מנחם מנדל טאוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האדמו"ר מקאליב, הרב מנחם מנדל טאוב
האדמו"ר מקאליב, 1978

רבי מנחם מנדל טאוב (נולד בתרפ"ד 1923), האדמו"ר מקאליב, ניצול השואה, המקדיש את ימיו למען הנצחתם של קדושי השואה.

קורותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד במרגיטה שבטרנסילבניה למשפחת אדמו"רים צאצאי רבי יצחק אייזיק מקאליב. נישא לחנה שרה שפרה טאוב (תרע"ח, 1918 -כ"ד בכסלו תשע"ב, דצמבר 2011), בתו של רבי פנחס שפירא מקעכניא. ב-1939 נפטר אביו בהותירו אחריו 7 יתומים. לאחר כיבוש הונגריה על ידי הגרמנים ב-1944, מנחם מנדל עם כל אחיו ואחיותיו נשלחו לאושוויץ וכל אחיו נספו שם. הוא שרד אך עבר עינויים קשים, בהם טיפול כימי המונע מזקנו לצמוח. לאחר השואה עבר לשבדיה, שם התאחד עם אשתו שפרה (נפטרה בשנת ה'תשע"ב). לאחר מכן עבר לארצות הברית. ב-1963 הקים את מרכז חסידי קאליב בראשון לציון (קריית קאליב) ובשנת 1980 עבר לבני ברק, שם הקים את מרכז חסידות קאליב ברחוב השומר. בשנת תשס"ב עבר להתגורר בירושלים ברחוב חנה.

האדמו"ר מקאליב הוא אחד מגדולי מנציחי השואה כיום. הוא תיקן את אמירת שמע ישראל בסיום כל תפילה לזכר הניספים, וכמו כן מעודד אמירת "שמע ישראל" כזכר לקדושי השואה בסיום עצרות המוניות בציבור הדתי והחרדי. בשנים האחרונות הוא החל במפעל אנציקלופדיה לשואה לציבור החרדי ופועל להקמת מוזיאון לשואה עבור הציבור החרדי, שיהיה מוזיאון משלים ליד ושם, לאחר שלדבריו לא מנציחים מספיק את גבורתם הרוחנית של היהודים שמסרו נפשם לקיים מצוות גם בשנים ההן.

באייר תשע"ב, לאחר פטירת אשתו הראשונה, והוא בן 89, התחתן בשנית עם שיינדיל מלניק (נולדה בשנת תש"ט)מוויניצא אוקראנה ואחר מכן מבני ברק.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קול מנחם
  • פניני קול מנחם

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]