משלחת דיסקברי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ספינת דיסקברי

משלחת דיסקבריאנגלית: Discovery Expedition) או בשמה הרשמי המשלחת הלאומית הבריטית לאנטארקטיקה 1901-04 (British National Antarctic Expedition, 1901–04), הייתה משלחת בריטית רשמית לחקר האזור האנטארקטי, הראשונה מאז פעל באזור זה ג'יימס קלארק רוס, שישים שנה לפני כן. שם המשלחת, "דיסקברי", נגזר משם הספינה שעל סיפונה הגיעו החוקרים.

המשלחת אורגנה על ידי ועדה של החברה הגאוגרפית המלכותית משום שנועדה לעסוק במחקרים מדעיים ובחקר גאוגרפי של יבשה כמעט בלתי מוכרת. מנהיג המשלחת היה רוברט פלקון סקוט ובין משתתפיה היו כמה דמויות, דוגמת ארנסט שקלטון, אדוארד אדריאן וילסון ועוד שהיו בהמשך לחוקרים בולטים של האזור האנטארקטי.

מפת משלחת דיסקברי, 1902 - 1904. הקו האדום מתאר את ההתקדמות אל הנקודה הדרומית ביותר (בין נובמבר 1902 ובין פברואר 1903). הקו השחור מתאר את ההתקדמות לכיוון מערב, דרך הרי המערב אל הרמה הקוטבית (בין אוקטובר ובין דצמבר 1903). הקו הכחול מתאר את ההתקדמות אל נקודת הוט וממנה אל נקודת קאבאנה, עד מושבת הפינגוינים הקיסריים בכף קרוזייה (במהלך אוקטובר 1902 וספטמבר, אוקטובר 1903).
ארנסט שקלטון, רוברט פ. סקוט ואדוארד ל. אטקינסון, משלחת דיסקברי 11714

המשלחת הגיעה להישגים ניכרים בתחומי הביולוגיה, הזואולוגיה, הגאולוגיה, המטאורולוגיה וחקר המגנטיות של כדור הארץ. המשלחת גילתה את העמקים היבשים מק-מרדו, את חצי האי המלך אדוארד השמיני ואת רמת הקוטב.

משלחת דיסקברי נחשבה להישג שיא בחקר הבריטי של אנטארקטיקה וחגגו את שובה לבריטניה, למרות שהיה צורך במשלחת הצלה וחילוץ לשחרור הספינה התקועה בקרחונים. בהמשך התעוררו ספקות ומחלוקות לגבי הרישומים המדעיים של המשלחת.

נקודת התורפה של המשלחת הייתה בחוסר ידע ומהיומנות בשימוש בכלבי מזחלות ובמגלשי סקי.

משלחת דיסקברי תוכננה בתקופה בה גאה גל של עניין בינלאומי באנטארקטיקה. באותה תקופה יצאה משלחת גרמנית בפיקודו של אריך פון דריגלסקי (Erich von Drygalski) במטרה לחקור את האזורים מדרום לאוקיינוס ההודי. החוקר השבדי אוטו נורדנשלד הוביל משלחת חקר אל ארץ גראהאם. משלחת צרפתית מונהגת בידי ז'אן בפטיסט שארקו (Jean-Baptiste Charcot) יצאה אל חצי האי האנטארקטי והסקוטי ויליאם ספירס בריוס William Speirs Bruce הוביל משלחת אל ים ודל.

האוקיינוגרף John Murray, שביקר במימי אנטארקטיקה כביולוג של משלחת צ'לנג'ר, כתב בנובמבר 1983 מכתב לחברה הגאוגרפית המלכותית ובו הציע לחדש את חקר אנטארקטיקה בקנה מידה רחב עם משלחת שתקדם את המדע הבריטי. בעקבות המכתב יזם קלמנטס מרקהם (Clements Markham), מזכיר החברה הגאוגרפית המלכותית את ארגון משלחת דיסקברי[1].

המחלוקת על הפיקוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרב חובל של דיסקברי נבחר רוברט פלקון סקוט, שלא היה המועמד היחיד וגם לא המועמד המועדף, אך המועמדים המועדפים על פניו לא היו זמינים או שלא היו מוכנים לצאת למשימה ארוכה כל כך.

סקוט גרס שהפיקוד צריך להיות מרוכז בידיו, כולל הפיקוד על המשלחת המדעית והוא זה שצריך לקבוע את אתרי הנחיתה ולפקד על ההתארגנות ביבשה. חרף דעתו זו נבחר למנעל המדעי של המשלחת ג'ון ולטר גרגורי, פרופסור לגאולוגיה מאוניברסיטת מלבורן. גרגורי היה בדעה שהמנהל המדעי, צריך לקבוע את אתרי הנחיתה ולרכז בידיו את הפיקוד על ארגון הנחיתה וניהול המשלחת. לדעתו של גרגורי, לאחר הנחיתה רב החובל צריך היה לספק למנהל המדעי שירותים ימיים, סירות ומלחים, לפי צורכי המשלחת. מרקהם תמך בעמדתו של סקוט והיא התקבלה בסופו של דבר ובעקבות הכרעה זו התפטר גרגורי, אשר טען שעבודת המדענים הועמדה במישור נחות לעומת עבודת הימאים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ קלמנטס מרקהם השתתף בשנת 1851 במשלחת הצלה בעקבות משלחת פרנקלין האבודה. מאז הוא היה חסיד של חקר אזורי הקטבים