מנהל רשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מנהל רשת או מִנְהֲלַן רֶשֶׁת הוא מקצוע הקשור ברשתות מחשבים ובטכנולוגיית המידע, ונחשב לאחד ממקצועות ההיי טק.

מנהל רשת אחראי על האמצעים המרכיבים את רשת המחשבים של ארגון מסוים, ובכלל זה אחראי על ציוד החומרה הרלוונטי, כדוגמת כרטיסי הרשת, מודמים, רכזות, מתגים, נתבים. מתוקף תפקיד זה, מנהל הרשת מבצע הגדרות והתקנות של ציוד רשת, תחזוקה של ציוד זה, ניטור פעולתו התקינה של הציוד, והתקנה ותחזור של תוכנות המשמשות לניהול רשתות מחשבים. מנהלי רשת יכולים לעסוק בתכן של רשתות מחשבים חדשות, ובאבטחת רשתות מחשבים, וזאת בהתאם לרמת הידע שלהם, ולתפקידם בארגון בו הם עובדים, ובמידת הצורך בכך.

מנהל הרשת הוא בדרך כלל תפקיד "מאחורי הקלעים", אשר לא מעורב ישירות בתמיכה במשתמשים. מנהל הרשת יתמקד בדרך כלל בשמירה וניטור של תקינות תשתיות ה-LAN ה-WAN של הארגון, ובפריסת שרתים. פניות של משתמשים על תקלות ובעיות יגיעו אל מנהל הרשת רק לאחר שאנשי התמיכה לא הצליחו לטפל בבעיה, ולאחר שטכנאי רשת או טכנאי מחשבים לא הצליח לטפל בבעיה. במקומות שונים ישנה חפיפה בין תפקיד מנהל הרשת לתפקידי תמיכה זוטרים יותר, ומנהל הרשת עוסק גם בתחומים אלו.

הפעולות שמבצע כל מנהל רשת יכולות להשתנות מארגון לארגון, ובין תקופות שונות, אך כוללות בעיקר:

בנוסף לכך, נפוץ אך לא מחייב שמנהלי רשת יבצעו גם ניהול והגדרה של מנהלי התקנים בציוד המחובר לרשת (כגון מחשבים, מדפסות רשת וכו'), ותחזוקה של שרתים שונים, כגון שרתי קבצים, שערים (Gateway), ‏ VPN, מערכות לגילוי פריצות אבטחה, ועוד.

למנהל הרשת חשוב להכיר את מבנה הרשת עליה הוא אחראי, כולל חלוקת הכתובות והחלוקה הלוגית של הרשת (Subnet mask). בנוסף, חשוב שיכיר את שלל המערכות העושות שימוש בתשתית הרשת שעליה הוא אחראי, ובאופן השימוש שלהן ברשת (עומסים, קצבים וכו').

הכשרה מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גופים שונים מעניקים הסמכות לתפקיד מנהל שרת. משך ההכשרה למנהל רשת הוא בין 6 חודשים לשנה, בתלות בעומק ואינטנסיביות ההכשרה (מסלולי בוקר/ערב), ובתלות ברמת הידע הראשונית של הלומדים. לרוב מדובר בקורסים בני מאות שעות לימוד, תלוי במספר התמחויות במסלול לימודים. הקורסים מבוססים בעיקר על חומרי לימוד של מיקרוסופט - הסמכת MCITP או לינוקס (LPIC). בנוסף לידע הבסיסי בניהול רשתות ישנן התמחויות משנה, כגון התמחות בתקשורת או באבטחת מידע או במסדי נתונים. חברות אחרות מעניקות הסמכות בתחומי משנה, כדגומת אבטחת מידע.

עם זאת, מקצוע זה אינו מפוקח ומוסדר רגולוטרית, וחלק מהעוסקים בתחום מתבססים בעיקר על לימוד עצמי וניסיון כמקור ידע, ולא על הסמכות ותעודות. לעתים רבות עוסקים בתחום אנשים שהיו בעברם טכנאי מחשבים.