מתי שמואלוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מתי שמואלוף

מתי שמואלוף (נולד ב-11 ביולי 1972), משורר, סופר, פעיל חברתי ופוליטי, עורך ופובליציסט ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמואלוף נולד בחיפה והתגורר בילדותו בשכונת כרמליה ואחר כך בקריית שפרינצק. כיום הוא מתגורר בין תל אביב-יפו וברלין.

לימודים והוראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיים את לימודי התואר הראשון במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב בחוג ללימודי תיאטרון והמשיך ללימודי תואר שני בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת חיפה. נושא התזה שלו היה: "המשמעויות הנרטיביות והמיתיות של הופעת דמותו של מלקולם איקס בסרטו של ספייק לי (1992)". כיום הוא דוקטורנט במחלקה לספרות משווה באוניברסיטה העברית. השתתף בפורום חוקרים צעירים בנושא זהות ומעמד במכון ון ליר בירושלים. היה שותף כעמית צדק בממזרח שמש - מרכז למנהיגות יהודית חברתית. השתתף בסדנת דוקטורנטים מצטיינים ובפורום "קדמתא" במכון בן צבי בירושלים.

הרצה במכללת מנשר לאמנות בתל אביב. משנת 2006 לימד כתיבה יוצרת במרכז רון ורדי לטיפוח ילדים מחוננים בראשון לציון.

נמנה עם מייסדי הסניף החיפאי של סלון מזל בשנת 2004; חבר בקשת הדמוקרטית המזרחית.

חבר בתנועת גרילה תרבות, תנועה אשר מחברת בין פעילות תרבותית של שירה, מוזיקה ואמנות לבין מאבקי עובדים/ות וזכויות חברתיות. שמואלוף נמנה עם מייסדי איגוד המשוררים.פתח את הוצאת גרילה תרבות שאחראית בין השאר על הוצאת "שירון המהפכה", "אסופת ערס פואטיקה", הספר הראשון של המשוררת עדי קיסר. הרומן הראשון של אייל בן משה ועוד.

כתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 כתב והפיק את המחזה "מה נולד מטקס יום הזיכרון" בה גם שיחק, במסגרת פסטיבל "Small Bama 2".

החל משנת 2006 שמואלוף מפרסם שירים וסיפורים במספר כתבי עת: הליקון, עיתון 77, הכיוון מזרח, דקה, מעין, תו+, משיב הרוח, סדק, מפרסם ביקורות ספרים וספרות ב "עיתון 77", מאזנים, ynet ,nrg, וואלה בין השאר על שירה, על ספרות מזרחית, ועל חשיבה פוליטית חברתית בתוך הקשר תרבותי. משנת 2007 הוא כותב במדור הדעות ב"ישראל היום" ומשנת 2011 הצטרף למדור "תרבות וספרות" בעיתון זה. כמו כן בעל בלוג פעיל באתר מאקו

כתב סיפור אוטוביוגרפי, בשם "קרחוני הזיכרון", בקובץ "תהודות זהות - הדור השלישי כותב מזרחית", שראה אור בהוצאת עם עובד בשנת 2007.

היה שותף לעריכת "לצאת! אסופה נגד המלחמה בעזה". שירון זה יצא בשיתוף פעולה של מספר כתבי-עת, בהם גרילה תרבות. השירון יצא לאור ביום השלישי למבצע עופרת יצוקה בשילוב של שירה ואמנות ומכר מהדורה בתוך כחודש. אפשר לראות ב"לצאת!" כהמשך ישיר לרוח ההתאגדות וההתנגדות למצב הפוליטי בידי שיתוף פעולה תרבותי כגון "אדומה: אנתולוגיה שירה מעמדית" (2007) שהגיעה למהדורה שלישית. "לצאת!" תורגמה לערבית ופורסמה הן במצרים (בידי נאאל אלטוח'י) והן בלבנון בכתב העת אל-ע'אאון. ‏‏‏[1]

בתגובה לנאום ברק אובמה באוניברסיטת קהיר, היה שותף לפרסום מניפסט "רוח חדשה" ביחד עם אלמוג בהר, יחזקאל רחמים, אדמית פרא, יובל עברי ואחרים שקרא: "אנחנו, בנות ובנים ישראלים להורים יוצאי ארצות-ערב וארצות האסלאם, מביעים את תמיכתנו ברוח החדשה שהציג הנשיא אובמה בנאומו בקהיר - רוח של פיוס, ראייה מפוכחת, חתירה לצדק, וכבוד. כבוד לדתות השונות, לתרבויות השונות, ולבני האדם באשר הם בני אדם."

בין השנים 2009-2008 שירי שמואלוף תורגמו לערבית על ידי נאאל אלט'וחי במצרים ‏‏‏‏‏[2] וגם בכתב העת "אילף" (Elaph). ‏‏‏‏‏[3]

בשנת 2011 היה שותף לעריכה, הפקה, משחק והעלאת המחזה “אנרגיות טובות", שהוצגה בתיאטרון בירוביגן ובפסטיבל מתחת להר: עונת התרבות המתחדשת בירושלים‏[4]

בשנת 2014 ספר סיפוריו הראשון "מקלחת של חושך, וסיפורים נוספים" ראה אור בהוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר. את הספר ערכו פרופ' יגאל שוורץ ותמר ביאליק. הספר מכיל 31 סיפורים קצרים.

פרוזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "מקלחת של חושך, וסיפורים נוספים", הוצאת זמורה ביתן, 2014

ספרי שירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסופות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מתי שמואלוף (עורך), לצאת: אסופה נגד המלחמה בעזה!, תל אביב: הוצאת גרילה תרבות, אתגר, מעין, מארב וסדק, 2009 (פורסמה מהדורה שנייה).
  • אדומה: אסופת שירה מעמדית, עריכה ביחד עם יערה שחורי, רועי ארד, יהושע סימון, אסמא אגבאריה, ניר נאדר, מרואן מח'ול, טורקי עאמר, הוצאת הכיוון מזרח, אתגר ומעין, 2007.
  • תהודות זהות: הדור השלישי כותב מזרחית, עריכה ביחד עם נפתלי שם-טוב וניר ברעם, הוצאת עם עובד, 2007.
  • לא נעזוב: צילום ושירים משייח ג'ארח. בשיתוך אקטיבסטילס, סולידריות שייח ג'ארח, 2011
  • שירה מפרקת חומה, כתב העת מעין, גיליון 6

עריכת כתבי עת[עריכת קוד מקור | עריכה]

על המחבר ויצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בהר, אלמוג. על הכיוון מזרח ו הו! : בתוך הישראליות ומחוץ לה - שיחה עם מתי שמואלוף ועם דורי מנור. תיאוריה וביקורת, גל' 35 (סתיו 2009), עמ' 264־279.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]