מנהל רשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מנהל רשת או מִנְהֲלַן רֶשֶׁת הוא מקצוע הקשור ברשתות מחשבים ובטכנולוגיית המידע, ונחשב לאחד ממקצועות ההיי טק.

מנהל רשת אחראי על האמצעים המרכיבים את רשת המחשבים של ארגון מסוים, ובכלל זה אחראי על כרטיסי הרשת, מודמים, רכזות, מתגים, נתבים ותוכנות לניהול רשתות מחשבים. מתוקף תפקיד זה, מנהל הרשת מבצע הגדרות והתקנות של ציוד רשת, תחזוקה של ציוד זה, וניטור פעולתו התקינה של הציוד. מנהלי רשת יכולים לעסוק בתכן של רשתות מחשבים חדשות, ובאבטחת רשתות מחשבים, וזאת בהתאם לרמת הידע שלהם, ולתפקידם בארגון בו הם עובדים, ובמידת הצורך בכך.

מנהל הרשת הוא בדרך כלל תפקיד "מאחורי הקלעים", אשר לא מעורב ישירות בתמיכה במשתמשים. מנהל הרשת יתמקד בדרך כלל בשמירה וניטור של תקינות תשתיות ה-LAN ה-WAN של הארגון, ובפריסת שרתים. פניות של משתמשים על תקלות ובעיות יגיעו אל מנהל הרשת רק לאחר שאנשי התמיכה לא הצליחו לטפל בבעיה, ולאחר שטכנאי רשת או טכנאי מחשבים לא הצליח לטפל בבעיה.

הפעולות שמבצע כל מנהל רשת יכולות להשתנות מארגון לארגון, ובין תקופות שונות, אך כוללות בעיקר:

בנוסף לכך, נפוץ אך לא מחייב שמנהלי רשת יבצעו גם ניהול והגדרה של מנהלי התקנים בציוד המחובר לרשת (כגון מחשבים, מדפסות רשת וכו'), ותחזוקה של שרתים שונים, כגון שרתי קבצים, שערים (Gateway), ‏ VPN, מערכות לגילוי פריצות אבטחה, ועוד.

למנהל הרשת חשוב להכיר את מבנה הרשת עליה הוא אחראי, כולל חלוקת הכתובות והחלוקה הלוגית של הרשת (Subnet mask). בנוסף, חשוב שיכיר את שלל המערכות העושות שימוש בתשתית הרשת שעליה הוא אחראי, ובאופן השימוש שלהן ברשת (עומסים, קצבים וכו').

הכשרה מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משך ההכשרה למנהל רשת הוא בין 6 חודשים לשנה, בתלות בעומק ואינטנסיביות ההכשרה (מסלולי בוקר/ערב), ובתלות ברמת הידע הראשונית של הלומדים. לרוב מדובר בקורסים בין 300 שעות לימוד ועד ל-1000 שעות לימוד תלוי במספר התמחויות במסלול לימודים.

תואר ראשון במדעי המחשב אינו מלמד לנהל רשת מחשוב, אלא מתרכז בעיקר בתכנות (פיתוח תוכנות חדשות), ולכן הדרך המקובלת ללמוד ניהול רשתות הינה באמצעות קורס פרטיים המבוססים על חומרי לימוד של חברות המובילות בשוק כגון: מיקרוסופט - הסמכת MCITP. בנוסף לידע הבסיסי בניהול רשתות ישנן התמחויות משנה כגון התמחות בתקשורת או באבטחת מידע או במסדי נתונים.

התמחויות אלו נלמדות אף הן בקורסים במכללות פרטיות, לפי חומר לימוד של החברות המובילות בשוק כגון: סיסקו - הסמכת CCNA בתקשורת או חברת צ'ק פוינט - הסמכה באבטחת מידע.