מתקפת הטיטאנים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מתקפת הטיטאנים
Shingeki no Kyojin manga volume 1.jpg
ז'אנר טרגדיה, פנטזיה אפלה, דיסטופיה


מאנגה
יוצר האג'ימה איסיאמה
הוצאה Kodansha
התפרסם לראשונה במגזין Bessatsu Shōnen Magazine
תקופת הפרסום המקורית ספטמבר 9, 2009 – הווה
מספר הכרכים שהתפרסמו 13


אנימה
אורך פרק 24 דקות
במאי טטסורו עראקי
תסריטאי יאסוקו קוביאשי
סטודיו Wit Studio
Production I.G
רשת השידור MBS, Tokyo MX, FBS, TOS, HTB, TVA, BS11
מדבבים בשפה העברית לא שודר בישראל
תקופת שידור מקורית 6 באפריל 2013 – 28 בספטמבר 2013
מספר העונות 1
מספר הפרקים 25מתקפת הטיטאניםאנגלית: Attack on Titan, ביפנית: 進撃の巨人 Shingeki no Kyojin) היא סדרת מנגה ואנימה שנכתבה על ידי האג'ימה איסיאמה (Hajime Isayama). הסדרה נעה סביב שני ילדים, ייגאר ארן (Jaeger Eren) ואחותו החורגת אקרמן מיקאסה (Ackerman Mikasa) שחיים בעולם המלא בענקים הנקראים טיטאנים. הטיטאנים הם יצורים שגודלם נע בין 3 ל-15 מטרים ולעתים אף יותר. הם חסרי אינטליגנציה, והם טורפים בני אדם להנאתם. כתוצאה מכך נכחדו בני האדם מהעולם פרט לקבוצה שבנתה עיר המוקפת חומות בגובה 50 מטרים, שם הם מנהלים אורח חיים רגיל, מוגנים מכל סכנה. הטיטאנים לא ניתנים להריגה מכיוון שאבריהם וחלקי גופם צומחים מחדש תוך פרק זמן קצר, אם כי חתך מדויק בעורפם של הטיטאנים באורך מטר ובעומק של כ-10 סנטימטרים יגרום למותו המידי של הטיטאן. לשם כך קיימות יחידות מיוחדות המצוידות באמצעים טכנולוגים, שמאפשרים להם להרוג את הטיטאנים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ארן ייגר (エレン・イェーガ) - הדמות הראשית בסדרה. אידאליסטי, חמום מוח, אגרסיבי ואימפולסיבי. חלומו של ארן הוא להשמיד את הטיטאנים ולחקור את העולם שמחוץ לחומות. בגיל 9 הרג שניים מהחוטפים שרצחו את משפחתה של מיקאסה, ושכנע אותה להלחם בהם חזרה - ובכך להרוג את החוטף השלישי בזמן שההוא תפס את ארן וחנק אותו. הוא ואביו באו לחפש אותה לאחר שמצאו את גופותיהן של הוריה. אימו של ארן עצמו מתה בתחילת הסדרה, כאשר בפלישת הטיטאנים הראשונה לחומת מריה, היא נמחצה תחת ביתה ולא יכלה לברוח, ועקב כך נטרפה על ידי טיטאן, מה שמביא את ארן לרצות להשמיד את כול הטיטאנים מתוך כעס. בהמשך מתגלה שארן מסוגל להפוך לטיטאן המופרע משום הזריקה שאבא שלו נתן לו לאחר מות אמו שהופכת אותו לחסין מפני אכילת גופו ע''י הטיטאנים. על אף שמתגלה שיש עוד אנשים שמסוגלים להפוך לטיטאנים, ארן הוא הראשון שמתגלה ככזה. מדורג במקום החמישי בקרב חברי יחידת האימונים.
 • מיקאסה אקרמן (ミカサ・アッカーマン) - אומצה כבת למשפחתו של ארן לאחר שנרצחו הוריה על ידי סוחרים. מיקאסה היא האסייתית האחרונה שנותרה בכדור הארץ מאחר שהשאר נאכלו על ידי הטיטאנים. היא ילדה שקטה ומופנמת, והיא תמיד עוזרת לארן בעת צרה, לרוב מתייחסת אליו כאל ילד ומגוננת עליו. מדורגת במקום הראשון בקרב חברי יחידת האימונים. מצטרפת יחד עם ארן לחיל ההגנה ועוברת יחד איתו לחיל הסיור. נחשבת כ"החיילת המצטיינת ביותר בכיתה".
 • ארמין ארלרט (アルミン・アルレルト) - חברם הטוב ביותר של ארן ומיקאסה. לאחר שהוכה על ידי נערים, ארן בא ומחלץ אותו וכתוצאה מכך הם נהפכים לחברים טובים. הוריו נטשו אותו בילדותו ולכן הוא גדל אצל סבו. תחביבו הגדול של ארמין הוא קריאת ספרים וכתוצאה מכך הוא וארן גילו יחדיו את העולם שמחוץ לחומה - יעד שאליו הם מתכוונים להגיע בעתיד. בנוסף, ארמין הוא מבין היחידים שהצליחו להסתדר עם אנני לאונהרדט. מבחינה פיזית, ארמין חלש מאוד מה שגורם לו לאורך הסדרה לחוש כי הוא מהווה נטל על חבריו. אך הודות לחכמתו הרבה, הוא חושב על פעולות אסטרטגיות מעולות אשר מצליחות להוכיח את עצמן בשטח פעם אחר פעם. מצטרף יחד עם ארן ומיקאסה בתחילה לחיל ההגנה ואז עובר יחד איתם לחיל הסיור.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ליווי (リヴァイ ) - המפקד החזק ביותר של יחידת הגששים. שליטתו בציוד התמרון התלת ממדי (3D Maneuver Gear) היא מעבר לאדם ממוצע, מה שנותן לו יתרון משמעותי בהריגת מספר רב של טיטאנים בו זמנית. בנוסף, לליווי יש אובססיה לניקיון, שמתבטאת בפרקים מתקדמים יותר. אישיותו מצביעה על אדם אדיש ברובו, אך עם מותה של פטרה ראל, חברתו ליחידה, הוא מגלה אמפתיה ועצב, אך כמעט לא רואים זאת על פניו. לוקח את ארן תחת חסותו. שם משפחתו של ליווי נחשף במנגה.
 • האנג'י זואי (ハンジ・ゾエ) - המפקדת השנייה ביחידת הגששים. בעלת חיבה רבה לניסויים ולטיטאנים. כאשר נתפסו שני טיטאנים, היא החליטה לאמצם ולתת להם שמות. אך לרוע מזלה, שני הטיטאנים חוסלו על ידי אנני. כשמדובר בטיטאנים, היא מתנהגת לעתים בפזיזות בהתנהגות שנראית כמעט משוגעת. אישיותה של האנג'י עליזה בניגוד לליווי.
 • ארווין סמית (エルヴィン・スミス) - המפקד השלישי ביחידת הגששים. מאבד את יד ימין בהמשך ואף נשלח למעצר.
 • ג'ין קירשטיין (ジャン・キルシュタイン) - יריבו של ארן, אך מגלה רגשות כלפי מיקאסה שאינה מעוניינת בו. ג'ין נחשב גם כחברו הטוב ביותר של מרקו בודט. ארן מכנה אותו פני סוס. מדורג במקום השישי בקרב יחידת חברי יחידת האימונים. חבר בחיל ההגנה אבל עובר בהמשך לחיל הסיור יחד עם ארן, ארמין ומיקאסה.
 • אנני לאונהרדט - בחורה שקטה, אך מסוכנת. אנני ידועה בתור בחורה חזקה. בפעם הראשונה שנתקלה בארן, היא הצליחה להפיל אותו בקלי קלות. לרוב לאנני אין חברים, אך מי שמגלה כלפיה אכפתיות בסופו של דבר הוא ארמין. בהמשך מתגלה שאנני היא הזהות שעומדת מאחורי הטיטאנית שהתהלכה ביער ובהמשך הרגה כמה מחייליו של ליווי כשכל מטרתה הייתה בסך הכל לחטוף את ארן. כמו כן, מתגלה שאנני היא זו שהרגה את מרקו תוך שהיא משתמשת בציוד התמרון התלת ממדי והקן שלו. בסופו של קרב על חומת סינה בו היא נלחמה מול ארן (שניהם במצב טיטאן), מיקאסה הכריעה אותה ובתגובה אנני התעטפה בקריסטל ומאז לא ידוע מה מצב חייה. מדורגת במקום הרביעי בקרב חברי יחידת האימונים.
 • ריינר בראון - חבר ביחידת חיל ההגנה אך ביחד עם שאר הדמויות הראשיות גם הוא מצטרף בהמשך לחיל הסיור. בהמשך ריינר מפתח חיבה עזה שאף מובילה לחיזור אחר כריסטה ראנז, אך חיזור זה נדחה בשל הגנתה המרובה של יימיר על כריסטה שלא מרשה לו להתקרב אליה אפילו מילימטר אחד ואף מכנה אותו בשלל כינויי גנאי למרות שהוא מחלץ אותה בהמשך. בהמשך מתגלה שריינר מסוגל להפוך לטיטאן המשוריין שניפץ את חומת מריה בפרקים הראשוניים וירק אש לכל עבר. בשל תגלית זו, הוא בורח עם ברטולדט לחומת מריה, שם הם מוצאים את יימיר ומתמודדים עמה. מדורג שני בקרב חברי יחידת האימונים.
 • ברטולדט פובר - חבר ביחידת חיל ההגנה שעבר גם הוא לחיל הסיור בנוסף לשאר הדמויות. בחור שקט ומופנם, אך לרוב מתבטא דרך זיעה. בהמשך מתגלה שהוא הטיטאן הענק המתנשא בגובה 50 מטר. בשל גילוי זה, בורח עם ריינר לחומת מריה ההרוסה, שם הם מוצאים את יימיר ומתמודדים עמה, תוך שהם חושבים איך לחטוף את ארן ולנקום בשם אנני, לאחר שהאחרונה הפכה לקריסטל. מדורג שלישי בקרב יחידת האימונים.
 • כריסטה ראנז/היסטוריה רייס - חברה ביחידת חיל ההגנה שעברה לחיל הסיור בנוסף למרבית הדמויות. בחורה עדינה ונחמדה שלרוב מתעסקת בלעזור לחברי יחידתה הרואים בה יחס של אלה. שמה האמיתי של כריסטה, היסטוריה, מתגלה בהמשך המנגה וכמו כן, מתגלה שאמה נרצחה ולאחר מכן, אביה הגן עליה והסתיר את זהותה תחת השם כריסטה ראנז. בתחילה יימיר הייתה מגנה עליה בכל רגע מכל אחד שיעז לפגוע בה, בייחוד מפני חיזוריו הרבים של ריינר אחרי כריסטה, אבל לאחר שזהותה האמיתית של יימיר מתגלית, כריסטה שולחת אותה לחופשי ונשארת ביחידה של ליווי, אך לרוב לא יוצאת למשימות. מדורגת במקום העשירי בקרב חברי יחידת האימונים.

ציוד הלוחמים בטיטאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ציוד תמרון תלת-ממדי (3D Maneuver Gear) - ציוד שמאפשר יכולת תמרון אווירית שדומה במקצת להיתלות של ספיידרמן באוויר על ידי קורים. ציוד חשוב זה נותן ללוחמים את היכולת לנווט בין בניינים ולהגיע לעורף הטיטאנים כדי להרגם ולהגן על התושבים. החיסרון בציוד זה הוא שיש צורך למלא אותו בגז.
 • קן (Khen) - חרב דמוית קיטנה שהלוחמים משתמשים בה להרוג טיטאנים.
 • אקדח זיקוקים וזיקוקים (Flare Gun & Flares) - הזיקוקים שניתנים ללוחמים הם במספר צבעים, ולכל צבע משמעות שונה. זיקוק אדום מתריע על טיטאן שנמצא, זיקוק ירוק מבשר ליחידה שהמפקד יודע על הטיטאן ולאן ללכת, זיקוק שחור מתריע על טיטאן חריג (Abnormal) וזיקוק צהוב משמעו שהמשימה הצליחה.

היחידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרטוט סכמטי של שלושת החומות המגינות על בני האדם מפני הטיטאנים
 • משטרה צבאית - יחידה שלרוב משמשת לשמירה על בית הכלא והמלך. חברים בולטים ביחידה הם: אנני לאונהרדט.
 • חיל הסיור - היחידה שיוצאת מחוץ לחומה כדי לחסל טיטאנים. מפקדי היחידה הם ליווי אקרמן, האנג'י זואי וארווין סמית'. חברים בולטים ביחידה הם: פטרה ראל, אורו בוסארד, גנטר שולטז, ארד ג'ין, מייק זכריאס, ארן ייגר, מיקאסה אקרמן, ארמין ארלרט, ג'ין קירשטיין, סשה בראוס, יימיר, כריסטה רנז/היסטוריה רייס, קוני ספרינגר, ריינר בראון וברת'ולדט פובר.
 • שומרי החומות - יחידה שעיסוקה העיקרי הוא לשמור על החומה מפני בואם של הטיטאנים. מפקד היחידה הוא דוט פיקסיז. חברים בולטים ביחידה הם: האנס (החייל שהציל את ארן ומיקאסה בפרק הראשון) וריקו.