מפעל נשר רמלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפעל נשר רמלה
מיקום מפעל נשר רמלה
מפעל נשר רמלה
מפעל נשר רמלה
פועלים במפעל אוחזים שק מלט

מפעל נשר רמלה הוא מפעל לייצור מלט של נשר מפעלי מלט ישראלים בע"מ הנמצא בסמוך לעיר רמלה. המפעל הוא המפעל הגדול ביותר מבין שלושת מפעלי החברה בישראל (מפעלים נוספים בנשר ובהר-טוב) והוא אחד ממפעלי המלט הגדולים ביותר בעולם‏[1]. למפעל כושר ייצור של כ-4 מיליון טון קלינקר וכ-5 מיליון טון מלט בשנה.

נשר רמלה הוקם בשנות ה-50, כמפעל המלט השני של החברה, כדי לתת מענה לתנופת הבנייה הגדולה לאחר הקמת המדינה וגלי העלייה הגדולים, אשר הצריכה כמויות גדולות של בטון. המפעל הורחב מאוד והוא חולש על שטח של כ-550 דונם. רוב המלט המיוצר הוא מסוג צמנט פורטלנד.

המפעל נמצא 3.5 קילומטרים מהמחצבה שבה נכרים סלעי הגיר המועברים באמצעות מסוע ישירות אל המפעל, ללא צורך בשינוע על גבי משאיות. אבני הגיר המגיעות למפעל נטחנות ומועברות לכבשן שבו החומר נשרף והופך לקלינקר. הקלינקר נטחן והופך בסופו של התהליך לאבקת מלט. גובהו של המפעל נובע מכך שפס הייצור של המלט כולל מגדלי חימום בגובה של 130 מ'.

עקב העלות הגבוהה של הפסקת העבודה הרציפה של הכבשנים עובד המפעל 24 שעות ביממה, 365 יום בשנה - לרבות יום כיפור, והוא המפעל היחיד בארץ אשר קיבל היתר לעשות כן. עבודת המפעל נעצרת רק אחת לכמה שנים לשם תחזוקה או החלפה של רכיבים.

בעשור האחרון המפעל פועל במגמה של שמירה על איכות הסביבה תוך ניצול אנרגיה יעיל יותר, הפחתת הזיהום הסביבתי ושמירה על השטחים הפתוחים שבקרבתו‏[2]

במאי 2006 התגלתה במקרה במחצבת המפעל מערת איילון בעת שדחפור חשף פתח אליה.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפעל

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]