחשבים עצמאיים וציוד חישה, כמו גם מערכות ניווט GPS.

בארצות הברית פיתחה דארפ"א (DARPA), זרוע המחקר ופיתוח של משרד ההגנה האמריקאי, מרוץ שנתי של מכוניות רובוטיות. בישראל מפתחת חברת אלביט מערכות רכב בשם "אוונגרד" (AvantGuard) שיעשה שימוש במערכות מתקדמות שיאפשרו לו לבצע מגוון של פעילויות באופן אוטונומי לחלוטין. הרכב מכיל מצלמות קדמיות ואחוריות המאפשרות מערך ראייה היקפית של 360 מעלות, מטעד ושלט מרחוק להעברת תמונות ונתונים למפעיל תחנת הקרקע. הוא מצויד במערכת ניווט מתקדמת, אשר מאפשרת זיהוי מכשולים מרחוק ועקיפתם ויש לו יכולות מעקב וסיור ביום ובלילה במשימות מתוכנתות מראש בשטחים צפופים או עירוניים. בהיותו רכב צבאי יש בו גם עמדת נשק קל בקוטר 7.62 מ"מ המופעלת מרחוק.

בשנת 2008, הודיעה חברת ג'נרל מוטורס כי היא תבחן מכוניות אוטונומיות בשנת 2015 ושהן עשוייות להיות על הכבישים בשנת 2018.‏[1]

בשנת 2010, VisLab השיקה מבחן אתגרי למכוניות אוטונומיות, שבו מכונותיה האוטונומיות יסעו 13 אלף ק"מ מאיטליה לסין.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]