נחל נשר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפל בנחל נשר
נחל נשר בחלקו התחתון עובר בעיר נשר מצד שמאל הברך של הנחל והמחצבה שנסגרה. הכביש מימין לנחל הוא כביש 705 היוצא מכביש 752 ומתחבר לכביש 672 ליד אוניברסיטת חיפה. על קו הרכס ניתן לראות במרכז 3 מגדלים של שכונת קדמת דניה השייכת לעיר נשר. מצד שמאל מגדל האוניברסיטה
נחל נשר בחלקו הצפוני בקטע שבין כביש 752 לכביש 75

נחל נשרערבית: ואדי א-טבל, שמשמעותו –נחל הטוף) זורם במורדותיו המזרחיים של הר הכרמל. ראשית הנחל בשלושה יובלים היורדים מקו פרשת המים. אחד יוצא מצומת דמון, השני מכביש 672 עוספיה-חיפה כ-0.5 ק"מ ממזרח לצומת דמון, השלישי יורד מהשכונה בעוספיה שמצפון לרום כרמל לעבר עין נשר. שלושת היובלים מתחברים ויוצרים יחדיו את נחל נשר. נקודת החיבור נמצאת כ-200 מטר מצפון לעין נשר. באזור עין נשר נכנס הנחל לשמורת הר הכרמל (נשר).

שלושת יובליו של הנחל חתורים באדמת הקירטון ולכן יש להם שיפוע מתון. לאורך היובלים אפשר לראות שרידי טרסות. בנקודת החיבור של היובלים נוצר אזור פתוח רחב. מצפון לנקודת ההתחברות לאחר שהנחל זורם כמה מאות מטרים האדמה מתחלפת מקירטון רך לסלע דולומיט קשה, וערוץ הנחל נעשה קניוני, הכולל מדרגות רבות בגובה של עד 2 מטר. בחורף זרימת המים יוצרת מפלים.

מדרונות ההר באזור הקניוני מכוסים בחורש ים תיכוני של עצי אלון מצוי, בר זית, מורן החורש, קטלב וער אציל. לאחר מכן נכנס הנחל לשטח השיפוט של העיר נשר. גשר בטון של כביש 7212 עובר מעל ערוץ הנחל. בסמוך לגשר נשפך אל נחל נשר יובל המגיע מדרום מערב. יובל זה שימש בזמנו כמסלול הרכבל שהוביל את החומר שנחצב במחצבת "חרייבה" של נשר מפעלי מלט ישראליים לבית החרושת אשר נמצא בתחתית כביש 7212. שרידים מהרכבל ניתן לראות בכביש 7212 - מבני בטון שנבנו בקטעים שונים של הכביש להגנה לנוסעים בפני נפילת מטען מהרכבל.

בהמשך בערוץ הנחל מצוי בור מרובע שגודל פיתחו הוא 70X80 ס"מ. מבור זה יורד קמין קרסטי הנקרא "הוטה". עומקו הכולל של הבור הוא 87 ס"מ. לאחר מכן לפני תפנית הברך החדה של הנחל יורד קניון הנחל בסדרה של מפלים בין קירות זקופים. המפל התחתון גובהו מגיע עד 7 מטר. לאחר סדרת המפלים פונה הנחל בזווית של 90 מעלות צפונה ונכנס לשטח המחצבה שהוקמה בנחל. מחצבה זו נסגרה בשנת 2009 על פי דרישת עיריית נשר.

בסקר הארכאולוגי שנעשה בנחל על ידי יעקב עולמי, שלמה סנדר ואלדד אורן נמצא בגיא ליד הנחל חרסים ואבני פסיפס וכן אגן ריסוק של בית בד. השערת הסוקרים הייתה שאולי השרידים הם של חרבת עַקָּארָה ששרידיה נמחו כליל.

חלקו התחתון של נחל נשר מהמחצבה עד רחוב המגינים בנשר הינו סבך של חורש ים תיכוני ללא שבילים מוסדרים. בסבך זה חיים שפע של חזירי בר ונמיות אשר מידי פעם יוצאים מתוך החורש לשכונותיה של העיר נשר במיוחד לשכונות גבעת נשר ורמות יצחק. עד שנות השבעים של המאה ה-20 נהגו תושבי נשר לטייל בחלקו זה של הנחל . במעלה הנחל ליד המחצבה היה קיים מעין קטן שנקרא בפי התושבים "מעין הרועים" ובמפות מופיע כ"עין חנן". מעין זה כוסה ונסתם עם הרחבת כביש 705. ביציאה מהנחל היה שטח פתוח של חורש שבו התקיימו מידי קיץ קייטנות שהופעלו על ידי מועצת נשר. אזור זה נבנה בחלקו והיתר כוסה בסבך צמחיה בלתי עביר. הכניסה היחידה לאזור זה אפשרית עתה רק מתוך האזור שליד המחצבה ובית הקברות של נשר.

במלחמת העולם הראשונה בעת כיבוש חיפה, עלה כוח של פרשים אנגלים "שרווד ריינג'רס" בנחל נשר בתנאי קרקע קשים אל רכס ההר, ובהדרכת תושב דרוזי הגיעו לרכס המערבי, הקדמי, של הכרמל. החיילים הרכובים ניטרלו את התותחים האוסטרים אשר הוצבו להגן על המעגן של מפרץ חיפה. כוח זה השתתף בקרב המכריע על חיפה ביום 23 בספטמבר 1918.‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]