מקסים קריבונוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מקסים קריבונוס (מת ב-1648) היה מפקד החיל של מחוז צֲ'רקַסי,אשר באוקראינה במרד הקוזאקי בפיקודו של בוגדן חמלניצקי נגד השלטון הפולני 1648. בהיסטוריה היהודית ידוע כצורר ומשמיד קהילות בחבל פודוליה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט ידוע על מוצאו. לפי גרסה אחת היה סקוטי. הצטיין בקרבות נגד הטורקים והטטרים של קרים בשנות ה-30 וה-40. ב-1648 הצטרף לבוגדן חמלניצקי והתמנה למפקד החיל של מחוז צ'רקסי, תחת פיקודו שרתו 20,000 איש. הנחיל תבוסה לפולנים בקרב קורסון, לאחר מכן הביס את צבאם בפיליבצי, מחנובקה וקונסטנטינוב. בדרכו טבח בכל הקהילות היהודיות שהיו במקומות אותם כבש: ב-31 במאי (כ' סיון) את נמירוב, ב-6 ביוני כבש את שרהורוד, פוהרבישצ'ה, מ-18 עד 22 ביוני לאחר מצור כבש את טולצ'ין, ב-15 ביולי כבש את באר והשמיד בה יהודים שהסתתרו מעיירות סמוכות, ב-18 ביולי כבש את סטרוקונסטנינוב, ב-22 ביולי כבש את פולנאה, מז'יבוז', נראל, קרסניק וולודבה. לאחר שכבש את המבצר הגבוה ליד לבוב והמשיך לזמוסץ, התרחשה במחנהו מגפת דבר, ובה נספה.

יחס לקריבונוס בהיסטוריוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באוקראינה נחשב כגיבור לאומי שהביא ביחד עם חמלניצקי לשחרור אוקראינה מהפולנים, ולעצמאותה הראשונה של המדינה, על שמו קרואים רחובות בערים הגדולות שם. האוקראינים גם רואים את האצולה הפולנית כמעמד מדכא של האיכר האוקראיני, ואת הדת הקתולית השלטת בפולין דאז כדת שנכפתה לעם האוקראיני האורתודוקסי, לכן אנשים מהסוג הזה נחשבים כגיבורים. בהיסטוריה היהודית לעומת זאת רואים את קריבונוס כצורר גדול, אכזר וחסר רחמנות, כך הוא מוזכר בכל הכרוניקות המתארות את גזרות ת"ח ות"ט-טיט היוון, יוון מצולה, ואיפה ואיפה.