משתמש:Gilgamesh

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף משתמש:גילגמש)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תיבות משתמש
איזה קשוח גילגמש,

אינו מסכים להתגמש.
וכאשר החברים,
רוצים לכתוב שירים,
הוא תכף פותח באש!

דודס
Noia 64 apps karm.svg

משתמש זה נמצא בוויקיפדיה במשך
9 שנים, 11 חודשים ו־28 ימים.

Crystal Clear app Community Help.png משתמש זה בן  34
Crystal Clear app Community Help.png משתמש זה נולד ב-ל' בתשרי ה'תש"ם
New n.JPG משתמש זה מתנגד לתבנית הזדונית! הגידו לא לרשימה!
Huxley - Mans Place in Nature.jpg משתמש זה מקבל את נכונותה של תורת האבולוציה
Skyline of Gush Dan, Tel Aviv, Israel (2003).jpg משתמש זה הוא תושב גוש דן
ScarletLetter.svg משתמש זה הוא אתאיסט
Trumat Evarim.PNG משתמש זה ציווה כי לאחר מותו
ייתרמו איבריו להשתלה. (מי עוד תורם?)
10 ציפור הנפש נפגעה כבר 10 פעמים
Admin mop.PNG משתמש זה הוא מפעיל מערכת בדימוס בוויקיפדיה העברית
T-34 76 Westerplatte p d.jpg משתמש זה הנו טנקופיל
P La Liberte.png משתמש זה הוא בעל ידע בהיסטוריה
Ankh.svg משתמש זה מתעניין בתרבויות עתיקות
Hoplit.png משתמש זה הוא בעל ידע בהיסטוריה צבאית
Wessel smedbager06.jpg משתמש זה משמש או שימש בעבר כשופט בתחרות הכתיבה Miktzarmar.JPG
Wikimedia-logo.svg משתמש זה חבר בעמותת ויקימדיה ישראל
מועדון-רובה-ומקלדת2.png משתמש זה חבר במועדון הרובה והמקלדת - מועדון ההיסטוריה הצבאית של ויקיפדיה העברית
Trophe.png משתמש זה ניצח בתחרות הכתיבה Miktzarmar.JPG לאחר שכתב או הרחיב את הערך קרב קרני חיטין.
Article1 B.svg משתמש זה כתב ערך מומלץ
Wiki gold medal.png משתתף מיזם העשור.png

לפניות נא לערוך את דף השיחה. להודעות אישיות אפשר להשתמש במייל. אם לא התקבלה תשובה, סימן שהמכתב לא הגיע וכדאי להודיע על שליחתו בדף השיחה.


השכלה

השכלתי הפורמלית היא בתחום מדעי החיים. למדתי בפקולטות רבות הקשורות לתחום (רפואה כללית, אופטומטריה ותזונה קלינית). יחד עם זאת, עיקר כתיבתי היא בתחום ההיסטוריה עם דגש על היסטוריה צבאית. אין לי השכלה פורמלית בתחום זה ועיקר ידיעותיי שאובות מספרים, כתבי עת אקדמיים, תכניות טלוויזיה וכיוצא באלה.

פעילות בוויקיפדיה

אני מהפעילים הקבועים הוותיקים ביותר של ויקי. כיום יש רק ויקיפדים בודדים שיש להם ותק גדול משלי באתר. בשנים הראשונות לקיומו של הפרויקט התרכזתי בעיקר בניטור. עם הזמן צמצמתי את פעילות הניטור וכיום אני מתרכז בעיקר בעריכה ובכתיבה. בעריכתי בוויקיפדיה אני משתדל לקדם את המצוינות ואת הכתיבה הנאה. פעמים רבות אני פועל בגלל הרצון שלי להביא את ויקיפדיה לרמה גבוהה. לצורך העניין חנכתי משתמשים מקצתם באופן רשמי כחונך עם מינוי רשמי וחלקם על ידי עזרה אד הוק בדפי שיחה. אני רשום כחונך בויקיפדיה:חממה. ויקיפדים שמעוניינים בעזרתי מוזמנים לפנות אלי. פעמים רבות אעדיף ערך קצר יותר וכתוב בצורה טובה יותר מאשר ערך ארוך יותר, אך כתוב בצורה בלתי קריאה.

אני שותף במידה רבה למשנתו של שן שש זעם בנוגע לוויקיפדיה. כמו שן שש זעם (שפרש בינתיים מהעריכה באתר) ומשתמשים אחרים, אני סבור שיש להעדיף את המחיקה של ערכים איזוטריים או כאלה שהחשיבות האנציקלופדית שלהם לא ברורה מאליה. ערכים אלה גורמים נזק חמור למפעל ועדיף לנו בלעדיהם. כמו כן, אני תומך בנקיטת יד קשה מאוד עם משחיתים וסבור שעדיף לחסום אותם בלי חמלה; לצד המשחיתים הבורים קיים זן נפרד של טיפשים חרוצים שאין להם כוונות לגרום לנזק, אך בפעולתם הם גורמים לנזק זה. הטיפול באנשים כאלה גם כן צריך לכלול חסימה.

מצאתי לנכון לצטט את דבריו של משתמש:ישרון: "לקבל את החלטות הקהילה זה לא רק לא לפעול רק על פי הכללים, זה לקבל, לאמץ, להפנים את רוח הדברים, ולא להתמקד באיך "לתקן" את ההחלטות שלא מוצאות חן בעיניי. פירוש הדבר הוא שאם יש תוספת שאתה חושב שמוסיפה לערך אבל היא בניגוד לכללים - אתה תשחזר אותה" - אני משתדל לפעול לפי מתווה זה. אם הצעתי נכשלת בהצבעה או בדיון, אני שואף לקיים את ההצעה שכן זכתה לרוב ואוכף את החלטות הקהילה כאילו היו שלי.

פעמים רבות שואלים אם אין לי התנגדות למחיקה של עצי קטגוריה שבניתי, ערכים שכתבתי וכו'. ובכן, אין לי התנגדות למחיקתם, עריכתם ושיפורם של ערכי, להפך אני מברך על כך. אני לא רואה בכתיבתי רכוש ולא צריך לבקש ממני אישור מיוחד לפני העברת דפים, מחיקתם ושינויים.

הייתי שותף או יוזם של מדורים רבים בוויקיפדיה העברית בהם: העיתון, כינון הפרלמנט, עיצוב העמוד הראשי, מיזם השכתוב והעריכה, מיזם אימות המידע, מיזמי כתיבה שונים, מיזם הערכים המומלצים ורבים אחרים.

קידום מיזמים בוויקיפדיה

ראייתי את ויקיפדיה היא מערכתית, לכן מזה שנים רבות אני מקדם מיזמי רוחב רבים בוויקיפדיה העברית. המיזמים שעסקתי בהם היו בעיקרם טכניים ולא מיזמי כתיבה. הייתי אחראי לאופן בחירת הערכים המומלצים, הקמתי את המיזמים הבאים:

בנוסף השתתפתי במיזמי כתיבה ותחזוקה שפתחו ויקיפדים אחרים. המיזמים העיקריים שבהם לקחתי חלק הם אימוץ קצרמר, מיזם בית השיטה, מתקפות איכות ותחרות כתיבה (הן ככותב והן כשופט).

כמו כן, הקמתי צוותי עבודה רבים שטיפלו בעשרות נושאי רוחב בוויקיפדיה.

בנוסף לכל אלה, אני פעיל מאוד במתן ביקורת עמיתים בערכים העוסקים בהיסטוריה צבאית. כמו כן, ערכתי אלפי ערכים, עסקתי בפעילות ויקיפדית ענפה ביותר. אני פעיל בדיונים אודות המלצה על ערכים ואף הנחתי את היסודות למיזם, כפי שהוא קיים כיום והייתי תקופה קצרה אחראי עליו בראשית דרכו (עד שערן לקח על עצמו את המשימה).

אני פעיל מאוד בדיונים אודות הערכים המומלצים ובביקורת עמיתים במגוון רחב מאוד של תחומים ברחבי הוויקיפדיה.

אמינות המידע המוצג בוויקיפדיה

אני מקפיד מאוד על אמינות המידע שמתפרסם בוויקיפדיה. בערכים שאני כותב אני משתמש אך ורק בספרות אקדמית עדכנית, במאמרים שפורסמו בכתבי עת אקדמיים ובאתרי אינטרנט מקצועיים. הייתי בין השותפים העיקריים להגברת דרישות אמינות המידע בוויקיפדיה. עשיתי את זה על ידי הצעות מדיניות רלוונטיות במזנון, עדכון ערכים, השתתפות במיזמים רבים לחיפוש מקורות חסרים ועוד. יזמתי את מיזם אימות מידע והיתי בין מוביליו בשלביו הראשונים. כעת אני אחראי על מיזם דיווח על טעויות.

יזמתי את עדכון דף המדיניות ויקיפדיה:ביבליוגרפיה ודחפתי ליצרת היררכיה ברורה בין המקורות השונים. אני ממשיך בזה גם כעת ומשתתף בדיונים רבים שנוגעים להבטחת אמינות המידע שמוצג בוויקיפדיה.

כתיבת ערכים

Hoplit.png
OttomanHorseArcher.jpg
T34 85 Wejherowo.jpg
Jacques-Louis David 007.jpg

כתבתי ערכים רבים העוסקים בהיסטוריה ובעיקר בהיסטוריה צבאית. בנוסף, השתתפתי בעריכתם, שכתובם וסידורם של מאות ערכים בנושאים אלה ואחרים. בסך הכל ביצעתי כ-150,000 עריכות בוויקיפדיה. עזרתי והכוונתי עשרות ויקיפדים שהתמקדו בנושאים אלה וניסיתי לסייע להם. כמו כן תרגמתי מספר ערכים העוסקים באנשי רוח ובמדענים וכמה ערכים בנושא מדינות. פעילות נוספת הייתה בשטחי כימיה ואנטומיה עם מספר ערכים קטן. כתבתי כמה ערכים על קרבות שלא מעטים מהם הפכו למומלצים. עם אחד הערכים - קרב קרני חיטין זכיתי בתחרות הכתיבה השלישית. לצורך הכתיבה אני משתמש בדרך כלל בספרות אקדמית עדכנית ככל האפשר ובמידה פחותה יותר באינטרנט.

השכלתי הפורמלית היא בתחום מדעי החיים, אך בוויקיפדיה אני מתמקד בעיקר בהיסטוריה. אני מתמצא בעיקר בתולדות העולם העתיק הקלאסי (יוון הארכאית, קלאסית והלניסטית), המזרח התיכון העתיק בדגש על ארץ ישראל, רומא (הרפולביקה התיכונה והמאוחרת ותחילת הקיסרות), ימי הביניים ומסעי הצלב לארץ ישראל וממלכות צלבניות במזרח התיכון, נפוליון ותקופתו, מלחמות העולם והאירועים ביניהן. מרבית הערכים שלי נמצאים בתחומים אלה. יחד עם זאת תקופות אחרות אינן זרות לי ויש לי רקע כללי גם בהן.

ברשותי ספריה ענפה הכוללת אלפי ספרים ומאמרים בהיסטוריה כללית ובהיסטוריה צבאית. הספרים שיש ברשותי עוסקים בעיקר בעולם המערבי, אך יש ברשותי גם ספרות אודות ההיסטוריה של המזרח הרחוק. בדרום אמריקה ובאפריקה אני מתעניין פחות ויש ברשותי רק כמה עשרות ספרים בנושאים אלה. במסגרת הכתיבה אני מקפיד להשתמש בספרות אקדמאית עדכנית ומנסה למצוא ספרות עברית רלוונטית. אם איני מוצא כזאת אני משתמש בעיקר בספרות בשפה האנגלית.

עריכות שביצעתי תחת שם משתמש זמני

כמו כן, אני משתתף במספר מיזמים אישיים:

מיזם יוון העתיקה

יוון הקלאסית (רב הערך) ערך ליבה זה נכתב ללא קשר למיזם מסוים, לעיבוי הנושא וכרקע להבנת הערכים האחרים.

מיזם ספרטה

במסגרת המיזם נכתבו הערכים הבאים:

ספרטה, היסטוריה של ספרטה, הצבא הספרטני, ההופעה הספרטנית, המשטר הספרטני, סקיריטיס ומספר ערכים נוספים. הערך ספרטה היה בסטטוס מומלץ במשך שנים רבות, אך איבד סטטוס זה עם החמרת דרישות האיכות הוויקיפדיות

מיזם אלכסנדר הגדול

במסגרת המיזם נכתבו הערכים הבאים:

אלכסנדר הגדול(הערך הראשון שכתבתי בוויקיפדיה), צבאו של אלכסנדר הגדול, קרב גרניקוס, קרב איסוס, קרב גאוגמלה, המצור על צור (332 לפנה"ס) ומספר ערכים נוספים.

מיזם ההלניזם

התקופה ההלניסטית, העולם ההלניסטי, אנטיוכוס הרביעי, מרד החשמונאים וערכים אחרים

רומא העתיקה

מיזם המלחמות הפוניות

הרפובליקה הרומית המאוחרת

  • מלחמת גאליה - ערך גדול מאוד שנכתב במלואו על ידי, בנוסף נכתבו עשרות ערכים להכחלת ערך זה, מהם ערכים על קונסלים, קרבות מלחמת גאליה, שבטים גאלים ועוד.

מיזם ממלכת ירושלים

מיזם צבא והיסטוריה צבאית

במסגרת המיזם נכתבו ערכים בתחומים שונים. בינהם:

קרב קדש, המצור הגדול על מלטה, צבאות העמים בסהר הפורה, צבא מצרים העתיקה וערכים רבים נוספים.

ערכים שמופיעים כאילו שכתבתי אותם, אך למעשה רק העתקתי ברשות

פרסים ועיטורים עיקריים

כאן מוצגים פרסים ועיטורים עיקריים שקיבלתי במהלך הפעילות שלי בוויקיפדיה.

מתנה שקיבלתי מחנה כאות הזדהות עם הדג
פסל שקיבלתי מחנה
אות הערכה שקיבלתי מ-Lirdon המציג את אוסף העיטורים
Feather Barnstar Hires.png כוכב הכותבים
כל הכבוד על סדרת הערכים בנושא הצבא הרומי ומלחמותיו! כה לחי! ‏Ovedc 07:31, 14 בנובמבר 2013 (IST)

Rainbow trout.png


Whack! משתמש זה הוא חבר מסדר הדג

מתנה שקיבלתי מלונדון
Epic Barnstar Hires.png כוכב היסטורי
כל הכבוד על הערך מלחמת גאליה המושקע והיפה! קבל ברכות גם על כל עשרות הערכים הנלווים שכתבת! ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 08:51, 23 בדצמבר 2013 (IST)
Original Barnstar Hires.png הכוכב המקורי
שלושה כוכבים:
  1. על פועלך בוויקפדיה.
  2. על העובדה שעזרת לי על אף שלא הסכמת איתי. זה לא מובן מאליו.
  3. על הפעלת שיקול דעת ענייני והסכמה להצעת הפשרה.

תודה רבה. RF - שיחה 20:06, 18 בספטמבר 2011 (IDT)

עיטור שהוענק על ידי משתמש:החבלן לרגל שכתוב הערך מחאת האוהלים
Wiki gold medal.png על הערך הארוך ביותר בויקיפדיה העברית, מלחמת גאליה. בברכה, מו סיזלאק  •  הבר של מו סיזלאק  •  בואו להצטרף למיזם האנימציה! 13:01, 26 בדצמבר 2013 (IST)
Wiki gold medal.png תודה רבה על כל העזרה, ועל זה שאתה מקדיש מזמנך להיות החונך שלי. אני שמח שאתה מרוצה, זה בהחלט הדדי נועמאורי - שיחה 09:40, 21 במרץ 2014 (IST)

מטבעות לשון וקלישאות ויקי

עם הזמן הייתי שותף ליצירתן של קלישאות ויקי רבות. אחת הנפוצות היא "גילגמש תתגמש!" שנוצרה, ככל הנראה, על ידי משתמש:Eranb (הייתה גם תבנית, אך בחלוף השנים אני כבר לא יודע היכן היא, המוצא הישר יזכה בפרס).

קלישאות אחרות הן המאבק בתבנית הזדונית (תבנית נבדק), דג בגופה של ויקיפדיה וציפור הנפש. יש עוד כמה פחות נפוצות.

פגיעות עיקריות בציפור הנפש

ארגזי חול

לממלכת ירושלים: Crusader Art in the Holy Land By Jaroslav Folda

לינקים שימושיים

בובות קש וחשבונות מקבילים

ברשותי שלוש בובות קש רשומות:

  1. גילגמש זמני
  2. גילגמש בובת קש (שכחתי את השם המדויק)
  3. גילגמש בובה רשומה
  4. כמו כן כל העריכות שבוצעו תחת החשבון משתמש:גילגמש שייכות לי.