מפעל הש"ס העולמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מפעל הש"ס או בשמו המלא מפעל הש"ס הכללי בהיכלי התורה הוא מיזם שנוסד בשנת ה'תשל"ח על ידי האדמו"ר מצאנז, רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם, אשר ראה בלימוד מקיף, ובקיאות בכל הש"ס, בסיס ללימוד נכון וראוי, והדגיש זאת בשיחותיו השונות.

במסגרת המיזם נבחנים מדי חודש על שבעים דפי גמרא, רש"י ותוספות. כל חודש רביעי נבחנים הלומדים מבחן כולל על שלושת החודשים הקודמים. בתחילה היה מיועד מסלול לימוד זה רק לתלמידים בכולל ש"ס - מסגרת לימודית שנועדה לחזק את מפעל הש"ס ולאפשר סיום ומבחן על כל הש"ס תוך שלוש שנים.

בעקבות מחזור הלימוד הראשון שבו התגלו תלמידים שלא עמדו בקצב, נוצרו עוד שני מסלולי לימוד, של עשרים דפים לחודש ושלושים דפים לחודש. כמו כן, בשנת ה'תשמ"ג הורחבה הפעילות לערים שונות, ולא רק לחניכי כוללי הש"ס. עם הזמן נוספה גם תוכנית לימודית בהלכה הכוללת לימוד מסיבי של הטור ושו"ע. תוכנית ההלכה כוללת לימוד הפרקים הרלוונטיים מהגמרא עם פירוש הרא"ש ולאחר מכן לימוד טור, שו"ע ומשנה ברורה באו"ח ופתחי תשובה באבן העזר.

המבחנים בכל רמות הלימוד השונות כוללות תמיד עשרים וחמש שאלות וכל מי שעובר בהצטיינות (ציון של לפחות 70%) מקבל מלגה (המלגות כולן ממומנות מתרומות בלבד) המלגות הן חודשיות (לאברכים) או חצי שנתיות (לרווקים).

הדרישות כיום על מנת להתקבל למפעל הש"ס עומדות על לימוד בישיבה ואישור של ראש הישיבה שהמועמד מתאים לעמוד במסגרת הלימודים. קבלת אברכים למפעל הש"ס אינה מצריכה אישור של ראש הכולל. מבחני מפעל הש"ס נערכים פעם בחודש (לרוב בראש חודש למעט מקרים של תאריכים בעלי משמעות מיוחדת בישיבות) במקומות הבאים בארץ ישראל: ירושלים, בני ברק, נתניה, אשדוד, עמנואל, חיפה, באר שבע, צפת, קריית ספר, חצור הגלילית ובית שמש.

בנשיאות מפעל הש"ס עומדים כיום (נכון לשנת ה'תשס"ו) בארץ ישראל: האדמו"ר מצאנז הרב צבי אלימלך הלברשטאם, יחד עם גדולי תורה וראשי ישיבות. בארצות הברית: האדמו"ר מצאנז קלויזנבורג הרב שמואל דוד הלברשטאם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]