מרדכי היהודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מרדכי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו מרדכי (פירושונים).
מרדכי ואסתר, ציור מאת ארט דה חלדר
אתר קבר מרדכי ואסתר באיראן, שבו קבורים, על פי המסורת, אסתר המלכה ומרדכי היהודי
ציון קברם של אסתר ומרדכי היהודי בנחל צבעון בגליל העליון

מָרְדֳּכַי‏‏‏[1] הַיְּהוּדִי הוא דמות מקראית ומגיבוריה הראשיים של מגילת אסתר. הוא אומנה (על פי הגמרא - בעלה) ובן דודה של אסתר המלכה. לפי מגילת אסתר הוא נמנה עם הגולים משבט בנימין, בתלמוד במסכת מגילה (יב, ב) מובא שאביו היה משבט בנימין ואמו משבט יהודה ונקרא מרדכי היהודי להדגשת יחוסו ליהודה. על פי הגמרא הוא אף נמנה עם שורותיה של הכנסת הגדולה, אך הודח ממנה כשנתמנה למשנה למלך. מרדכי שירת בתפקיד בכיר בחצר המלך הפרסי אחשוורוש (לפי השערה אחת, כשופט) שם נקלע לסכסוך עם המן (שהמדרש מתאר אותו כעבדו של מרדכי לפני התקופה המדוברת במגילה), ולאחר זמן תפס את מקומו כמשנה למלך אחשוורוש.

אין ודאות לגבי אמיתותו ההיסטורית, אולם בתעודה שהתגלתה מימי חשיארש הראשון (המזוהה עם אחשוורוש) מוזכר גזבר הממלכה בשם מרדוכּה - שם המזכיר את שמו של מרדכי, שלפי המגילה מונה למשנה למלך אחשוורוש.

מרדכי הוא שם בבלי מעיקרו, ומקורו בשם האל הבבלי הראשי מרדוך.

קבר מרדכי ואסתר נמצא, על פי המסורת היהודית והמוסלמית, בעיר המדאן שבאיראן, ואולם גם בגליל (ליד קיבוץ ברעם) נמצא קבר המזוהה כקבר מרדכי ואסתר.

שינוי במעמדו של מרדכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק ב במגילה מתואר מרדכי כיהודי פשוט שחי בשושן הבירה,לאחר שאחשורוש מצווה לתלות את המן מתמנה מרדכי למחליפו (פרק ח) כלומר אחד מבכירי שריו של אחשורוש, בפרק י במגילה מתואר מרדכי כמשנה למלך אחשורוש.

יחוסו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במגילת אסתר מוזכר יחוסו של מרדכי כ"מרדכי בן יאיר בן שמעי בן קיש". בתלמוד מוסבר שבין שמעי לקיש אבי שאול המלך היו דורות רבים, וייחוסו מתואר כך: "יאיר בן שמעי בן בענא בן מוצא בן אלה בן מפיבשת בן יהונתן בן שאול בן קיש בן אביאל בן צרור בן בכורת בן אפיח בן שחריה בן עזריה בן שוקק בן מיכאל בן אלילאל בן עמיהוד בן שפטיה בן פתואל בן פיתן בן מלוך בן ירובעל בן חנניה בן זבדי בן שמריה בן זכריה בן מרימות בן חושם בן שחריה בן אצבעון בן עזריה בן גרא בן בלע בן בנימין בן יעקב".

התלמוד מסביר שהכינוי "היהודי", שמשמעותו משבט יהודה, נובע מכך שאמו הייתה משבט זה. אבל יש עוד שיטה שמסבירה שמרדכי היה משבט בנימין אבל גלה עם שבט יהודה ובגלל זה הוא ניקרא מרדכי "היהודי".

על פי המסורת מרדכי נמנה בין דייני הסנהדרין.

בספר עזרא נזכר אדם בשם מרדכי בין שבי הגולה: "וְאֵלֶּה בְּנֵי הַמְּדִינָה הָעֹלִים מִשְּׁבִי הַגּוֹלָה אֲשֶׁר הֶגְלָה נבוכדנצור (נְבוּכַדְנֶצַּר) מֶלֶךְ-בָּבֶל לְבָבֶל וַיָּשׁוּבוּ לִירוּשָׁלִַם וִיהוּדָה אִישׁ לְעִירוֹ. ב אֲשֶׁר-בָּאוּ עִם-זְרֻבָּבֶל יֵשׁוּעַ נְחֶמְיָה שְׂרָיָה רְעֵלָיָה מָרְדֳּכַי בִּלְשָׁן מִסְפָּר בִּגְוַי רְחוּם בַּעֲנָה מִסְפַּר אַנְשֵׁי עַם יִשְׂרָאֵל". חז"ל קראו את המילים "מרדכי בִּלשן" כמתייחסות לאדם אחד ולא לשניים, וזיהו אותו עם מרדכי היהודי. את המילה בלשן דרשו, בין השאר, ככינוי שניתן למרדכי על שום שהיה יודע שבעים לשון (ממדרש שם זה התגלגלו המונחים בַּלשן ובלשנות בלשון ימינו).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרב ישראל דנדרוביץ, התפילין של מרדכי הצדיק - עשויות זהב?, בתוך: ספר הנחמדים מזהב, ערד תש"ע, פרק טו, עמודים: 233-240.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏לפי המסורה הניקוד על האות ד הוא חטף קמץ, אך מקובל בלשון המדוברת לבטא מָרְדְּכַי עם שווא נע. פירוט נוסף בנושא מתוך אתר האקדמיה ללשון העברית.