ממברנת דיריכלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: לא מדויק, נראה כאילו נלקח מתוך ספר מדע פופולרי ונכתב על ידי בנאדם ללא ידע אקדמי בנושא.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בתורת M, ממברנת דיריכלה היא עצם אשר יכול להתמזג עם מיתרים. ממברנת הדיריכלה היא למעשה ממברנה, לדוגמה – דו-ממברנה, שיכולה ללכוד בתוכה מיתרים ולהתחבר אליהם. רעיון ממברנת הדיריכלה הועלה לראשונה על ידי יוהאן לז'ן דיריכלה.

אופן הפעולה של ממברנת הדיריכלה דומה לאופן הפעולה של שטיח פרוותי. ממברנת הדיריכלה לוכדת מיתרים בדיוק כפי ששטיח לוכד בתוכו שערות נושרות. ממברנות הדיריכלה בדרך כלל מתמזגות עם מיתרים פתוחים, אשר הקצוות שלהם יכולים להתחבר אל הממברנה. למיתרים פתוחים יש קצוות חופשיים, ולכן כאשר הם רוטטים קצוותיהם יכולים להיפגש בממברנה. המיתרים נלכדים בתוך ממברנות הדיריכלה על ידי הרטיטה שלהם. כשהמיתרים רוטטים, יריעת העולם שלהם יכול להתחבר לממברנות דיריכלה סמוכות, ואז המיתר נצמד אליה. מיתר פתוח יכול אפילו להימתח בין שתי ממברנות דיריכלה שונות.

P physics.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא פיזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.