משולם ריקליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משולם ריקליס ורעייתו טלי סיני ריקליס

משולם (זוסיה) ריקליס (נולד ב-2 בדצמבר 1923) הוא איש עסקים ישראלי-אמריקני, ששב לחיות בישראל מאז 2009. ריקליס נחשב חלוץ בפיתוח מתודות עסקיות מתקדמות ובהן LBO (leveraged buyouts) ואחרות, שהפכו לימים חלק בלתי נפרד מהפעילות בחברות בורסאיות בעולם כולו. עבודת המסטר שלו בתחום זה הפכה רב מכר בארה"ב.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריקליס נולד באיסטנבול שבטורקיה להורים מרוסיה שהיו בדרכם לישראל. אביו, פנחס ריקליס היה איש השומר ושימש כקצין בצבא הטורקי. גדל בתל אביב ולמד בגימנסיה הרצליה. בשנת 1946 נסע ללמוד בארצות הברית יחד עם אשתו יהודית שטרן ובתו הבכורה, מונה. עם פרוץ קרבות תש"ח ניסה ריקליס, יחד עם קבוצה גדולה של ישראלים לחזור לישראל, אך פנייתם לסוכנות היהודית לא נענתה. ב-1956, בדיון עם שרת החוץ אז, גולדה מאיר, הוסכם כי ריקליס וחבריו שניסו לחזור לישראל ולהשתתף בקרבות מלחמת השחרור, אינם משתמטים. בשנתיים הראשונות לשהותו בארה"ב לימד ריקליס עברית ותלמוד בבית ספר במיניאפוליס. בהמשך הוא נרשם ללימודי מתמטיקה באוניברסיטת מדינת אוהיו ובשנת 1950 סיים תואר ראשון. בשנת 1966 השלים באותה אוניברסיטה תואר שני במנהל עסקים.

את פעילותו בתחום העסקים בארה"ב החל ריקליס כאנליסט בחברת ההשקעות Piper Jaffray, שם הבלט תוך זמן קצר כגאון בקריאת והבנת דו"חות עסקיים של חברות ציבוריות. בשנות ה-60 החל לעשות את הונו מרכישה והשתלטות על חברות אמריקניות רבות שנסחרו בבורסה לניירות ערך, ומכירתן לאחר השבחת ערכן. בשנת 1980 הקים ריקליס את התאגיד "Riklis Family Corp", כשתחתיו עבדו למעלה מ-20,000 עובדים. בשנות השמונים היה ריקליס לאחד מהאנשים העשירים בארצות הברית והוא נכלל ברשימת 400 עשירי העולם של מגזין פורבס. בשנות ה-90 ירדו ערכי נכסיו, והוא אף נקלע לחובות.

ריקליס נודע כידיד קרוב של אריק שרון. בשנת 1972 העניק ריקליס לשרון, אז אלוף פיקוד הדרום שזה עתה השתחרר מצה"ל, הלוואה לצורך רכישת חוות השקמים. בשנת 1983 עזר ריקליס לשרון, בעת שזה היה שר המסחר והתעשייה, לממן תביעת דיבה נגד המגזין האמריקאי טיים.

ריקליס ידוע כמי שהתגייס לסייע למרטין לותר קינג בכסף ובדרכים נוספות ומוכר כתומך פעיל של תנועתו. ריקליס תרם גם לקמפיין של ג'ורג' בוש הבן ולמפלגה הרפובליקנית בארצות הברית.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהתגרש מאשתו יהודית, נישא בשנת 1977, כשהוא בן 53, לשחקנית והזמרת פיה זאדורה, אז בת 23. הוא עזר רבות בהזנקת הקריירה שלה. בשנת 1993 הזוג התגרש. בשנת 2010 נישא בשלישית לטלי סיני, אשתו לשעבר של הזמר אריק סיני. בשנת 2010 דווח כי לאחר עשרות שנים של מגורים בארצות הברית חזר ריקליס להתגורר עם אשתו בישראל. זמן קצר לאחר חזרתו ארצה הוא השתתף במס' פרקים בסדרת המציאות הישראלית "מעושרות".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]