נחל דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המפל הקטן בנחל דוד

נחל דוד הוא נחל הזורם בשמורת עין גדי שבמדבר יהודה. כמו כל נחלי מדבר יהודה, חלקו העליון של אפיק הנחל רדוד, אך כשהוא מתקרב למצוק ההעתקים הוא נשבר במפל ענק שגבהו 184 מטרים. כאן מתחיל קטע הערוץ הקניוני, היפה והמגוון של הנחל. חלקו העליון של הקניון יבש תמיד מלבד בזמן הגשמים ולכן מכונה "הקניון היבש". בחלק זה קיים מצוק ובתחתיתו גבים רבים המלאים מים גם בקיץ. סיומו של קטע ערוץ זה ב"מפל החלון" המזמן תצפית נאה אל ים המלח והרי מואב, ומזווית מסוימת נראה כי כעין שני צוקים אמתניים סוגרים מעל התצפית, ומכאן שמו. כמו כן מצויים בקרבת הנחל עוד שני מעיינות: האחד הוא מעיין שולמית הנראה לא יותר מאשר זרזיף מים בינות לערימת קנים, בדרך העולה מערוץ נחל אל עבר המעיין השני והנודע יותר והוא מעיין עין גדי.

בחלקו התחתון של הנחל זורמים מימיו כל השנה והוא פתוח לקהל הרחב, ובתשלום, כמובן. "עין דוד" הוא המעיין העיקרי אשר מזין את הנחל במימיו. מקור המעיין הוא במי גשמים היורדים בהרי יהודה, מחלחלים למי תהום, זורמים מזרחה מתחת לפני הקרקע ובוקעים בראש מפל שולמית- המפל הראשון והגבוה ביותר (כ-22 מטרים) מתוך סדרה של ארבעה מפלים הזורמים כל ימות השנה בנחל.

"מפל דוד" שבנחל סגור למטיילים בשל סכנת אבנים מידרדרות. בשנת 2005 פגעה בצמחייתו הטרופית הייחודית של הנחל שריפה שנגרמה ככל הנראה על ידי מטיילים לא זהירים והביאה להשמדתו של כ-80% מהצומח בנחל.

צירוף המקום הגאוגרפי בבקע ים המלח, הנוף המצוקי ומקורות המים המתוקים, מאפשרים למגוון גדול של צמחייה ובעלי חיים האופייניים לאזורים גאוגרפיים שונים לחיות אלה בצד אלה. בביקור בנחל ניתן לראות יעלים ושפני סלע רבים ממש בסמוך לשביל הטיול.

גלריית תמונות:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נחל דוד בוויקישיתוף