מערת אבשלום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מערת הנטיפים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מערת אבשלום
מיקום מערת אבשלום
מערת אבשלום
מערת אבשלום
מראה כללי של פנים מערת אבשלום
זקיפים ונטיפים במערת אבשלום
"רומאו ויוליה", זקיף ונטיף נפגשים במערת אבשלום

מערת אבשלום, הידועה גם בשם מערת הנטיפים או מערת שורק, היא מערת נטיפים הנמצאת בהרי יהודה, כשלושה קילומטרים ממזרח לעיר בית שמש. שמה של המערה נקבע לזכרו של החייל אבשלום שוהם שנפצע אנושות במלחמת ההתשה ונפטר מפציעתו לאחר 3 שנים. אבשלום שוהם נקרא על שם אבשלום פיינברג, אחיה של צילה סבתו, והמשפחה אף תרמה לשיקום המערה וקריאתה על שמו.

המערה נתגלתה באקראי על ידי אלכס שנברג ואהרון פניג'ל בשנת 1968 לאחר שנחשפה בעקבות פיצוצים שנערכו בשטחה של מחצבה שסיפקה חצץ לבנייה. דבר גילויה נשמר בסוד לתקופת מה מחשש שגלי מבקרים שיגיעו למערה יגרמו לחורבנה. לאחר שהוכשרה לביקור נפתחה לקהל הרחב, והיום היא מצויה בלב שמורת טבע במורדות המערביים של הרי יהודה, סמוך לבית שמש.

אמנם המערה אינה בין מערות הנטיפים הגדולות בעולם, אך היא עשירה במגוון רחב של נטיפים וזקיפים ונחשבת לאחת ממערות הנטיפים היפות ביותר.

פתח המערה נמצא ברום 385 מ' מעל פני הים, אורכה המרבי 91 מ', רוחבה המרבי 80 מ' וגובהה המרבי 15 מ' - ס"ה שטחה כ-4,800 מ"ר ונפחה כ-25,000 מטר מעוקב.

היווצרות המערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היווצרות מערת נטיפים

מערות נטיפים מתהוות במשך מיליוני שנים בתהליך ממושך ואיטי.

גילויה של המערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968 ניהל מר אלכס שנברג (1930 - 2008) את המחצבה בהרטוב, אשר שמשה להפקת סלעים שנועדו לבניית נמל אשדוד. במהלך יום העבודה במחצבה היו העובדים קודחים בסלע וממלאים חומר נפץ בחור הקידוח ולקראת סוף יום העבודה נערך פיצוץ שגרם להרבה עשן ואבק. למחרת היו מעבירים את האבן למגרסות. בוקר אחד נקרא אלכס שנברג, מהנדס מכרות במקצועו, לבחון מדוע נמצאה רק ערמה קטנה של אבן מפוצצת. לאחר שפונתה הערמה גילה אלכס דרך חור שגודלו היה כ 60 ס"מ על 60 ס"מ חלל ובו נטיפים. לאחר שהביא חבל וקשר את עצמו, נכנס לתוך החלל כאשר הטרקטוריסט מחזיק בחבל מעברו השני. אלכס זחל לתוך החור ולעיניו התגלה מראה מרהיב של מערת נטיפים גדולה. לימים תיאר את התחושה כ"תחושת בראשית, מקום שבו שרגל אדם לא דרכה מעולם". לאחר שנרגע מההלם הראשוני שאל אלכס את עצמו מה עליו לעשות. מחד קיימת נאמנות כלפי מעסיקיו, אך מאידך נאמנות לשמירת הטבע. אלכס חשש שבעלי המחצבה עלולים לדרוש ממנו את המשך הפקת הסלעים ובכך לפוצץ את המערה. אלכס פנה מייד להנהלת המחצבה ולפי המלצתו החמה, כח השכנוע שלו והגינותו הוחלט לשמר את המערה ולהודיע לרשויות על התגלית. אלכס שנברג היה מחלוצי תעשיית המחצבים בישראל. כבעל ידע ייחודי בתחום הנדסת מכרות הוא כיהן בשורת תפקידי מפתח בתעשייה במכרות תמנע, מחצבות הרטוב ובחברת כימיקלים לישראל. כמו כן עסק בייעוץ וניהול פרויקטים בצבא הגנה לישראל במרכז הגרעיני נחל שורק ובמספר מדינות בחו"ל. כל אותם שנים תרם אלכס רבות מהידע שלו ומניסיונו לדורות של תלמידים. הוא לימד הנדסת מכרות בטכניון, באורט ובאוניברסיטה העברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 31°45′21″N 35°01′24″E / 31.755833°N 35.023333°E / 31.755833; 35.023333


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.