מ.ק. 77

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צילום של מ.ק. 77

מ.ק. 77 הוא השם שניתן בצה"ל למכשיר קשר מדגם AN / PRC 77‏‏[1], מכשיר קשר נייד מתוצרת ארצות הברית המשדר שמע באפנון FM, בתחום התג"מ (תדר גבוה מאוד – VHF).

אף על פי שהוא מיושן יחסית, נמצא המכשיר בשימוש עד היום בארגונים שונים, בהם צה"ל, הצבא האוסטרי ותנועות נוער טרום-צבאיות באוסטרליה (המשתמשים בו לאימון ולמידה על מכשירי קשר). המכשיר נחשב לאמין מאוד ועמיד בתנאי סביבה קשים. עם זאת, צה"ל מתכנן להוציאו מהשירות‏[2][3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מ.ק. 77

מכשיר זה הינו ממשיך ישיר של מכשיר ה - AN/PRC 25, שאב טיפוס שלו נוסה כבר בשנת 1959, והיה מוכן לשימוש יחידות שדה צבאיות בשנת 1962. בזמן מלחמת וייטנאם נכנס המכשיר לשימוש בעקבות תלונות מצד הגנרל ויליאם וסטמורלנד בנוגע למכשיר קשר ישן יותר, ה 10-AN/PRC-. (בצה"ל נקרא מ.ק. 10). ביולי 1965 נשלחו מכשירים מדגם זה לשימוש הכוחות האמריקאיים בוייטנאם. זמן קצר לאחר מכן שודרג המ.ק. ל - AN/PRC-77, שזהה לו בדיוק בצורתו החיצונית.

בשנות השישים השתמש צה"ל במכשיר PRC-25 שנקרא בצה"ל מ.ק. 25 ונשאר בשימוש עד 1973, אם כי יחידות בודדות שלו נשארו בשירות לפחות עד ראשית שנות ה-90' של המאה ה-20.

צה"ל החל להשתמש במכשיר בשנת 1973 לאחר שזה סופק לו במסגרת הרכבת האווירית במלחמת יום הכיפורים. בשדרוג הפך מגבר הספק השידור משפופרתי לטרנזיסטורי, מגבר שמע איכותי וחזק יותר, ו"מצב X" בו השידור מאובטח יותר.


מאפיינים
חברה RCA - Radio Corporation of America

Electrospace Corporation

טווח תדרים 30:00-75:95 מגה-הרץ
טווח מרחבי 15 ק"מ
הספק שידור 1.5 עד 2 וואט
ספק כוח BA-5598/U - סוללה חשמלית מסוג עופרת-חומצה או ליתיום המוכלת במארז, או חיבור למקור מתח חיצוני
אנטנה AT-271A - "לונג": אנטנה מתקפלת בעלת 7 חוליות

AT-892 - "שורט" - אנטנה קצרה וגמישה‏[4]

משקל 6.20 ק"ג

סוללה חשמלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספק כוח: 3V ו - 15V. במקור המכשיר השתמש בסוללת אבץ-פחם אחת אשר סיפקה את שני המתחים באמצעות מערך סוללות קטנות יותר בתוכה. בראשית שנות ה-90' נכנסו לשימוש סוללות ליתיום, שגודלן מחצית מגודלה של סוללת האבץ-פחם, ואפשרו הכנסת שתי יחידות מסוג זה לתחתית המכשיר - אחת מחוברת למכשיר והשנייה כעתודה. לסוללה מחבר אסימטרי המונע את חיבורה בקוטביות שגויה.

אנטנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחבר כמה סוגים של אנטנות למכשיר. הנפוצה שבהן היא זו המכונה "לונג", המורכבת ממספר חוליות המשתלבות לאנטנת שוט באורך 271 ס"מ. חלק מאנטנות אלה מצופות גומי על מנת להגן על נושא המכשיר מפני התחשמלות כאשר משתמשים במכשיר בקרבת קווי חשמל של מתח גבוה.

תרשים של פני המכשיר

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]