משפחה חד-הורית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

משפחה חד-הורית היא משפחה שבה יש, בנוסף לילד אחד לפחות, רק הורה אחד (ולא שניים). משפחה חד-הורית נוצרת בדיעבד עקב גירושים, פרידה, נטישה של אחד ההורים, או התאלמנות או שנוצרת מלכתחילה כאשר ילד נולד, מאומץ או נמסר בעקבות פונדקאות להורה יחיד (שאינו נשוי או מתגורר עם ידוע בציבור).

במרבית המקרים, במשפחה חד-הורית ישנם אם וילדיה, ורק במיעוט של המקרים משפחה חד-הורית מורכבת מאב וילדיו.

העומדת בראש משפחה חד-הורית קרויה בדרך כלל "אם חד-הורית", אך יש המעדיפים את הכינוי "אם יחידנית"‏[1] (ובאופן דומה, אך, נדיר יותר: "אב יחידני"). התייחסות למצב זה בלי להתייחס למינו של ההורה ניתנת בביטוי "הורה יחיד", המופיע, למשל, בחוק משפחות חד-הוריות.‏[2]

במדינת ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

על-פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה[3], בשנת 2005 היו בישראל 93 אלף משפחות חד-הוריות עם ילדים עד גיל 17. 91% מההורים היחידים היו אמהות. התפלגות המשפחות החד-הוריות לפי הגורם להיווצרותן: 59% גרושות/גרושים, 13% אלמנות/אלמנים, 13% רווקות/רווקים, 15% חיים בנפרד. משפחות שבהן הורה יחיד עם ילדים עד גיל 17 הן בישראל 5.7% מכלל המשפחות, לעומת 16% בארצות הברית, 10% בנורבגיה, 8% בקנדה ובאנגליה ו-6% בהולנד. בשנת 2011 נמנו 131,000 משפחות חד הוריות ובהן כ219,000 ילדים. ב 85.3% מהמשפחות החד הוריות היו ילד אחד או שניים וב 10.3% שלושה ילדים‏[4]. בשנת 2010 רק ב3.3% מהמשפחות החד הוריות היה גבר ראש המשפחה, באותה שנה 92.4% מהמשפחות החד הוריות היו במגזר היהודי. בשנת 2011 חיו 30.8% מהמשפחות החד הוריות בעוני בהשוואה ל26.8% מכלל המשפחות. בחישוב הכנסה לפני תשלומי העברה ומיסים היו 47.5% מהמשפחות החד הוריות מתחת לקו העוני בהשוואה ל32.4% בכלל האוכלוסייה כלומר תשלומי ההעברה הפחיתו את תכולת העוני של משפחות אלו ב35.2% - השפעה ניכרת יותר מבקרב המשפחות הדו-הוריות בכל גודל משפחה‏[5]. בשנת 2011 היו 59,000 משפחות חד הוריות (45% ממשפחות אלו) בטיפול המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות והן היוו כשליש מהמטופלים במחלקות אלו‏[6]. משרד התמ"ת מפעיל תוכניות לעידוד תעסוקה בקרב הורים יחידים, מבקר המדינה קבע בשנת 2011 כי תוכניות אלו, שהושקעו בהן משאבים ניכרים, אינן יעילות "תכניות המשנה תוקצבו לאורך זמן בסכומים ניכרים, אך ניצולן היה אפסי או זניח", הסיבה לכישלון הייתה חוסר הכדאיות הכלכלי של יציאה לעבודה שפרושה ויתור על קצבאות‏[6].

הטבות למשפחות חד הוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באחדים מחוקי מדינת ישראל ניתנות הקלות והטבות למשפחה חד-הורית, מתוך הכרה בקושי לקיים משפחה כזו יחסית לקיומה של משפחה רגילה. חוקים אלה הם:

 • פקודת מס הכנסה מעניקה נקודת זיכוי נוספת לעומד בראש משפחה חד-הורית. אישה מקבלת נקודות זיכוי בגין ילדיה בלא תלות במצבה המשפחתי, אך גבר מקבל זכות זו רק כאשר הוא עומד בראש משפחה חד-הורית. משנת 2012 מבחינה הפקודה בין הורה החי בנפרד לבין הורה יחיד, שהוא הורה שבן זוגו נפטר או אינו ידוע.
 • חוק הביטוח הלאומי מעניק מענק בגין כל ילד במשפחה חד-הורית לקראת תחילתה של שנת הלימודים.
 • חוק הבטחת הכנסה מבטיח תשלומי הבטחת הכנסה מוגדלים למשפחה חד-הורית.
 • חוק דמי מחלה מעניק להורה יחיד זכות מוגדלת להיעדרות בשל מחלת ילד.
 • חוק משפחות חד-הוריות מעניק להורה יחיד קדימות בהכשרה מקצועית ובקבלת ילדיו למעון יום, וזכות להלוואה מוגדלת מאת המדינה או מטעמה לצורכי דיור.

חידוד משמעותו של המושג "משפחה חד-הורית"[עריכת קוד מקור | עריכה]

המושג "משפחה חד-הורית" משמש בשתי משמעויות שביניהן מתקיים הבדל מהותי:

 • משפחה שבה יש הורה אחד בלבד, משום שההורה האחר נפטר או משום שמלכתחילה הילדים הובאו לעולם ללא מעורבות של הורה נוסף, כגון בתרומת זרע.
 • משפחה שבה יש שני הורים, אך הם חיים בנפרד, בעקבות גירושים או משום שמלכתחילה לא היו נשואים. במצב זה ניתן להבחין בשלושה מצבי משנה:
  • ההורה האחר (זה שהילדים אינם אתו) התנתק לחלוטין מילדיו ומסרב לקחת חלק בגידולם.
  • ההורה האחר משלם מזונות לילדיו ומקיים קשר אתם, אף שאינם גרים אתו.
  • משמורת משותפת: גידול הילדים נחלק בין שני ההורים: חלק מהזמן הילדים שוהים עם ההורה האחד, וחלק מהזמן - עם ההורה האחר.

יש הדורשים להבחין בין מצבים שונים אלה (למשל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי[7]). במרץ 2012 הגיש ח"כ זבולון אורלב הצעת חוק (שלא אושרה) לפיה בחוק משפחות חד-הוריות תהיה הבחנה בין "הורה יחיד" ל"הורה בנפרד".‏[8] גישה זו מומשה בפקודת מס הכנסה, המבחינה בין משפחה שבה יש הורה אחד בלבד (הקרויה "משפחה חד-הורית שבה ילד להורה אחד") למשפחה שבה יש שני הורים החיים בנפרד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]