מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה
TAS title.jpg
פתיח הסדרה
סוגה אנימציה, מדע בדיוני
יוצרים ג'ין רודנברי
מדבבים במקור ויליאם שאטנר, לנרד נימוי, דפורסט קלי, ג'יימס דוהאן, ג'ורג' טאקיי, נישל ניקולס, מייג'ל בארט
ארץ מקור Flag of the United States.svg ארצות הברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 22
הפקה
אורך פרק 30 דקות
שידור
רשת שידור NBC
תקופת שידור מקורית 15 בספטמבר 197312 באוקטובר 1974

מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה (באנגלית: Star Trek: The Animated Series) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית מבית היוצר של ג'ין רודנברי. הסדרה מבוססת על הסדרה המצליחה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" ושודרה במקור בין השנים 1973-1974 בערוץ NBC. היא כללה שתי עונות ובסך הכל 22 פרקים. הסדרה זכתה בפרס אמי לסדרות יומיות. שהופך אותה לסדרת מסע בין כוכבים הראשונה שזכתה בפרס אמי. היא סדרת מסע בין כוכבים היחידה שמעולם לא שודרה בישראל.

השם של הסדרה, כפי שמופיע במהלך כתוביות הפתיחה, הוא "מסע בין כוכבים" בלבד. התוספת "סדרת האנימציה" מקובלת לשם נוחות על־מנת להבדיל אותה משאר הסדרות.

עם ההתעניינות ההולכת וגוברת בשידורים החוזרים הגיע הרעיון לארגן כנס חובבים שיוקדש ל"מסע בין כוכבים", כלומר אירוע שבו יוקרנו פרקים נבחרים, יימכרו מוצרים הקשורים לסדרה והשיא יהיה פגישה עם חלק מהיוצרים והשחקנים. בינואר 1972 הדבר יצא לפועל והמארגנים ציפו שמספר המשתתפים יהיה בסדר גודל של כמה עשרות אנשים, 300 במקרה הטוב. הם לא היו ערוכים לקלוט את אלפיים המעריצים שהתייצבו במקום. כאשר נערך כנס נוסף שנה לאחר מכן, בתחילת 1973, הם נערכו לקבלת קהל של אלפיים איש, אליו הגיעו יותר מ־6,000. (ושוב, שנה מאוחר יותר, כשנערכו ל־6,000, המספר עבר את ה־10,000).

בפרמאונט הביטו במתרחש בשביעות רצון, הקשיבו לדרישת הקהל להחיות את הסדרה ולמרות זאת לא נקטו פעולה ממשית. חששם היה שמדובר באופנה חולפת ועד שיספיקו להרים הפקה מחודשת הדרישה תיעלם. מי שלא חשש להשקיע היו מספר אולפני הנפשה שפנו לרודנברי ולפרמאונט בהצעות ליצור גרסה מצוירת של הסדרה שתשודר בימי שבת בשעות הבוקר. רודנברי היה מודאג שמא המגבלות הכרוכות בשידור בשעה מוקדמת יפגעו ברוח הסדרה (שידור סדרה מצוירת בשעת ערב, שעת צפיית שיא, היה בחזקת עוד חזון למועד). כנראה שזו הסיבה שבגללה העסקה שהציעו "אולפני פילמיישן" (Filmation) - שהעניקה לו חופש אמנותי מוחלט - זכתה להתממש.

מרביתו של צוות הסדרה המקורית, הן שחקנים והן כותבים, גויס להשתתף בסדרה המצוירת. אך האיחוד מחדש לא נמשך זמן רב מדי - עם תחילת העונה השנייה הסדרה נדונה לאותו גורל כמו קודמתה ובוטלה בטרם עת.

חוזה של שחקני-קול כולל בדרך-כלל תשלום עבור 2 עד 3 תפקידים ולכן כמעט כל דמויות המשנה דובבו על ידי השחקנים הראשיים.

הקודמת:
1966-1969 - הסדרה המקורית
סדרות וסרטי מסע בין כוכבים
1973-1974 - סדרת האנימציה
הבא:
1979 - מסע בין כוכבים: הסרט
מסע בין כוכבים