מצר טורס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצר טורס במבט מן החלל. חצי האי כף יורק בתחתית התמונה, איי המיצר (בין העננים), וגיניאה החדשה בחלק העליון

מצר טורסאנגלית: Torres Strait) הוא לשון ים המפרידה בין האי גיניאה החדשה, האיים המלנזיים ואוסטרליה. המצר מחבר בין ים האלמוגים וים אראפורה. רוחב המצר בנקודה הצרה ביותר הוא כ-150 ק"מ. המצר תחום בחצי האי כף יורק בדרום, שזהו החלק הצפוני ביותר של היבשת האוסטרלית. בדרום תחום המצר בפרובינציה המערבית של פפואה גינאה החדשה. במיצר עצמו מצויים 274 איים, רק 17 מתוכם מיושבים באופן קבע. האיים, כיחידה אחת, נקראים איי מיצר טורס.

למרות שהמיצר מהווה נתיב תחבורה ימי חשוב, עקב רדידותו היחסית, ריבוי האיים והשרטונות הגדולים שבו הוא מהווה נתיב מסוכן ליורדי הים.

האירופאי הראשון שהפליג במיצר זה, ושהמצר נקרא על שמו, היה מגלה הארצות הספרדי לואיס ואז דה טורס, שהפליג כשני בפיקוד במסעו של פדרו פרננדז דה קואירוס מפרו אל טרה אוסטראליס.

בשנת 1769, הקרטוגרף הסקוטי אלכסנדר דלרימפל, קרא את יומנו של טורס שבו הוא מעיד על קיומו של מיצר זה, ודלרימפל כלל את נתון זה בספרו "אוסף היסטורי של מספר מסעות ותגליות בדרום האוקיינוס השקט" (נדפס ב-1771). הספר הפך למפורסם בעקבות הטענה שהועלתה בו כי קיימת יבשת דרומית מאוסטרליה (שמאוחר יותר כונתה אנטארקטיקה, וכך גם שמו של המצר כפי שכונה בספר הפך למקובל.

במצר במהלך המאה ה-19 עד לשנות השבעים של המאה ה-20, הייתה תעשיית שליית פנינים גדולה. התעשייה קרסה עם התחזקות מוצרי הפלסטיק והפיכתם לשכיחים.

רק ב-1978 הושג הסכם בין אוסטרליה לבין פפואה גינאה החדשה על הגבול הימי ביניהם.

ז'ול ורן בספרו הנודע "עשרים אלף מיל מתחת למים" מזכיר את מצר טורס, כמקום מסוכן בה חונה לפרק זמן קצר הצוללת נאוטילוס.