משתמש:חייטנבון/טיוטה
דף זה אינו ערך אנציקלופדי
| ||
דף זה אינו ערך אנציקלופדי | |
המסע של לואיס וקלארק היה מסעה של משלחת מטעם ארצות הברית ששמה הרשמי היה "חיל התגלית", והיא היתה המשלחת האמריקאית הראשונה שחצתה את מערב ארצות הברית של היום. המשלחת יצאה לדרכה במאי 1804 מנקודה הסמוכה לסנט לואיס של היום, על נהר המיסיסיפי, במגמה לחצות את רכסי היבשת ולהגיע אל האוקיינוס השקט.
מסע לואיס וקלארק היה המסע היבשתי הראשון שבו נחצתה אמריקה הצפונית, ממזרח היבשת אל חוף האוקיינוס השקט ובחזרה, מטעם ארצות הברית. את המסע, שנערך בין 1804 ל-1806, הובילו סגן משנה מריוותר לואיס וסרן ויליאם קלארק, מצבא ארצות הברית ונעזרו באישה אינדיאנית, סקאגאוי.
תומאס ג'פרסון הסביר את מטרת המסע:
מטרת המשימה שלכם היא לחקור את נהר המיזורי ויובליו העיקריים, שכן על ידי מסלולו וחיבורו עם מימי האוקיינוס השקט (בין אם נהרות קולומביה, אורגון, קולורדו או כל נהר אחר), עשוי לשמש נתיב התחבורה הימי הישיר והמעשי ביותר לרוחב היבשת לצורכי מסחר
המסע[עריכת קוד מקור | עריכה]
שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים
פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים
לואיס וקלארק ערכו מסע בן 13,000 קילומטר במשך עשרים ושמונה חודשים. מספר שבועות לאחר רכישת לואיזיאנה, נתן נשיא ארצות הברית תומאס ג'פרסון, שתמך בהתפשטות מערבה, הוראה לקונגרס של ארצות הברית להקציב 2,500 דולר על מנת "לשלוח קצינים נבונים וכעשרה עד שנים עשר גברים, לחקור אפילו עד האוקיינוס המערבי". על צוות המסע הוטל לחקור את הבוטניקה, השבטים האינדיאנים, הגאולוגיה ובעלי החיים של האזור.
לוח זמנים[עריכת קוד מקור | עריכה]
שגיאות פרמטריות בתבנית:להשלים
פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים
1804[עריכת קוד מקור | עריכה]
- 14 במאי - המסע מתחיל בשעה 16:00 כשהקבוצה עוזבת את מחנה החורף ליד סנט לואיס
- 16 במאי - הקבוצה מגיעה לסנט צ'ארלס מיזורי
- 21 במאי - הקבוצה עוזבת סנט צ'ארלס
- 21 ביולי - עוברים את נהר פלאט, כ-640 מייל מסנט לואיס. נכנסים לשטחו של שבט הסו
- 8 באוקטובר - 11 באוקטובר - עוברים את הנהר גרנד
- 24 בדצמבר - סיום בניית מעוז פורט מנדן. הקבוצה נכנסת למעוז לתקופת החורף
1805[עריכת קוד מקור | עריכה]
- 7 באפריל - 25 באפריל מפורט מנדן לנהר ילוסטון
- 25 באפריל - 3 ביוני - נהר ילוסטון עד נהר מריאס
- 27 באפריל - הקבוצה נכנסת לאזור מדינת מונטנה של היום
- 1 בספטמבר - 6 באוקטובר - חוצים את הרי ביטררוט
- 9 באוקטובר - 7 בדצמבר - יורדים בנהר קלירווטר, הנהר סנייק ונהר קולומביה
- 20 בנובמבר - נפגשים עם האוקיינוס השקט בפתח הנהר קולומביה
1806[עריכת קוד מקור | עריכה]
- 14 במאי - 10 ביוני - מחנה צ'ופוניש, אוספים 65 סוסים. מתכוננים לחציית הרים. הרי ביטררוט עדיין מכוסים בשלג, לא יכולים לעבור.
- 11 באוגוסט - לואיס נורה בטעות בידי אחד מחברי המשלחת.
- 23 בספטמבר - המסע מסתיים כשהקבוצה מגיעה חזרה לסנט לואיס.
לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]
- ארנון גוטפלד, שערים לחוויה האמריקנית, הוצאת רמות - אוניברסיטת תל אביב
קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]
- יובל מלחי, "קטעים בהיסטוריה" - משתמש:חייטנבון/טיוטה, באתר iCast, 25 באפריל 2008
[[קטגוריה:ארצות הברית: היסטוריה]]
[[קטגוריה:מסעות]]