מפל מים (אשר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Escher Waterfall.jpg
מפל מים
מוריץ קורנליס אשר, 1961
הדפס אבן (ליטוגרפיה), 38 × 30 ס"מ

מפל מים הוא הדפס אבן (ליטוגרפיה) מעשה ידי הצייר ההולנדי מוריץ קורנליס אשר מאוקטובר 1961. היצירה מציגה פרדוקס בו מים המובלים באמת מים לעבר קצה מפל מים ומניעים טחנת מים נופלים אל אותה אמה ממנה יצאו (ויוצרים למעשה פרפטום מובילה).

האשליה האופטית נוצרת על ידי משחק על הפרספקטיבה והיחסים המוצגים בתמונה, המתבססת על רעיון משולש פנרוז אותו הגה רוג'ר פנרוז.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה מתארת מבנה כפרי הכולל במרכזו אמת מים המובילה מים למפל המפעיל טחנת מים. מהזווית אל אמת המים סובר הצופה כי המים זורמים במורד האמה, הפונה שמאלה, ממשיכה ישר ושוב פונה שמאלה (כך שהיא יוצרת צורת משולש). עמודים התומכים באמת המים ניצבים למעשה על חלקיה הקדמיים של האמה, כך שלמעשה קצה האמה הנשפך אל מפל המים ניצב למעשה מעל ראשיתה של האמה, ונוצר מעין פרפטום מובילה (אשר עצמו העיר שזו לא מכונה מסוג פרפטום מובילה מאחר שיצטרכו להוסיף מים לאמה בשל התאיידות, אולם למעט תוספת זו המכונה אמורה להניע את גלגל המים לנצח), או, כדבריו:

על איש הטחנה אין אלא להוסיף דלי מים מידי פעם בפעם, כדי להשלים את החוסר הנובע מהתאדות. לשני המגדלים אותו הגובה, אולם המגדל הימני נמוך בקומה אחת מהמגדל השמאלי.

– מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, בנדיקט טאשן וסטימצקי בע"מ, 1994

מעל אמת המים ניצבים שני מגדלים שלהם מצולעים משוכללים - משמאל - מבנה המרוכב משלוש קוביות ומימין נמצא דודקהדרון רומבי.

בסמוך למבנה התחנה צייר אשר גינה של חזזיות וטחבים שהתבססה על ציור קודם שהכין בשנת 1942. ברקע התמונה ניתן לראות טרסות חקלאיות העולות במעלה התמונה, ולא ניתן לראות את קצה ההר שעליו הטרסות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, סטימצקי טאשן, 1994, בתרגום עדנה קלגסברון ובעריכת שלומית אריאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירותיו של מאוריץ קורנליס אשר

בית מדרגותבלוודירדומם וכדור שיקוףהגשרזחלגלגליד וכדור שיקוףידיים רושמותיחסותמגדל בבלמפל מיםמראת קסמים
עולם אחר 2עלייה וירידהקיעור וקימורקסטרוולווהשלושה כדורים 2שמים ומים